Tegnapi, rendkívüli jelleggel összehívott ülésén arról döntött Nagykároly város helyi tanácsa, hogy hivatásos ügyvéd segítségével kíván harcba szállni a város levegőjének minőségét veszélyeztető biogázüzem tulajdonosaival. A városi döntéshozó testület Valerian Cozma ügyvéd megbízásáról határozott, és a polgármesteri hivatal szerződést fog kötni az ügyvéddel annak érdekében, hogy megfelelő jogi képviselettel vehesse fel a harcot az évek óta fennálló áldatlan állapotok megszüntetése érdekében. Az ügyvédi háttér 15 000 lej + áfába kerül majd a városnak, és arra hatalmazza fel az ügyvédet, hogy jogi eljárást indítson a város nevében a biogázüzem 2020-ban kibocsájtott, majd 2021 márciusában felülvizsgált működési engedélyének bevonására.
„Az utóbbi négy évben folyamatos a nagykárolyiak életét keservessé tévő levegőszennyezés. Olykor elviselhetetlen méreteket ölt a városban terjengő bűz. A helyzet megoldása érdekében felvettük a kapcsolatot az illetékes környezetvédelmi szervekkel, de mind a mai napig nem kaptunk kielégítő választ a feltett kérdéseinkre” — olvasható az elfogadott tanácsi határozat szövegében.
„Tavaly a Környezetvédelmi Ügynökség eltekintett attól, hogy a helyi városvezetéssel is konzultáljon, amikor engedélyezte a biogázüzem által alkalmazott technológia megváltoztatását. Itt ugyanis állati eredetű hulladékból készítenek biomasszát” — részletezte a csütörtöki ülésen a kialakult helyzetet Kovács Jenő polgármester, aki szerint a szakhatóságok megfelelő fellépésének hiányában a városnak nem marad más választása, mint jogi úton kérni orvoslást a problémára. Ez pedig az üzemet működtető cég környezetvédelmi engedélyének peres úton történő felfüggesztését vagy esetleges bevonását jelenti. Az elöljáró véleménye szerint a város belterületén nem lenne szabad hasonló létesítménynek működnie, csak akkor, ha az megfelelően, zárt térben alkalmazza a technológiát.
A nagykárolyiak türelme véges, nem képesek tovább tolerálni az egykori cukorgyár helyén megmaradt betonplaccon üzemelő bűzgyárat. A céget egyébiránt folyamatosan megbüntetik a Környezetvédelmi Őrség felügyelői, de nem nagy eredménnyel, mert a levegőszennyezés folyamatosan megismétlődik.
Végh Balázs