Egészség

Tüdőrák — túl későn ismerik fel

2020.12.02 - 13:01

A tüdőrák elleni harc tudatosítása a célja a Romániai Rákbetegek Egyesületeinek Föderációja (FABC) és a Román Tüdőgyógyász Szövetség novemberben indított közös kampányának. A Lélegezz reményt! tájékoztató akció célja felhívni a romániai lakosság figyelmét arra, hogy nemcsak a dohányos személyeknek kellene részt venniük szűréseken bizonyos időközönként, hanem azoknak is, akik nem élnek ezzel a káros szenvedéllyel, hiszen a tüdőrákos páciensek 25 százaléka soha nem gyújtott rá életében.
A tüdőrák gyakori daganatos betegség, amelyet sokszor túl későn, előrehaladott stádiumban fedeznek fel, amikor már nem vagy csak nagyon nehezen gyógyítható.
Különösen a több évtizede dohányzók veszélyeztetettek, hiszen a tüdőrákos betegek közel nyolcvan százaléka erős dohányos, ezért nekik mindenképpen fontos lenne a rendszeres tüdőszűrés, de azoknak sem árthat a szűrés, akik nem füstölögnek. A betegség korai felfedezése ugyanis szó szerint életbevágó: a túlélési esély ugyanis rohamosan romlik a betegség előrehaladásával — emelte ki Cezar Irimia, a FABC elnöke.
A GLOBOCAN – Global Cancer Observatory nemzetközi rákregiszter szerint 2018-ban 11 340 új tüdőrákos esetet diagnosztizáltak Romániában, nyolcezret ezek közül a férfiak körében. Szintén ebben az évben valamivel több mint tízezer romániai lakos halálát okozta tüdőrák. Bár a férfiak körében gyakoribb a rosszindulatú tüdődaganat, a GLOBOCAN szerint a hazai nők körében is növekvő tendenciát mutat az előfordulási aránya.
Romániában a tüdőrákot az esetek 80 százalékában későn diagnosztizálják, amikor már sajnos nagyon alacsony a túlélési esély. Olyan rákról beszélünk, amelyet nehéz korán felismerni a kezdeti banális tünetek miatt. Az embereknek meg kell érteniük, hogy mennyire fontos minden évben megelőző konzultációra eljutni, nem csak akkor, ha rosszul érzik magukat, és köhögés, rekedtség, zihálás, nyálban lévő vérrögök, étvágytalanság, fogyás áll elő — ezek ugyanis a tüdődaganat jelei lehetnek.
Szomorú tény, hogy az összes rákos megbetegedés közül tüdőrákban halnak meg a legtöbben. Két leggyakoribb típusa a kissejtes és a nem kissejtes tüdőrák. A kissejtes tüdőrák áttétképző hajlama erős, általában már a felfedezésekor áttétes, gyógyszerre jól reagál, ugyanakkor kezelés nélkül csekély a túlélés esélye. A nem kissejtes tüdőrák lassabban képez áttétet, valamint jobban műthető, ha időben észlelik.

Amit a megelőzésért tehetünk

A dohányzás abbahagyása, bármilyen idős is a beteg, bizonyítottan csökkenti a tüdőrák kialakulásának a kockázatát, valamint a tüdőrák miatti elhalálozás esélyét. Annál is inkább, mert nemcsak az aktív dohányzás, de a passzív dohányzás is fokozza a tüdőrák kialakulásának a kockázatát.
Éppen ezért ne szokjon rá a dohányzásra, illetve szokjon le! A cigarettázás nemcsak a tüdőrákért, hanem számos más idült tüdő- és keringési betegségért, egyéb daganatos betegségért is felelőssé tehető. Elhagyásával ugyanakkor a megbetegedés kockázata — 10 év alatt — a nem dohányzók szintjére esik vissza.
Járjon rendszeresen tüdőszűrésre, a lehetőségekről a családorvossal érdemes legelőször konzultálni. A tüdő betegségei közül a tüdőszűrés jó hatásfokkal szűri ki a tünetmentes tbc-t, és jelentősége van a tüdőrák idejében történő felismerésében. A vizsgálat megmutathatja a daganatot kezdeti stádiumában, s ezzel lehetőség nyílik a korai operációra, amely a gyógyulási esélyt növelő legfontosabb tényező.
Táplálkozzon egészségesen, kerülje a túlzott alkoholfogyasztást! A túlzott alkoholfogyasztás — főleg az égetett szeszes italok fogyasztásának — elhagyása szintén csökkenti a betegség kialakulásának kockázatát. A megelőzést segíti a kiegyensúlyozott táplálkozás, elsősorban a növényi eredetű ételek fogyasztása is.

Bumbuluţ Krisztina

 

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Ismét ajándékokat vitt Kolozsvárra a Hans Lindner Alapítvány csapata

Ezúttal harminchat ajándékcsomagot juttatott el a Reménysugár csapata kolozsvári a 2-es Számú Gyermekgyógyászati Kórház Onkológiai részlegére – az ajándékokat a szatmárnémeti iskolák diájkai gyűjtötték össze a gyermekrák elleni küzdelem világnapja alkalmából.
Egészség

Fontos a magas vérnyomás kezelése

Kardiológusok, neurológusok, diabetológusok és háziorvosok kongatják meg a vészharangot a magas vérnyomásos esetek elterjedtsége miatt Romániában. A felhívás pedig épp a hipertónia világnapján érkezik, amelyet minden évben május 17-én tartanak.
Egészség

Penészgombák: komoly bajt okozhatnak

A penészgombák olyan vegyületeket állítanak elő, amelyek egy része hasznos, mint az antibiotikum, azonban számos közülük káros egészségügyi hatással bír, ilyenek például a mikotoxinok. Élelmiszereinkben és otthonainkban egyaránt előfordulhatnak.