A Nagyváradi Római Katolikus Püspökség Katekétikai Központja és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének Partiumi Oktatási és Módszertani Központja január 7–8-ra továbbképzőt szervezett hitoktatóknak, egyházi iskolában tanítóknak, pedagógusoknak a nagyváradi Szent László Római Katolikus Teológiai Líceumba.
„A nevelés az élet szolgálata” elnevezésű pedagógiai képzést 2016 óta évente szervezik meg Nagyváradon. Idén 130 partiumi és erdélyi pedagógus, hitoktató részvételével zajlott a képzés. A meghívott előadó, Uzsalyné Pécsi Rita neveléskutató négy gyermeket nevelő édesanyaként, gyakorló pedagógusként és a szakterület elismert kutatójaként kereste a választ arra a kérdésre, hogy hogyan tanítsanak-neveljenek úgy, hogy ne csupán ismereteket, hanem életet alakító tudást és tapasztalatot adjanak át a pedagógusok a következő generáció tagjainak.
A képzési program első napjának témája az okoseszközök használata volt, a Formál vagy rombol? kérdés köré gyűjtve a pró és kontra érveket.
„Online létezünk, vagy kapcsolatban vagyunk? A téma igen aktuális, sőt, egyre sürgetőbb. Az online világ egyrészt regiment jó dologra alkalmas, másrészt viszont számos káros következménnyel járhat. A legnagyobb veszélyt a függőség kockázata és a társkapcsolati viszonyaink átalakítása jelentheti, ami a magánéletünket, a munka világát és az Isten-kapcsolatunkat is jelentősen meghatározza. Ezért rendhagyó módon előre engedtük ezt a témát, hiszen ha nem tanuljuk meg időben, hogy miképpen lehet jól használni ezeket az eszközöket, lehet, hogy nemsokára nem nevelési kérdések megválaszolására, hanem a függőséggel kapcsolatos tanácsadásra lesz szükség. Az pedig egy másik szakma. Hol a határ? Mire jó, és mire nem való? Hogyan lehet tájékozódni ebben az útvesztőben? Ennek megértésében segített a tematikus délután, hogy a saját magunk és a ránk bízottak javát szolgálják ezek az amúgy kiváló találmányok, az okoseszközök” — vezette fel előadását a neveléskutató.
A szombat délelőtti előadások középpontjában az önazonosság, az identitástudat állt, kiemelve a rejtett veszélyeket, illetve azokat a jó gyakorlatokat, melyekkel a gyermekek és fiatalok önképének alakulását segíthetjük. Pécsi Rita a tudományos megközelítés mellett gyakorlati példákkal szemléltette a pedagógusok és a szülők, a családok helyes hozzáállásának, személyes példájának a jelentőségét a gyermekek nemi, nemzeti és vallási identitásának a formálásában, hogy fiataljaink felnőve erős gyökerekkel, biztos alapokon állva találják meg hivatásukat, helyüket a világban, a keresztény értékrend szerint értelmezzék a körülöttük zajló eseményeket, és így váljanak a társadalom felelős tagjaivá.
Uzsalyné Pécsi Rita neveléskutató négy évvel ezelőtt járt Nagykárolyban, a Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum Szülők Akadémiája programsorozata alkalmából, és remélhetőleg idén ismét vendégül láthatja az iskola és a város közössége. SZFÚ