— Amikor átvette az önkormányzat irányítását, milyen feladatok vártak önre?
— Sok elkészült munkálat volt már, amikor átvettem a polgármesteri hivatal irányítását, ugyanakkor még sok volt a teendő. Köztudott, hogy Kökényesd község nem rendelkezik jelentős múlttal, nincsenek olyan hagyományai, mint a megye sok más községének. Az alapoktól kellett indulni, amelyeket az elődöm már megteremtette, az én feladatom a falak továbbépítése volt.
— Mik voltak a legfontosabb teendők?
— Az én dolgom volt a községházában a villamos hálózat kiépítése. Miután ez megtörtént, elkerülhetetlenné vált a szükséges eszközök beszerzése. Gondolok itt a számítógépekre és az ezekhez tartozó nyomtatókra, egy nagy kapacitású színes nyomtató beszerzésére, hogy lehetővé váljon az ügyintézések dokumentálása. Ezek nélkül az eszközök nélkül a huszonegyedik században már lehetetlen dolgozni a közigazgatásban.
— Már korábban elkezdődött az infrastruktúra kiépítése, de ezen a téren is maradt teendő, és talán még marad a következő mandátumra is. Mi az, ami elkészült, és mi az, amire még várni kell?
— Ahhoz, hogy az infrastruktúra kiépüljön, és minden más építkezés a törvényeknek megfelelően történjen, el kellett indítani az általános területrendezési terv (PUG) elkészítését. Eddig Halmi község PUG-ját használtuk (Kökényesd Halmitól vált le, hogy önálló községként működjön). Erre a célra első lépésként a község kapott 30 000 lejt (a PUG 100 ezer lej plusz áfába kerül a jelenlegi számítások szerint). Ezzel párhuzamosan folyamatban van az infrastruktúra fejlesztése. A helyi költségvetésből finanszírozva leaszfaltoztunk 2,5 kilométer utat, melynek értéke 1 964 953,16 lej. Ezzel egy időben leaszfaltoztuk a Kis utat. Ahhoz, hogy megkönnyítsük a mezőgazdasággal foglalkozók dolgát, 1700 köbméter követ szórtunk a mezei utakra. Ha már az utak rendben vannak, nem maradhat el a közvilágítás javítása sem. Az volt a cél, hogy jól világító, takarékos égők kerüljenek a villanyoszlopokra. A község utcáinak kilencven százaléka 30 wattos lámpatestekkel van megvilágítva.
— Kökényesdnek van egy jól felszerelt kultúrotthona. Mennyire lehet ezt manapság kihasználni?
— A kultúrotthonban háromszáz személyre vannak székek és asztalok. A konyhában van két gáztűzhely, három hűtőszekrény, valamint háromszáz személyre edények és evőeszközök. Az épület előtt van egy 562 négyzetméteres parkoló. A koronavírus-járvány megjelenése előtt nagyon sokan bérelték ki a kultúrotthont kisebb-nagyobb családi rendezvényekre, mert megvoltak a feltételek ahhoz, hogy civilizált körülmények között megtarthassák a különböző összejöveteleket. A világjárvány megjelenése után is nagyon sokan szerettek volna családi eseményeket tartani, de sajnos ez jelenleg tiltott.
— Aki Kökényesdre látogat, azt tapasztalja, hogy a községközpont is megváltozott. Vagy még mindig változik?
— Valóban változott és változik ezentúl is. A központi parkot is felújítottuk, oda padokat, szemeteskosarakat és védőkerítést helyeztünk el, valamint megvilágítottuk, hogy este is barátságos és biztonságos legyen. A parkkal együtt a játszótér is megújult a gyerekek örömére.
— Milyen a községben az oktatás és a kulturális élet?
— Az elmúlt négy év alatt a helyi tanács támogatta a focicsapatot és a hagyományőrző kulturális rendezvényeket. A tervek között szerepel egy műfüves sportpálya elkészítése, ennek az eljárása már elkezdődött. Minden évben támogatta a helyi tanács a községben működő egyházakat. Jelentős javítások zajlottak a kökényesdi kisiskolában, szigetelték a falakat, hőszigetelő ablakokkal látták el az épületet, jelenleg pedig a belső javítási munkálatok vannak folyamatban. A volt turisztikai központban elindítottuk a megye egyik legmodernebb napközijét, melynek udvarán új játékelemeket helyeztek el. Egy közösség jövőjét a gyermekek jelentik, így odafigyelünk arra, hogy megfelelő körülményeket biztosítsunk számukra.
— Milyen fejlesztési tervek vannak még hátra?
— Az egyik legfontosabb terv a földgázhálózat kiépítése, erre vonatkozóan megvannak az ígéretek. Folytatjuk az utcák aszfaltozását, valamint leaszfaltozzuk az Állomás utcában a járdát. Ezek a lényeges beruházások, de persze ezekkel párhuzamosan a közösségépítésre helyezzük a hangsúlyt.
Elek György