Szatmárnémeti

Több pénz vagy több idő a szülőknek

2021.06.22 - 07:39


Jó hírrel szolgálhatunk a gyereknevelési szabadságon levő szülőknek, hiszen megváltozott a beilleszkedési támogatást szabályozó jogszabály. A 2021/26-os számú sürgősségi kormányrendelet (OUG) értelmében, melynek előírásai május 17-től léptek életbe, azok a szülők, akik a gyermek féléves kora előtt visszamennek dolgozni (fogyatékkal élő gyermek esetén 12 hónapos kora előtt), 1500 lejes bértámogatást kapnak a gyermek 2 éves koráig (fogyatékkal elő gyermek esetében 3 éves korig). Azon szülők, akik a gyerek hat hónapos, illetve fogyatékkal élő gyerek esetén 12 hónapos kora után térnek vissza dolgozni, a munkába állást követően az eddig megszokott 650 lejes támogatást kapják, amíg a gyerek betölti a 3., illetve 4. életévét. A módosításokkal kapcsolatban megkerestük a Szociális Kifizetések és Ellenőrzések Országos Ügynöksége (AJPIS) Szatmár megyei kirendeltségének vezetőjét, Tivadar Ildikót, akivel igyekeztünk tisztázni néhány kérdést a beilleszkedési támogatással kapcsolatosan. Megtudtuk, hogy az új jogszabály nem módosította azt az előírást, melynek értelmében az a szülő is ki kell vegyen egy hónap gyereknevelési szabadságot, aki dolgozott, amíg a másik fél nevelte a gyereket közel két-, illetve hároméves koráig. Abban az esetben, ha az érintett fél nem él ezzel a jogával, úgy a gyereknevelésin levő szülő legkésőbb a gyerek 1 éves és 11 hónapos korában vissza kell térjen a munkaerőpiacra, hogy igényelhesse a visszailleszkedési támogatást. Az igazgatónő kihangsúlyozza, hogy amennyiben a gyereknevelésin levő szülő legkésőbb a gyerek 1 éves és 9 hónapos korában visszatér dolgozni, a másik szülőnek nem kell kivennie az egy hónapos nevelési időszakot. Fontos, hogy a munkába állást megelőzően 30 nappal korábban írásban kell jelezni a munkaadónak, hogy az érintett szülő vissza szeretne térni dolgozni, ugyanakkor a munkába állást követően 30 nap áll a szülő rendelkezésére, hogy igényelje a visszailleszkedési támogatást. Arról is sok pontatlanság látott napvilágot a szülők között, különböző fórumokon, hogy azok, akik kapják a visszailleszkedési támogatást, és közben betegszabadságra kényszerülnek, kapják-e tovább a támogatást. Tivadar Ildikó elmondta, hogy a 2010/11-es sürgősségi kormányrendelet és annak későbbi módosításai értelmében a visszailleszkedési támogatás csak abban az esetben kerül felfüggesztésre, ha szülési szabadságra megy az érintett szülő. Ezt a tényt írásban kell jelezni vagy az AJPIS vagy a területileg illetékes polgármesteri hivatal munkatársainak, fogalmaz az intézményvezető. Mindenképp pozitívumnak nevezhetők a sürgősségi kormányrendelet változtatásai, hiszen eddig a beilleszkedési támogatásra csak akkor volt jogosult a szülő, ha visszatért dolgozni a gyerek 1 éves és 10 hónapos, illetve a fogyatékkal élő gyerek esetén annak 2 éves és 10 hónapos kora előtt.
Az elmúlt esztendőben egyébként megyénkben 785 személy igényelt visszailleszkedési támogatást, tájékoztat az AJPIS vezetője, akitől ugyanakkor azt is megtudtuk, hogy 2020-ban a gyereknevelési szabadságon levő szülők közül 531 volt férfi.

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

650 lejről 1500 lejre nőne az ösztönző támogatás

Első olvasatban elfogadta a kormány azt a jogszabálytervezetet, amely szerint a jelenlegi 650 lejről 1500 lejre nőne a gyermeknevelési szabadságon levő szülők munkába való visszatérését ösztönző támogatás összege, írja az Agerpres.
Belföld

90 napig kapni fogják a munkába való visszatérést ösztönző támogatást a szülők

Kilencven napig, megszakítás nélkül kapják a munkába való visszatérést ösztönző támogatást (stimulentul de inserţie) azok a szülők, akik a gyermeknevelési szabadság lejárta előtt visszamentek ugyan dolgozni, de a szükségállapot miatt munkáltatóik felfüggesztették vagy felbontották munkaszerződésüket, üzente szerdán Facebook-bejegyzésében Violeta Alexandru munkaügyi miniszter.