Belföld

Több a fa, mint harminc éve volt

2020.05.12 - 16:28

A versenytanács (Consiliul Concurenţei) egy korábbi, erdőkkel és az erdőkben található faanyaggal kapcsolatos kutatására hívta fel lapunk figyelmét a Román Erdőszövetség (ASFOR), amelyben a revizorok arra a következtetésre jutottak, hogy valójában senki nem tudja megmondani, pontosan hány hektár erdős területe is van az országnak. A CC kutatása rámutat: a statisztikai intézet (INS) adatai szerint 1990 óta folyamatosan nő az erdővel borított területek mérete, ám ez azért becsapós, mert a növekedés annak tudható be, hogy sok helyen fásított legelőket vagy a fák által elfoglalt, parlagon hagyott mezőgazdasági területeket is erdőnek tituláltak később a statisztikák. Papíron nőtt az erdők mérete amiatt is, hogy ahogy az idő telt, és váltották egymást a miniszterek és kormányok, törvénymódosítások és -értelmezések miatt erdőként lehetett felvezetni a statisztikákba olyan területeket is, amelyeket korábban nem. Az emberi erővel történő erdősítés számai sem annyira pozitívak, mint ahogy az INS írja, hiszen a legtöbb helyen nem attól lettek erdők, hogy az erdészek betelepítettek üresen álló területeket, hanem természetes úton történő területfoglalás történt azáltal, hogy például az erdők elfoglaltak évekig műveletlenül álló mezőgazdasági területeket.

Mindenestre az első romániai erdőösszeírás óta, ami 1984-ben történt, és a 2008-ban elkezdett második felmérés részleges eredményei szerint nagyjából három százalékkal nőtt az erdős területek mérete, a lábon álló faanyag mennyisége 50 százalékkal lett több, és az erdei fák átlagéletkora 57-ről 63 évre nőtt. Amikor a CC kutatói az erdőterületek méreteit számolták, a hektáronkénti növekedés vagy csökkenés számai mellett figyelembe vették az erdőkben lévő faanyag mennyiségét és a fák életkorát is. Annak is utánanéztek, hogyan változott a fakitermelés intenzitása az országban: az első, 1989-es adataik szerint akkor több mint 19 millió köbméter fát termeltek ki az erdőkből. Azóta a legkevesebb 1998-ban került kitermelésre, amikor is 12,5 millió köbméternyi faanyaghoz szükséges fának mutatták meg a láncfűrészt. A fakitermelés 2013-ban hágott a tetőfokára az országban, abban az évben 18,5 millió köbméter fát termeltek ki.

A fakitermelés 1989 és 2015 között átlagban 14,5 százalékkal csökkent, illetve a CC számításai szerint az erdőkben megtalálható faanyag mennyisége pedig 48,4 százalékkal nőtt az 1984-es erdőösszeírás óta.

Princz Csaba

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Pótolták a kitört díszfákat

Újra hiánytalan a kis fasor a Ştefan cel Mare (Kazinczy) utcában.
Szatmárnémeti

Tucatnyi park lett szebb az utóbbi években

Itt a tavasz és most már tényleg jön a meleg is, egyre többen fogják a szatmárnémeti parkok sétányait, árnyékos padjait keresni. Aki újdonságokat szeretne ezen a vonalon, tucatnyi parkban fog is találni.
Szatmárnémeti

Ki törte le a Kubik-parki facsemetét?

Kitört facsemetét talált vasárnap reggeli műszak-kezdéskor a kubiki parkőr, a szombat éjszakai történés nagy eséllyel vandál tettre vall, de a szél műve sem kizárt. A térfigyelő kamerák felvételeit nézik a városi rendőrök.