— 16 éve vezeti Halmi községet. Mit tart a legfontosabbnak ebből a több mint másfél évtizedből?
— 16 évvel ezelőtt, mikor polgármester lettem, egyetlen községi út sem volt leaszfaltozva Halmiban. Mára elmondhatjuk, hogy a településen minden utcát korszerűsítettünk. Olyan beruházások ezek, melyekre a község saját bevételei kevesek lettek volna, éppen ezért elkezdtünk pályázni. Az évek alatt pedig egy nagyon jó szakemberekből álló csapatot sikerült felépítenünk, és mintegy 6 millió eurót hívtunk le európai uniós forrásokból. Természetesen ez nem csak az én érdemem, köszönettel tartozom a tanácsos kollégáknak, valamint az önkormányzat munkatársainak, akik nagyon sokat dolgoztak a pályázatok sikeréért.
— Hogyan látja a települése jelenlegi helyzetét?
— Halmi egy nagyon jó adottságokkal megáldott község, éppen ezért itt mindig is virágzott a mezőgazdaság és a kereskedelem is. A földrajzi fekvésen túl ezt az ukrán-román határ közelsége is elősegíti. Jelenleg mintegy 700 hektáron termesztenek földiepret a községben, ami nagyon sok családnak biztosítja a megélhetését. Örömmel tapasztalom, hogy egyre több fiatal lát perspektívát a mezőgazdaságban, és ha komolyan dolgoznak a legkorszerűbb technológiákkal, akkor ebből tisztességesen meg is tudnak élni, és nem kell külföldre menniük. A helyi termelők segítését jómagam és a helyi tanácsosok is nagyon fontosnak tartják, és lehetőségeink szerint igyekszünk tenni is érte. Gondolok itt az eperfesztiválunkra, melyet évente megrendeztünk, és természetesen idén is csak a járványhelyzet miatt maradt el. De az előző években egyre több látogatónk érkezett külföldről is. Látni kell, hogy a fesztivál több célt szolgál, mert egyrészt alkalmat teremt a helybélieknek a kikapcsolódásra, találkozásra, szórakozásra, ugyanakkor a helyi termesztőknek nagyon jó alkalom megismertetni termékeiket az ide látogatókkal. Az elmúlt években azt tapasztaltuk, hogy a romániai és magyarországi felvásárlók mellett egyre több lengyel kereskedő érdeklődik a halmi eper iránt, a gazdák elmondása szerint pedig így jobb áron tudják értékesíteni termékeiket.
Emellett pedig nagyon fontosnak tartom a Halmi határában megépült „bevásárlóközpontot”, amit azért alakítottunk ki, hogy egyrészt a helyi gazdák civilizált körülmények között értékesíthessék termékeiket, ugyanakkor nagyon fontos szempont volt, hogy a községet tehermentesítsük a felvásárlók autóforgalmától.
— Jelenleg is több pályázaton dolgoznak. Melyeket emelné ki ezek közül?
— A kivitelezési szakaszba érkezett a halmi kultúrotthon korszerűsítése, ami magában foglalja a belső felújítást és a külső tatarozást is. A beruházásra 370 000 eurót pályáztunk meg európai uniós forrásokból. Reményeink szerint még idén egy korszerű, közösségi rendezvényekre alkalmas épületet adhatunk át a közösségnek, és amennyiben a világjárvány lehetővé teszi, újra együtt ünnepelhetünk a megújult kultúrotthonban.
A délutáni oktatás, divatosabb nevén az after school elindítása a községben egy újabb a jelentős a beruházások közül. Erre a célra egy új és korszerű épület megépítésére nyertünk el EU-s forrásokat az elmúlt években. Jelenleg — Szatmár megyében az elsők között — egy román és egy magyar csoporttal beindítottuk a délutáni oktatást, az önkormányzat pedig fedezi a gyerekek egyszeri étkezését, illetve az ott dolgozók fizetését.
Ugyancsak EU-s forrásokból egy 200 000 euró értékű tűzoltóautót vásároltunk az elmúlt években. Négy romániai és egy magyarországi tűzoltócsoport együtt pályázott. Ez egy újabb fontos megvalósítás, bár hál’ Istennek egyelőre nem volt szükség az új tűzoltóautóra a településeinken.
Egy újabb határon átnyúló pályázat révén egy hűtőházat fogunk építeni a vásártér területén. Ezt Ajak városával közösen pályáztuk meg, a projekt összértéke egymillió euró, és az elmúlt hetekben a szerződést is aláírtuk.
Jelentős beruházás volt továbbá az önkormányzat gépparkjának bővítése. Halmi község tagja a Szatmár Környéki Helyi Akciócsoportnak, mely újabb pályázati lehetőséget biztosít az önkormányzat és a helyi vállalkozók számára is. A község 40 000 euró értékben olyan fontos gépeket szerzett be, mint egy 5000 literes szippantó, egy öntözőberendezés, mellyel biztosítani tudjuk a focipálya öntözését, egy ágdaráló és egy földgyalu, melyek elengedhetetlenek a közterületek karbantartásához.
— Ennyi megvalósítás után mi a legfontosabb motivációja egy újabb mandátum elnyerésére?
— Községünkben van még néhány probléma, melyeket szeretnénk megoldani. Ezeknek a legtöbbjén már elkezdtünk dolgozni, gondolok itt a gáz bevezetésére, amelynél elkészültek az előtanulmányok, következnek a földtani mérések; vagy a piros téglás iskola külső felújítása, mely tervezési fázisban van. Tapasztalatból tudjuk, hogy ez egy hosszú folyamat lesz, a lehetőségeit azonban megteremtettük már, és idén is szeretnénk jelentősen előrelépni az ügyben annak érdekében, hogy ha a kormány kiír egy, a gáz bevezetését finanszírozó pályázatot, akkor mi elsők között tudjunk erre pénzt kérni.
Ugyanide tartozik a víz- és szennyvízhálózat kiépítése a községben. Erre a beruházásra megyei szinten az Apaserv pályázott. Jelenleg a közbeszerzés zajlik. Amint ez véget ér, kezdődhetnek a kivitelezési munkálatok.
Kiemelt célunk az elkövetkező évekre a százéves piros téglás iskola külső felújítása a jelenlegi stílus megőrzése mellett. Jelenleg azon dolgozunk, hogy kormányfinanszírozást szerezzünk az épület tatarozására, ha azonban ez nem sikerül, akkor saját forrásokból fogjuk korszerűsíteni az ingatlant.
Az iskola udvarán lévő régi kantin épületének átalakítása egy újabb folyamatban lévő beruházás, mely során nagyon sok nehézséggel szembesültünk, elsősorban a kivitelező cég megbízhatatlansága miatt. Mi azt reméljük, hogy sikerül befejezniük a munkálatokat, és nem leszünk kénytelenek jogi útra terelni az ügyet.
Amennyiben a kormány lehetővé teszi, hogy a jelenlegi tej-kifli program helyett az iskolás gyerekeknek meleg ebédet szolgáljunk fel az iskolákban, akkor mi mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy a halmi gyerekek részesüljenek ebből, még akkor is, ha az önkormányzat saját költségvetéséből kell kiegészítse ennek költségeit.
A közvilágítást az elmúlt években is folyamatosan korszerűsítettük, jelenleg a fogyasztóknak körülbelül a felét már kicseréltük korszerű ledes izzókra, és úgy látjuk, hogy a következő két évben minden régi, nagy fogyasztású égőt ki fogunk tudni cserélni. Az elmúlt hónapokban erre is benyújtottunk egy pályázatot.
Szociális szolgáltatások bővítése — az infrastruktúra megteremtése nagyon fontos, ugyanakkor sajnálattal tapasztalom, hogy egyre nagyobb az igény a szociális szolgáltatásokra is. Éppen ezért keressük a lehetőségeit annak, hogy bővítsük az önkormányzat szociális szolgáltatásait.
Egy másik pályázat révén a község közterein sikerült ingyenes wifi-hálózatot kiépíteni, ami egy újabb fontos lépés egy korszerű település felé.
Ez csak néhány terület, melyeken kamatoztatni szeretném az elmúlt években megszerzett tapasztalataimat a község érdekében. Ugyanakkor nagyon fontos lenne, hogy a meglévő tapasztalataimat átadjam a fiatalabb generációnak, valakinek, aki folytatni fogja a munkámat. (X)