Szatmárnémeti

Tiltakozásra készülnek a tanügyi szakszervezetek

2021.11.19 - 07:30

Tiltakozó akciót tervez a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége és a Spiru Haret Tanügyi Szakszervezeti Szövetség az elmúlt időszakban a pedagógustársadalmat ért megaláztatási politika miatt, áll a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben, melyben arra is rávilágítanak, hogy a kormány közbenjárását kérik a kialakult helyzet megoldására. Simion Hăncescu, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke, és Marius Ovidiu Nistor, a Spiru Haret Tanügyi Szakszervezeti Szövetség elnöke közös nyilatkozatban fogalmazzák meg elégedetlenségüket, meglátásuk szerint az elmúlt időszakban több olyan fontos döntés is született, ami a tanügyi alkalmazottak lenézését támasztja alá. Az egyik döntés az, hogy a jelenléti oktatás feltételeként kizárólag a tanügyi alkalmazottak 60 százalékos beoltottságát veszik figyelembe, mely intézkedés diszkriminatív az oktatási intézmények alkalmazottai és a többi társadalmi kategória között, ugyanakkor azt eredményezte, hogy több oktatási intézmény is online tanításra kényszerült a kéthetes kényszervakáció után. Ez olyan településeken is így van, ahol nagyon alacsony a fertőzöttségi arány, de a tanintézetek alkalmazottai között kevés a beoltott személy. S bár a szakszervezet kérte, hogy azokon a településeken, ahol a fertőzöttség 3 ezrelék alatt van, nyithassanak ki az iskolák, óvodák beoltottságtól függetlenül, ezt a dolgot nem támogatták a hatóságok. A másik dolog, ami miatt neheztelnek a szakszervezetek, hogy a pedagógusokra akarják hárítani a nyáltesztek elvégzését az oktatási intézményekben, anélkül, hogy ez a feladat szerepelne a munkaköri leírásukban, vagy megfelelő védőfelszereléseket biztosítanának számukra, nem beszélve arról, hogy ez a tevékenység negatív hatással lenne az oktatási-nevelési tevékenységre, mivel rengeteg időt emésztene fel. A két szakszervezeti elnök közleményében kitér Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter november 17-ei nyilatkozatára, melyben azzal vádolja a pedagógusokat, hogy ki akarnak bújni a felelősség alól azáltal, hogy tiltakoznak a noninvazív nyáltesztek elvégzése ellen. A szakszervezeti vezetők felhívják Cseke figyelmét arra, hogy sokkal inkább a kormány szaladt el a felelősségtől, amikor elhalasztotta a pedagógusok bérének emelését. A két szakszervezet arra is emlékeztet, hogy ők már november 10-én figyelmeztették a hatóságokat arról, hogy a pedagógusok nem végezhetik el a szóban forgó nyálteszteket anélkül, hogy komoly fertőzésveszélynek tennék ki magukat, ez pedig nem a pandémia megfékezéséhez vezetne, hanem sokkal inkább a betegség elterjedéséhez.
A közleményben arra is kitérnek, hogy amennyiben a kormány nem lép fel az említett problémákkal kapcsolatban, főként a nyáltesztek elvégzésére vonatkozó intézkedések kapcsán legkésőbb november 19-ig, akkor november 22-én 13 órakor a szakszervezeti tagok minden megyében sztrájkőrséget állnak majd a prefektusi intézmények székhelye előtt, illetve Bukarestben az egészségügyi minisztérium és a kormány épületénél.
A két szakszervezeti elnök a közlemény végén arra hívja fel a figyelmet, hogy véget kell vetni a tanügyi alkalmazottak véleményének figyelmen kívül hagyására alapuló politikának, hiszen nekik is vannak jogaik. A tanügyet érintő fontos döntéseket meglátásuk szerint nem lehet meghozni a tanügyi alkalmazottak vagy az oktatási rendszer haszonélvezői véleményének figyelmen kívül hagyásával.

A szatmári honatyákhoz szól

Mindeközben Oprea-Şuta Victor, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének szatmári elnöke nyílt levélben fordult a szatmári honatyákhoz, melyben felhívja figyelmüket, hogy a Szatmár megyei pedagógusok elégedetlenek azzal a tervezettel, hogy egyes társadalmi kategóriák számára jogszabállyal tennék kötelezővé a zöldigazolványt vagy a koronavírusteszt saját zsebből finanszírozott, időszakos elvégzését, illetve azzal a tervvel sem értenek egyet, hogy a diákok noninvazív nyáltesztjét a tanügyi káderek végezzék. A közlemény kihangsúlyozza, hogy szó sincs oltásellenes vagy összeesküvés-elméletet népszerűsítő meglátásról, csupán azt kérik, tartsák be a törvényeket, a szabad véleménynyilvánításhoz való jogot, egyenlőséget a jogok gyakorlásában és azok betartásában. Oprea-Şuta Victor több törvényre, az alkotmányra és emberi jogra hivatkozva úgy véli, hogy a jelenlegi egészségügyi krízist nem lehet kizárólag a tanügyi alkalmazottak vállára helyezni, mely közösség mostantól meg lett osztva oltott és oltatlan kategóriákra. Azt is sérelmezik, hogy hosszú ideje nincs egy hosszú távú elképzelés, stratégia a hazai egészségügyi rendszerben. Ilyen körülmények között arra kérik a szatmári parlamenti képviselőket, hogy ne támogassák a törvény elfogadását, mely egyes alapvető jogokat a Covid-igazolvány meglétéhez köt, ez pedig diszkriminatív és önkényes határozat. Arra kérik a szatmári honatyákat, védjék meg a román alkotmány alapelveit és a lakosság alapvető emberi jogait, így képviselhetik leginkább azokat a lakosokat, akik bizalmat szavaztak nekik.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Külföld

Joe Biden koronavírusos lett

Koronavírussal fertőződött meg Joe Biden; az elnök lemondta szerdai kampányprogramját - közölte a Fehér Ház.
Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Belföld

Kezdődnek az érettségi vizsgák!

Hétfőn kezdődik a nyári érettségi, amelyre idén több mint 134.000-en iratkoztak be országszerte. Végleges eredményeket július 12-én lesznek.