„Nem volt egyszerű meghozni ezt a döntést, de senki nem vállalja és nem is vállalhatja egy esetleges tűz vagy robbanás rizikóját — a jelenlegi oxigénfelhasználási körülmények és mennyiség pedig igencsak veszélyessé teszik az elektromos készülékek használatát, de főleg töltését a telt házas intenzív terápiás (Covid és non-Covid) osztályon. Konzultáltunk más megyebeli kórházakkal is — ők is hasonlóan léptek —, alaposan átbeszéltük az intenzív terápiás osztály főorvosával, s az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának pár héttel korábbi ajánlásait is figyelembe véve a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház vezetősége úgy döntött: betiltja a mobiltelefonok, tabletek, minden elektronikai kütyü használatát az intenzíven” — magyarázta megkeresésünkre Adrian Marc kórházmenedzser.
„Az ott kezelt páciensek zöme súlyos állapotban van — oxigénmaszkkal, lélegeztetőgépen, nem is tudnak beszélni. A középsúlyos állapotban lévők közül van, aki igen — és teljesen meg is értem az emberi részét, hogy a család szeretné hallani a páciens hangját, illetve a beteg a hozzátartozókét, viszont szakmai vonalon ennek is megvan a hátulütője, vagy minek is nevezzem: a hozzátartozó a pácienssel beszél, pontosabban csak a pácienssel, az orvossal már nem, a páciens pedig azt mondja: jól vagyok (mert lehet, hogy valóban jól vagy jobban érzi magát, könnyebb periódusa van, de azt nem tudhatja, milyen állapotban is van a szervezete, a tüdeje stb.), s aztán mikor súlyosbodik a helyzet, romlik az állapota, jön az értetlenkedés és vádaskodás, hogy „de hát jól volt”…
Arra nincs kapacitásunk, hogy mindennap minden betegtől összegyűjtsük a telefonokat, fertőtlenítsük, elvigyük valahová biztonságos körülmények között feltölteni, újra fertőtlenítsük és visszaadjuk — ismétlem: a legnagyobb rizikófaktor a jelenlegi oxigénfelhasználásnál az elektromos kütyük töltése” — mondja.
S akkor hogyan lehet az intenzíven ápolt beteg állapotáról érdeklődni? „A hozzátartozók hívják az intenzív terápiás osztályt, az orvos pedig elmondja, hogy hogy van a páciens. Ha nem veszik fel azonnal a telefont, legyenek egy kis türelemmel, hívják újra — ne feledjék: intenzív terápiás osztályról beszélünk, ahol a személyzet igencsak leterhelt, s lehet, hogy épp valakinek az életéért küzdenek, azért nincs aki felvegye a kagylót. Viszont — és ez nagyon fontos — arra kérek mindenkit, aki többször, hosszabb időn keresztül sikertelenül próbált érdeklődni hozzátartozója állapota iránt, hogy jelezze ezt nekem a [email protected] e-mail-címen. Írják meg a beteg és a hozzátartozó nevét, utóbbi telefonszámát is, és pár szóban vázolják, mikor nem sikerült információt szerezni a beteg állapotáról” — magyarázta a kórházmenedzser, hozzátéve azt is: mivel minden páciensnek beutalásakor meg kell adnia egy hozzátartozó telefonszámát, ha a beteg állapota rosszabbra fordul, a kórházi személyzet értesíti az illetőt.
Szabó Kinga Mária