Szatmárnémeti

Természetes gyógymódok fogfájásra

2020.04.23 - 17:38

A szükségállapot ideje alatt csak három szatmárnémeti fogászati rendelőben végeznek sürgősségi beavatkozásokat. Nem lehet azonban egyszerűen csak bejelentkezni a szakemberekhez, hanem először mindenki a saját kezelő fogorvosával kell telefonon konzultáljon, aki ha úgy ítéli meg, hogy valóban szükséges, továbbirányítja a beteget rendelő kollégákhoz. Márpedig ha fáj a fog, minden perc gyötrelmes lehet. Akadnak azonban olyan házi praktikák, népi gyógymódok, amelyek segíthetnek a fájdalom csillapításában és a gyulladás csökkentésében.

„A fogak, illetve a hozzájuk kapcsolódó szövetek fájdalmát okozhatja fogszuvasodás, a fog mechanikai sérülése, kopása, fogfejlődési rendellenességek, a bölcsességfog gyulladása, fogínysorvadás és egyéb ínybetegségek, az éjszakai fogcsikorgatás és -szorítás, de akár egy sérült vagy meglazult tömés, rosszul felhelyezett korona is. A leggyakoribb a fogszuvasodás okozta fájdalom, amit rendszeres szájhigiénés kezeléssel könnyedén elkerülhetünk” — tudtuk meg dr. Lénárt István szatmárnémeti fogorvostól, aki néhány házi gyógymódot is megosztott a kellemetlen érzés és a fájdalom kezelésére.

Enyhíthet ezen az állapoton, ha jégkockát bugyolálunk nejlonzacskóba, majd egy tiszta, vékony ruhába vagy konyhai törlőbe, és a fájó fog felőli arcoldalhoz szorítjuk negyedórára. Ha nincs kéznél jégkocka, természetesen egy zacskó mirelit zöldborsó vagy egy palack lefagyasztott ásványvíz is tökéletesen megfelel.

A tea érösszehúzó csersavat tartalmaz, amely csökkenti az esetleges duzzanatot, és átmeneti enyhülést nyújt — ezzel is próbálkozhatunk. A legjobb, ha egy beáztatott meleg (nem forró!) feketetea-filtert helyezünk a fájó fogra, de langyos kamilla- vagy zsályateába mártott vattadarabbal is borogathatunk. Mind a kamilla-, mind a zsályafőzet használható szájöblögetéshez, gargalizáláshoz is: légúti megbetegedések tüneteit, valamint a fogíny, a száj- és a toroknyálkahártya gyulladásait enyhíthetjük így. A mentából készült főzet hasonlóképpen gyulladáscsökkentő és érzéstelenítő hatású.

Egy háztartásból sem hiányozhat a só, amit szintén használhatunk gyulladáscsökkentésre: keverjünk egy teáskanál sót egy pohár langyos vízbe, és öblögessünk vele! A só letisztítja a fog környékét, és csökkenti az íny duzzanatát. Ez az eljárás szükség szerint ismételhető. Az azonos mennyiségű só, bors és néhány csepp víz keverékéből készített pasztát kenjük az érintett területre, s ez szinte azonnal kifejti antibakteriális, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatását.

Hasonló a hatása a fahéjnak és a szegfűszegnek is, ezek ugyanis eugenolt tartalmaznak, amelynek közismert az érzéstelenítő és baktériumölő hatása. Ha van odahaza szegfűszegolaj (patikákban, gyógynövényboltokban kapható), cseppentsünk belőle közvetlenül az érzékeny területre! Az első pár pillanatnyi csípős érzet után azonnali enyhülést ad. A sima szegfűszeg is megteszi, ez esetben néhány egész szemet kapjunk be, hagyjuk a nyálunktól átázni és felpuhulni, majd rágjuk szét és tartsuk a szánkban, a fájós fog közelében 20–30 percig, és közben adjuk át magunkat a jóleső zsibbadásnak! A szegfűszeg amúgy már az 1800-as években igen kedvelt fájdalom- és gyulladáscsökkentő szernek számított.

A fogorvos azonban mindenkit figyelmeztet, hogy a szegfűszeg és a fahéj olaja eleinte csípi a nyálkahártyát. Mivel ezek a fűszerek nagy dózisban veseelégtelenséget okozhatnak, ezért máj- és vesebetegek, gyermekek, cukorbetegek és várandós vagy szoptatós kismamák inkább ne alkalmazzák ezt a módszert!

Népi gyógymód, ha a fájdalmas fog felett egy korty pálinkát megtartunk egy ideig. A fogíny felszív valamennyit az alkoholból, amely ilyen töménységben zsibbaszt és fertőtlenít. Fontos kihangsúlyozni, hogy a pálinkát nem kell lenyelni, néhány perc után kiköphetjük — teszi hozzá a szakember.

Amennyiben nem sikerül gyógyszerrel és természetes gyógymódokkal enyhíteniük a fájdalmat, haladéktalanul vegyék fel a kapcsolatot a kezelőorvosukkal! A fogfájás komoly szövődményekkel járhat, amennyiben nincs megfelelő ellátásban részesítve — emlékeztet dr. Lénárt István.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Fizetnének, hogy ne fájjon

Ha fogászati kezelésről van szó, a hazai lakosság inkább tart a fájdalomtól, mint attól, hogy rossz minőségű ellátásban részesül.