A romániai magánpraxissal rendelkező fogorvosok szövetsége (Asociaţia Medicilor Stomatologi cu Practică Privată din România – AMSPPR) nemrég felmérést végzett, melyben azt kívánta feltárni, melyek a romániai lakosok fogászati kezelésekkel kapcsolatos meglátásai.
Mint kiderült, a lakosság 65 százaléka magánrendelőkhöz fordul, ha gondja adódik a fogaival, 15 százalékuk olyan rendelőket keres, melyek szerződésben állnak az egészségbiztosító pénztárral, 26 százalékuk pedig soha nem fordul fogorvoshoz. A lakosság 34 százaléka évente egy alkalomnál is kevesebbszer keres fel szakembert, míg 53 százalékuk rendszeresen részt vesz vizsgálatokon. Azoknak a háromnegyede, akik soha nem keresnek fel fogorvost, a félelem miatt nem ül be soha a szakemberek székébe, 79 százalékuk pedig a fájdalomtól tart. A fogorvostól való félelem egyébként a lakosság egyharmadában a gyermekkorra vezethető vissza, 33 százalék számolt be ugyanis arról, hogy rossz tapasztalatokat szerzett kiskorában, viszont még mindig többen vannak azok, akik számára pozitív élmény volt gyermekkorban a fogorvossal való találkozás (55 százalék).
A felmérés arra is rámutat, hogy a lakosság nyitott a fájdalommentes kezelés megfizetésével kapcsolatban: a válaszadók 58 százaléka hajlandó többet fizetni egy fájdalommentes foghúzásért. A lakosság a fogorvosokkal szemben legfőként azt várja el, hogy hozzáértő szakemberek legyenek (67 százalék), de ugyanilyen arányban fontos az is, hogy a rendelőjük jól felszerelt legyen, valamint az is számít, hogy modern technikákkal dolgozzanak (61 százalék). Szintén fontos a lakosság számára, hogy a fogorvos legyen türelmes, és megfizethető áron dolgozzon (13 százalék), valamint az, hogy a kezelés minél rövidebb ideig tartson (39 százalék).
„Az eredmények meglepőek. A fogászati kezelés fájdalommentessége az egyik kulcs ahhoz, hogy a lakosság rendszeresen felkeresse fogorvosát. Sokak számára ez majdnem olyan fontos, mint a szolgáltatások minősége és a személyzet hozzáértése. A felmérés rámutatott, hogy többen félnek a fájdalomtól, mint a rossz minőségű ellátástól” — közölte a kutatás kapcsán az AMSPPR.