Az Orális Egészségért Egyesület a napokban érdekes felmérést közölt a romániai gyermekek fogainak állapotáról. Az 500 városi szülőből álló mintán végzett kutatás szerint nő a súlyos fogászati problémákkal küzdő gyermekek száma, akiknek a 80 százaléka már fogszuvasodásban szenved, 50 százalékuknak pedig foghúzásra vagy tömésre van szüksége.
„A fogszabályozásra szoruló gyermekek közül tízből nyolcnak van fogszuvasodása, körülbelül felüknek pedig olyan súlyos problémái vannak, amelyek lehetetlenné teszik a fogszabályozás elkezdését. A fogak korrekcióját célzó kezelést a lehető legkorábban el kell kezdeni, a tejfogakat úgy kell szabályozni, hogy a maradandó fogak kitöréséhez szükséges tér is ki legyen alakítva” — mondta dr. Ela Bănică, az egyesület alapítója, fogszabályozási szakértő.
A gyermekek rossz orális egészségének fő oka a szakember szerint a nem megfelelő foghigiénia. A szájhigiénia hiányosságai, különösen a nem megfelelő rendszerességgel, nem megfelelő eszközökkel és technikával végzett fogtisztítás, szájápolás teszik lehetővé a baktériumok elszaporodását, ami sok esetben a kezelendő problémák kiindulópontját jelenti.
A válaszadó szülők 38 százaléka bevallotta, hogy gyermekei fogmosása kevesebb mint két percet vesz igénybe, 16 százalékuk pedig azt is, hogy nem mossák rendszeresen a fogaikat. A másik nagy probléma, hogy túl későn fordulnak fogorvoshoz a gyermekekkel, az első fogászati kontroll általában 7 éves koruk után történik, de ebben a korban is a szülők mindössze 5 százaléka vitte szakorvosi kivizsgálásra gyermekét. A legtöbben inkább csak akkor viszik fogorvoshoz gyermekeiket, amikor már panaszaik vannak: 93 százalékuk fogfájás miatt keresett fel szakembert.
„Az első fogászati ellenőrzést az első tejfogak megjelenése után, az első fogszabályozási konzultációt pedig 3 éves kortól kellene elvégezni. A fogkeféket, a fogselymet is érdemes kezelőorvos személyre szabott javaslatai alapján kiválasztani” — magyarázta az egyesület alapítója. Azt is hozzátette, hogy a járvány kapcsán a foghigiénia még fontosabbá vált, mert a maszkviselés fokozza a szájon át való légzést, ami a nyál mennyiségének és minőségének megváltozásához vezet, a fogak pedig így kevésbé védettek a szuvasodástól.
Bumbuluţ Krisztina