Szatmárnémeti

Teremtsük újra Erasmus+ környezetvédelmi pályázat a Kölcseyben

2025.04.14 - 09:35
A Túr túrterebesi holtágán készítettek úszóláp-szigeteket a kölcseys és batthyányis diákok a a vizes élőhelyek rekonstrukciója projekt keretében.

A múlt héten mozgalmas események helyszíne volt a Kölcsey Ferenc Főgimnázium. A Teremtsük újra Erasmus+ pályázat keretében testvériskolánk, a szigetszentmiklósi Batthyány Kázmér Gimnázium diákjai és tanárai töltöttek nálunk néhány napot.

hirek/2025/aprilis/5-2.jpg

A projektet a Ráckevei-Duna szigetszentmiklósi szakaszán 2020 decemberében elkövetett olajszennyezést követő rehabilitációs folyamatok hívták életre. Ennek keretében a szigetszentmiklósi gimnázium diákjai megismerkedtek az úszólápok víztisztításban betöltött szerepével és az úszóláp készítésének módszerével. A Teremtsük újra pályázatban ezzel ismerkedtünk meg mi is, illetve a projektalapú, gamifikált értékelésű erdei iskola programmal. Témája volt még a pályázatnak a 3D tervezés és nyomtatás, amivel a pályázat népszerűsítő anyagait készítettük, valamint vízzel kapcsolatos népdalok gyűjtése. A Kölcsey Ferenc Főgimnázium részéről a projektmenedzseri feladatkört Bartha Helga tanárnő töltötte be, valamint Sárándi Annamária tanárnővel együtt a környezetvédelmi tevékenységeket irányította, Tódor Erika tanárnő a 3D nyomtatás programrészért felelt, Nevezi Dobosi Csilla tanárnő pedig, az iskola kórusával együtt a népdalgyűjtést vállalta magára. A projektben rész vett még a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Pszichológia és Neveléstudományok Kara Szatmárnémetibe kihelyezett tagozatának adjunktusa, dr. Szabó-Thalmeiner Noémi, diákjaival együtt, akik a tanultakat a Zöld Hét keretében hasznosították az elemi osztályoknak szervezett programokban.
hirek/2025/aprilis/1-11.jpg

Szerdán tartottuk a projekt hivatalos megnyitóját, ahol a zsúfolásig megtelt díszterem közönsége előtt Czita Zoltán projekt koordinátor bemutatta a pályázatot, a batthyányis diákok eddigi munkájukról beszéltek, a kölcseys diákok pedig annak a hétnek az élményeit mutatták be, amit a projekt keretében az elmúlt év szeptemberében Szigetszentmiklóson töltöttek. Szintén a megnyitón került sor a kölcseys tanárok által létrehozott víz tematikájú, Digitális témahét részeként megszervezett plakát- és fotókiállítás nyerteseinek díjazására. A megnyitó előtt a projektben résztvevő diákok ellátogattak a kakszentmártoni vízműhöz, ahol a vízminőség megállapításának módszereivel ismerkedtek. Délután vegyes csapatokban – kölcseys- batthyányis diákok –interaktív városnézésen vettek részt,  este pedig a Köfedisz által összeállított víz világnapi kvízen mérhették össze a diákok a tudásukat.
hirek/2025/aprilis/3-6.jpg

Csütörtök délelőtt csontig hatoló szélben és hidegben a túrterebesi Túr holtágon elkészítettük az úszóláp szigeteket, amelyeket a jövőben majd a diákok fognak figyelemmel kísérni, hogyan épülnek be és válnak részévé az ottani ökoszisztémának. Délután a diákok a Szatmár Megyei Múzeum természetrajz részlegének interaktív kiállításait nézték meg, este pedig egy jó hangulatú táncházban vettek részt, ahol a moldvai körtáncok mellett még a szatmári páros tánccal is ismerkedhettek. 

Pénteken vízvizsgálatot tartottunk a Szamosból vett vízmintákon, majd  a batthyányis diákok kölcseys társaikkal együtt részt vettek a rendezvénygödörben a költészetnapi közös versmondáson. Ezt követően vendégeink Nagybánya-Koltó felé vették az irányt, ahol a Petőfi kultusz és a nagybányai festőtelep emlékeivel ismerkedtek.
Rövid de tartalmas három nap után a projekt résztvevők haza indultak, a hazafelé vezető úton még útba ejtették a nagykárolyi Károlyi-kastélyt.

Jó volt újra együtt lenni, hasznosítani azt a tudást, amit a projektben elsajátítottunk és hasznosnak érezni magunkat, hogy tevőlegesen is részt veszünk a természet védelmében.

Sárándi Annamária
biológiatanár

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!