Az egyszer használatos műanyagok súlyosan környezetkárosító hatásúak, egy-egy zacskót pedig alig néhány percig használunk, derül ki a kutatásokból. Ennek okán két katalán civil szervezet kezdeményezésére július 3-án van a zacskómentes világnap, amelynek ma már minden földrészen vannak követői. A Ne vásárold meg! Ne fogadd el! zacskómentes világnap mottója a műanyag szatyrok, zacskók használatának elkerülésére biztat. A világnaphoz kapcsolódóan közzétett információkból kiderül, hogy világszerte percenként egymillió műanyag zacskó kerül használatba, egy-egy zacskót pedig átlagosan alig 25 percig használunk. Az 1970-es években az Amerikai Egyesült Államokból elterjedt zacskó olcsó, könnyű, vízálló, és mindenhol elfér, ám mégsem ajánlott a használata, hiszen a szemétbe, környezetbe került zacskó lebomlása évszázadokig tart.
Egy európai uniós direktíva, mely 2021. július 3-án lépett érvénybe, kimondja, hogy mostantól tilos forgalomba hozni (azaz első alkalommal forgalmazni) egy sor egyszer használatos, súlyosan környezetkárosító műanyag terméket: például fültisztító pálcikát, szívószálat, italkeverő pálcát, hungarocellből készült, eldobható ételtartó edényt, italtárolót és poharat EU-s viszonylatban. Sajnos hazánkban ezt a 2019-ben elfogadott EU-s normatívát nem ültették át a nemzeti törvénykezésbe, ám remélhetőleg a kormány mihamarabb elfogadja az erre irányuló sürgősségi rendeletet.
Az egyszer használatos műanyag zacskók forgalomba hozását több országban megpróbálták visszaszorítani, illetve a forgalomban levőket nagyobb arányban újrahasznosítani. Sajnos világszerte a műanyag alig 8 százaléka kerül újrahasznosításra, kétharmada a szeméttelepekre jut, míg a fennmaradó részét elégetik. Bár hazánkban 2019. január elseje óta tilos az 50 mikronnál vékonyabb műanyag zacskók használata, mégis sokan használják ezeket a vásárlások során, aztán hazaérve gond nélkül ki is dobják a zacskókat.
A július 3-ai világnappal összefonódva hódít egyre nagyobb teret a műanyagmentes július, mely szintén a környezettudatos életvitelre hívja fel a figyelmet.
Sógor Beáta