Belföld

Tárgyalnak a minimálbér emeléséről

Fotó: pexels.com
2020.12.16 - 14:59
Jelenleg négyből egy romániai alkalmazott minimálbérért dolgozik, azaz hó végén nettó 1346 lejt visz haza. A minimálbér emeléséről folyó tárgyalások nettó 68 és 126 lej közötti összeggel számolnak.

A munkaadók fele szeretné, ha 2021-ben az idei év szintjén, azaz 2230 lej maradna a bruttó minimálbér, ugyanakkor a vállalkozók negyede elfogadhatónak tartaná, ha akár bruttó 170 lejjel is emelkedne ez az összeg, derül ki a Kis- és Középvállalkozások Országos Tanácsának tanulmányából, melyről a digi24.ro portál számolt be. Jelenleg hazánkban meghaladja az 1,3 milliót azon munkavállalók száma, akik minimálbérért dolgoznak, így érthető módon ők reménykedve figyelik a kormányt, amely dönteni hivatott ebben a témában. Elgondolkodtató adat, hogy négyből egy romániai alkalmazott minimálbérért dolgozik, azaz hó végén nettó 1346 lejes fizetést visz haza.

A munkaügyi minisztériumban már novemberben elkezdődtek az egyeztető tárgyalások a munkaadókkal és a szakszervezeti képviselőkkel a minimálbér emelése kapcsán. Kiderült, hogy három forgatókönyvről tárgyalnak, amiket minden érintett fél szemszögéből megvizsgálnak, számoltak be a vállalkozók képviselői. Mindegyik forgatókönyv béremelésről szól, csak az összeg változik, 105 és 194 lej közötti bruttó növekedésről tárgyalnak, ami 68 és 126 lej közötti nettó növekedést jelentene.

A munkaügyi minisztérium képviselői nem számolnak a minimálbér befagyasztásával, annak ellenére sem, hogy a vállalkozók 47 százaléka ezzel értene egyet. A hazai vállalkozók arra próbálják felhívni a figyelmet, hogy több vállalkozás nehezen birkózna meg az infláció mértékét meghaladó minimálbér-emeléssel. Azt javasolják, hogy 2021-ben növeljék a bruttó minimálbért az infláció mértékével, azaz 2,2 százalékkal, mely által a jelenlegi 2230 lejről 2300 lejre emelkedne az összeg, ezzel pedig ellensúlyozzák valamelyest a vásárlóerő romlását is.

Vannak ugyanakkor olyan vállalkozók is, akik akár 9–13 százalékos béremelést is el tudnának fogadni, igaz, ez utóbbiak jelentősen kevesebben vannak. A vállalkozók 25 százaléka abba is beleegyezne, hogy 2400 lejre emeljék a bruttó minimálbért, ez a szakszervezeti képviselők kérése is. A munkaadók attól tartanak, hogy ha túlságosan megnő a minimálbér összege, csak akkor fogják tudni előteremteni a megemelkedett bérkiadásokat, ha néhány munkavállalót elbocsátanak. A tárgyalások még nem zárultak le, így az érintett munkavállalók bizalommal várhatják a január elsejétől hatályba lépő döntés eredményét.

Sógor Beáta

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Ennyi lesz holnap a nyugdíja a mai minimálbéreseknek

Megnézheti majd magát az, aki a legkisebb bér után fizeti az állami nyugdíjkasszát.
Belföld

Több pénzt kapnak a minimálbéresek

Júliusban már több pénzért dolgoztak a minimálbéren foglalkoztatottak, augusztusban már ezt a nagyobb bért kapják.
Belföld

Jóváhagyta a kormány a bruttó minimálbér 3700 lejre való emelését

Elfogadta a kormány csütörtöki ülésén hogy a bruttó minimálbér 3300 lejről 3700 lejre emelkedjen – jelentette be az ülés elején a miniszterelnök. Nő az adómentes összeg is.