Szatmárnémeti

Tantervük lesz, tankönyvük nem

2021.07.13 - 14:12

Az elmúlt hetekben zajlott a képességvizsga és az érettségi a végzős diákok számára, s a vizsgázó diákoknak ezúttal nemcsak az online oktatásból adódó hátrányokkal kellett megküzdeniük, hanem a javító tanárok szubjektivitásával is. Ez leginkább az érettségi vizsga kapcsán volt érzékelhető Szatmár megyében, hiszen az óvások okán újrajavított dolgozatok esetén jelentős mértékben megnőtt a sikerességi arány és a jegyátlag is. Az óvások után megyénkben 6,2 százalékkal növekedett a sikerességi arány az érettségin, ugyanakkor a román nyelv és irodalom jegyek kapcsán a legnagyobb eltérés 2,35 pont volt az eredeti és az óvás utáni jegy között. Volt olyan diák a Mihai Eminescu Főgimnáziumban, akinek 5,85-ről 8,20-ra nőtt a román írásbeli jegye, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum egyik diákjának pedig 3,95-ről 5,05-re emelkedett a jegye, ezzel sikeresnek minősült a vizsgája, ugyanakkor a Kölcsey Ferenc Főgimnázium tanulói esetén is jelentős jegynövekedés volt megfigyelhető: 3,85-ről 5-re, 7,95-ről 9-re, 3,9-ről 5,15-re, 7,5-ről 8,75-re. A jegyek közötti különbséget látva felmerül a kérdés, hogy egyáltalán hogyan történhetett ez meg.
Kallós Zoltán oktatási államtitkár megkeresésünkre elmondta, hogy az óvások után országos viszonylatban Szatmár megyében nőtt a legnagyobb arányban, egészen pontosan 6,2%-kal a vizsgázók sikerességi aránya, ami azt jelenti, hogy az első javítás során eléggé lepontozták a diákokat.
„És ha megnézzük az eredményeket, tényleg azt láthatjuk, hogy románból nemcsak a magyar diákoknak, hanem a román tannyelvű líceumok diákjainak is jelentős különbség volt az óvás előtti és utáni jegyük között. Ezek nagy különbségek. Románból és történelemből mindenképpen van némi szubjektivitás a javító tanár részéről, ezt nem lehet kiküszöbölni addig, míg ilyen rendszerben zajlik az érettségi, és ilyenek a tételek, de szerintem egy pártizedes eltérés, maximum félpontos az, ami még a hibahatáron belül mozog, de amikor több mint egy ponttal, kettővel nagyobb a jegy, ott már gondok vannak, s mindenképp ki kell elemezni, ki kell értékelni a történteket. Ismétlem, a javítások során megeshet az, hogy akár egypontos különbség is van az óvás előtti és utáni jegynél, de mikor mondjuk három ilyen van egy megyében, nincs is nagy gond, amikor viszont ilyen sok van országosan, akkor az már kérdéseket vet fel” — fogalmazott az államtitkár, akitől megtudtuk, hogy normális körülmények között ki kellene értékelni megyei szinten a történteket, most viszont úgy néz ki, hogy minisztériumi szintű átvizsgálás lesz. Valószínű, hogy azok a tanárok, akik esetében jelentős eltéréseket tapasztaltak, nem vehetnek részt ezentúl a dolgozatok javításában.

Dolgoznak egy projekten

A szatmári magyar tagozatos diákok számára a román nyelv és irodalom vizsga volt a legnagyobb akadály, ezt nem mindenki tudta átugrani. De nemcsak a tizenkettedikesek, hanem a nyolcadikosok esetén is megfigyelhető, hogy a román nyelv gondot okoz. Kallós Zoltán elmondta: dolgoznak azon, hogy a leendő kilencedikesek számára egy új tantervet állítsanak össze a román nyelv és irodalom oktatására, hiszen ők azok, akik az elmúlt években az új kerettanterv szerint tanulták a románt. „Dolgozunk a projekten. Az új líceumi kerettantervvel egy időben mindenféleképpen új terület lesz az érettségi is azoknak a magyar osztályban továbbtanuló diákoknak, akik most kezdik a kilencediket. Erre is időben fel kell készülni, hiszen tudniuk kell, miből fognak majd vizsgázni a ciklus végén. Nagyon sok mindent kell még annak érdekében tenni, hogy javítsuk a magyar gyerekek körében a román nyelv elsajátítását. A minisztériumban dolgozó munkacsoportnak amellett, hogy a líceumi tantervet kell most írnia, arra is kell figyelnie, hogy az általános iskolai tanterv is korrekcióra szorul, épp azért, mert ahhoz képest, hogy milyenek voltak az elvárások, nem voltak annyira jók az eredmények a képességvizsgán sem, de mi megpróbáljuk ennek a projektnek a keretén belül ezt is orvosolni. Dolgozunk egész nyáron, mert szeptemberben, amikor elkezdődik az iskola, ezeknek a gyerekeknek meg kell legyen a tanterv. Ha augusztusban lesz kész valamikor a líceumi tanterv, akkor valószínűsíthető, hogy a tankönyvek is késni fognak. Azok, akiknek van gyakorlatuk ezen a téren, azt mondják, ha a tanterv meglesz augusztus közepére, tankönyv legjobb esetben is valamikor áprilisra várható.
Ki kell hangsúlyoznom: nem elégséges, hogy megvan az új tanterv, azt kell tudni alkalmazni is, és segédanyagot kell hozzá szerkeszteni. Az általános iskolára kidolgozott román nyelv és irodalom tanterv jó, de nem mindenütt sikerült eddig alkalmazni. Itt mindenki — az óvónőtől a tanítón át a gimnáziumi tanárig — meg kell értse a megváltozott tanítási módszert. Az eredményeket látva ezen a szinten is szükséges a korrekció, ám azt, hogy hol és mit kell változtatni, azok tudják elsősorban, akik tanították az elmúlt négy évben az V–VIII. osztályosokat” — fogalmazott az államtitkár, aki azt is elmondta, hogy annak érdekében, hogy hatékony tantervet dolgozzanak ki, a munkacsoportban túlnyomó részt olyanok vannak, akik tanították a román nyelv és irodalmat a gimnazistáknak az elmúlt négy évben, mert ők tudják azt gyakorlatilag, hogy hova jutottak el vagy hova kellett volna eljutniuk kompetenciaszinten a diákok. A munkacsoportnak, amely ezen a héten is megfeszített tempóban dolgozik, szatmári tagja is van, tudtuk meg Kallós Zoltántól.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Kallós: Szatmár megyében mintegy 1800 magyar diák részesülhet érdemösztöndíjban

A 2023-24-es tanévben havi 450 lejre nőtt a tanulmányi ösztöndíjak értéke, sőt a jogosultak köre is bővült. Azzal kapcsolatban, hogy kik, és milyen tanulmányi eredményekkel, s pontosan mennyi pénzt kaphatnak, Kallós Zoltán kisebbségi oktatásért felelős államtitkár elmondta, hogy nem csak az ösztöndíjak nominális értéke nőtt, hanem bővült azoknak a köre is, akik részesülhetnek ezekben a juttatásokban.
Szatmárnémeti

Több iskolai tanácsadó kellene

Megháromszoroznák a tanügyben dolgozó iskolai tanácsadók számát, akik a diákok segítségére lehetnének a pályaválasztásban, így vélhetően az országban fennálló szakemberhiány is megoldódna.
Szatmárnémeti

Anyanyelven a legkönnyebb tanulni

Az anyanyelven történő tanulás népszerűsítésére az RMDSZ idén kampányt indított Minden magyar gyerek számít címmel. Kallós Zoltán tanügyi államtitkár elmondta, hogy a gyermek azon a nyelven, amit a családban használ, sokkal könnyebben elsajátítja az ismereteket.