Nagykároly

Tanévkezdés: sok a tisztázatlan kérdés

2020.08.22 - 07:59

A több mint egyórás megbeszélés konkrét, a közelgő tanévkezdés kapcsán felvetődött gyakorlati kérdésekre adott érdemi válaszokkal nem szolgált. A néhány hónappal ezelőtt kinevezett főtanfelügyelő támogatásáról biztosította a nagykárolyiakat, azonban konkrét, gyakorlati útmutatást igénylő kérdésekben nem tudott alternatívákat nyújtani.

Mint mondta, minden eshetőségre szeretnének felkészülni, ezért az online oktatás nehézségeit szeretnék kiküszöbölni azzal, hogy megtudják, megyei szinten az adott oktatási intézményekben milyen szükség mutatkozik laptopokra, illetve táblagépekre. Készült már erről egyfajta számvetés, azonban a pontos adatokra vélhetően októberig várni kell. Ismertette ugyanakkor az iskolák újranyitására vonatkozó nyilvános tervezeteket is.

Az oktatási intézmények vezetőit arról kérdezte a főtanfelügyelő, hogy mennyi teremmel rendelkeznek az általuk vezetett tanintézmények, vannak-e szabad osztálytermeik. Mint kiderült, az óvodák, napköziotthonok jól állnak termekkel, viszont problémát okoz a szakszemélyzet, illetve a takarító személyzet létszáma.

A megfelelő, a koronavírus miatti fokozottabb fertőtlenítés miatt nagyobb számban lesz szükség takarító személyzetre, illetve más szakemberekre, mutattak rá az igazgatók. Boitor erre a felvetésre válaszul elmondta, hogy feloldották a létszámstopot, így lehetőség van arra, hogy az iskolák kérjék a létszámbővítést.

Kovács Jenő polgármester is gyakorlati kérdésekre várt választ. Mint mondta, szerinte a tanórák időtartamának csökkentése egy lenne a lehetséges megoldások sorában, azonban továbbra is arra kell törekedni, hogy a várható fertőzések számát csökkentsék és kordában tartsák. Kovács kijelentette, hogy a helyi önkormányzat is kiveszi a részét a diákok táblagépekkel történő ellátásából, azonban először várnak egy konkrét adatot arról, hogy hány gépet biztosít a kormány, s ennek függvénye, hogy mennyi hárul az önkormányzatra.

A jelenlévők is gyakorlati útmutatást sürgettek, ugyanakkor javaslatokkal is szolgáltak: ha 25 perces időtartamúak lennének a tanórák, akkor nem kellene kétszer fizetni a pedagógusokat, viszont így nem is kellene az egész napot az iskolában tölteniük a tanároknak, tanítóknak. Abban is egyetértettek a jelenlévők, hogy az online oktatás finoman szólva is mérsékelt sikerrel szolgált, s ez nem csak a módszer hirtelen történt bevezetése miatt alakult így. Nem lehet az alsó tagozatosakat megtanítani írni-olvasni online módszerrel, mint ahogy szakképzést sem lehet nyújtani úgy, hogy a diák nem a mester mellett, a gépeknél tanul, sorolták aggályaikat az iskolaigazgatók. A főtanfelügyelő egyetértett a jelenlévőkkel. A megbeszélés végén arról biztosította Anişoara Boitor az igazgatókat, hogy a javaslataikat igyekszik előterjeszteni magasabb fórumokon is, bízva a pozitív fogadtatásban.

 

Ajánljuk még a témában:

Nagykároly

Olvasnivalók: Gróf Károlyiak Károlyban és Szatmári svábok

Mi mindent mondtak (nyilatkoztak) a gróf Károlyi család tagjai az 1989-es rendszerváltás után.
Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Jöhet az iskolabútorzat!

Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármester aláírta az iskolák új bútorzattal való felszereléséről szóló szerződést.