Belföld

Tánczos: az államnak támogatnia kellene egy bizonyos összeggel a 15 évnél régebbi autók forgalomból való kivonását

2021.11.04 - 15:07

Az országos helyreállítási tervben (PNRR) Románia vállalta, hogy felújítja gépkocsiparkját, azaz csökkenti a 15 évesnél régebbi, még forgalomban levő autók számát - fejtette ki a miniszter csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján.

Véleménye szerint a célkitűzés megvalósításához úgy is hozzá lehetne járulni, ha az említett intézkedéssel párhuzamosan nagyobb adókat rónának ki a régi és ebből kifolyólag nagyobb mértékben környezetszennyező gépkocsikra.

Hozzátette azonban, hogy amíg nincs teljes jogkörű kormánya az országnak, ügyvivő környezetvédelmi miniszterként ő nem adhat megoldást a problémára.

Románia 2017 február elsején törölte el a környezetvédelmi illetéket, és mindazok, akik járművük forgalomba való beíratásakor kénytelenek voltak bizonyos összeget fizetni, visszakapták pénzüket az államtól. Az országos adóhatóság (ANAF) 2019 szeptember 9-én bejelentette, hogy összesen 6,16 milliárd lej összegben szolgáltatta vissza a lakosságnak (1,91 millió személynek) a befizetett illetékeket.

A gépkocsik beíratásakor fizetendő regisztrációs adót először 2007. január 1-jén vezették be, közvetlenül Románia Európai Unióhoz való csatlakozása után. Akkoriban az adót három változó alapján számították ki: a gépkocsi kora, a katalizátor típusa és az autó hengerűrtartalma alapján. 2013. március 15-től lépett életbe a gépjárművek környezetvédelmi bélyegilletéke, amely esetében az adó összegét kizárólag a CO2-kibocsátás alapján számították ki.
AGERPRES

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Segítség az állattartó gazdaságoknak

Az RMDSZ törvénycsomagot terjesztett be a sertés- és szarvasmarhatartók támogatására, valamint a sertéspestis elleni hatékonyabb fellépésért.
Belföld

15 eurós támogatás minden méhcsalád után

2028-ig minden hivatalosan nyilvántartott méhcsalád után évi 15 eurónak megfelelő támogatásban részesülhetnek a romániai méhészek.
Belföld

Háromezer eurós fokhagyma-támogatás

A program célja a hazai fokhagymatermesztés ösztönzése és a termelők támogatása egy minden szempontból nehéz időszakban.