Belföld

Támogatott gyorstesztelést kérnek

Fotó: MTI
2021.11.23 - 13:08
A COVID-19 tüneteit mutató pácienseik gyorstesztelési költségeinek a megtérítését kérik a családorvosok az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól — közölte a Háziorvosok Munkáltatói Szövetsége.

A Háziorvosok Munkáltatói Szövetsége (FNPMF) arra kéri az Országos Egészségbiztosítási Pénztárat (CNAS), hogy térítse meg a háziorvosok listáin szereplő, a SARS-CoV-2-fertőzésre utaló tünetekkel jelentkező páciensek esetében elvégzett antigén-gyorstesztelésre vonatkozó szolgáltatás értékét.
A vírusfertőzés kimutatására szolgáló antigén-gyorstesztelés 2020 óta térítés ellenében, megfizethető áron kínált szolgáltatás azokban a háziorvosi praxisokban, amelyek saját forrásokból vásárolnak ilyen teszteket, és felkínálják a lehetőséget a betegeknek. Október óta viszont a COVID-19 ellen immunizáló háziorvosi rendelők kérvényezhettek 50 darab antigéngyorstesztet a megyei közegészségügyi igazgatóságoktól, melyeket az Egészségügyi Minisztérium bocsátott ingyenesen a rendelkezésükre. Az alapellátásban elvégzett tesztek rendkívül hasznosnak bizonyultak a COVID-19-esetek gyors kiszűrésében az elmúlt hónap folyamán, a légúti fertőzésekkel jelentkező betegek, különösen az óvodások és iskolások körében. Így a háziorvosi rendelők is hozzájárultak a SARS-CoV-2 vírus terjedésének korlátozásához az elvégzett vizsgálatokkal, de ennek az egészségügyi szolgáltatásnak a költségeit a háziorvosok, illetve a betegek, valamint a gyermekek esetében a szüleik állták.
„Annak érdekében, hogy a biztosított betegek a továbbiakban ne viseljék a szűrés költségeit, ha betegségre utaló tüneteik jelentkeznek, valamint a hazai vizsgálati kapacitás bővítése érdekében kérjük az Országos Egészségbiztosítási Pénztárat, hogy a gyorstesztelést vegye fel az egészségügyi alapellátási csomagba, az értékét pedig a paraklinikai orvosi vizsgálatokhoz kapcsolódó alapból, illetve az Egészségügyi Minisztérium költségvetéséből finanszírozza” — közölte a FNPMF.
A tesztelési szolgáltatásért a családorvosok által az egészségbiztosítónak javasolt elszámolási díj 50 lej. „Javasoljuk, hogy ez a díj tartalmazza a tesztelést, a szükséges fogyóeszközöket — beleértve a tesztet is — és az eredmény jelentését a közegészségügyi igazgatóságnak (DSP). Így az Egészségügyi Minisztériumnak és a katasztrófavédelmi főfelügyelőségnek nem kell többé központosított beszerzést végeznie és a teszteket a DSP-hez eljuttatnia, és a közegészségügyieknek sem kell továbbítaniuk a vizsgálati eszközöket a háziorvosi rendelőknek, ahogy az szeptemberben és októberben történt” — írják a családorvosok. Azt viszont a szakemberek is jól tudják, hogy a háziorvosi rendelők szintjén történő COVID-gyorsteszteléshez a kormánynak költségvetés-kiegészítésre van szüksége, hogy a felmerülő költségeket fedezni lehessen. A Háziorvosok Munkáltatói Szövetsége ezt az igényt 2021-re 93 millió lejre becsüli.
Ami a tesztekkel való csalást illeti, a szövetség szerint amennyiben felmerül ennek a lehetősége a háziorvosi rendelőkön belül, akkor az illetékes szerveknek ki kell vizsgálniuk ezeket az eseteket, a felelősöket pedig a törvény szerint kell szankcionálni. A FNPMF egyúttal arra kéri a megyei szervezeteket, hogy amennyiben bebizonyosodik egy háziorvosról, hogy bűncselekményt követett el, zárják ki.
Ami pedig a védőoltásokkal és COVID-igazolásokkal való visszaéléseket, az elterjedt román elnevezés szerint a „mosdókagylóba oltakozás” módszerét alkalmazókat illeti, ezek zöméről bebizonyosodott, hogy nem a családorvosi rendelőkben történt, hanem közalkalmazottak, közegészségügyi dolgozók követték el, és más személyek, akik nem orvosok vagy családorvosok. Éppen ezért a FNPMF visszautasítja az általánosítást és az ennek nyomán a háziorvosokról kialakult negatív képet, felelősségteljes viselkedésre intve a társadalmat.
Az oltási kampányt koordináló országos bizottság hivatalos adatai szerint eddig egyébként 3134 családorvosi rendelő kapcsolódott be a koronavírus elleni immunizálási kampányba, vidéki településeken és városokon nagyjából hasonló megoszlásban. Az elmúlt hétig több mint 822 ezer embert oltottak be összesen a háziorvosok, 55 százalékukat városi környezetben.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Külföld

Joe Biden koronavírusos lett

Koronavírussal fertőződött meg Joe Biden; az elnök lemondta szerdai kampányprogramját - közölte a Fehér Ház.
Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Szatmárnémeti

Naponta 40 szatmári tesztje pozitív

Ha csak enyhén is, de nőtt az új típusú koronavírus fertőzéssel diagnosztizált Szatmár megyei lakosok száma.