A szúnyogok által terjesztett nyugat-nílusi lázzal fertőződött meg az utóbbi időszakban már két szatmári is, ezért a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság arra kéri az önkormányzatokat, hogy gyakrabban rendezzenek szúnyoggyérítési akciókat.
Tavaly halálos áldozata is volt a vírusnak térségünkben: egy szatmári betegnél olyan súlyos szövődményeket okozott a fertőzés, hogy nem sikerült megmenteni az életét.
A nyugat-nílusi vírus a madarakról terjed madarakra szúnyogok közvetítésével, így marad fenn a természetben. Az ember és a lovak a szúnyogcsípések által szintén megfertőződhetnek és megbetegedhetnek, de fertőző forrásként nem szolgálnak, mivel a vérükben a vírus csak kismértékben szaporodik fel, onnan azt a csípőszúnyog nem tudja felvenni.
A legtöbb, embert érintő fertőzés tünetmentesen zajlik. A fertőzöttek néhány százalékánál 3-14 nap lappangási idő után enyhe, influenzaszerű tünetek jelentkeznek: láz, fejfájás, izomfájdalom, amelyhez bőrkiütések társulhatnak. A betegek tünetei többnyire 3-6 nap alatt maguktól gyógyulnak. Súlyos esetekben idegrendszeri tünetek lépnek fel agyvelőgyulladás, agyhártyagyulladás formájában, mely leggyakrabban idős embereket érint.
A súlyos esetek kórházi ellátást igényelnek. A betegeknél csak tüneti kezelést lehet alkalmazni, nincs specifikus gyógymódja.
Hogyan védekezzünk?
A csípőszúnyogok csípése egyrészt kellemetlen, másrészt, ami járványügyi és gazdasági szempontból fontosabb: betegségeket terjeszthet. A szúnyogok által terjesztett fertőzések az embereket és/vagy az állatokat is megbetegíthetik.
Megelőzésképpen a szúnyogcsípések ellen kell elsősorban védekezni – ajánlják a közegészségügyiek, akik azt javasolják a lakosságnak, hogy szereljenek szúnyoghálót az ablakokra, használjanak rovarirtó szereket a lakásban és a ház körül, távolítsák el a lakás környékéről a hulladékot, szárítsák ki a pincéket, és kerüljék a vizes, mocsaras helyeket.
Ha a szabadban tartózkodnak, és a szúnyogok nagy számban vannak jelen, használjanak a bőrre kenhető, fújható rovarriasztó szereket. Viseljenek hosszú szárú, hosszú ujjú ruházatot, hogy csökkentsék a csípésnek kitett bőrfelületet.
Zárt térben a legfontosabb a nyílászárók felszerelése szúnyoghálóval, amely biztos, hosszú távú és vegyszermentes megoldás.
A közegészségügyi igazgatóság a lakosságot arra kéri, szüntesse meg otthonában azokat a vízgyűjtőket, amelyek a szúnyogok szaporodását segítik.
Bumbuluț Krisztina