Szatmárnémeti

Szórakozásból hívogatják a segélyhívót

2020.08.24 - 07:56

Az Európai Unió területén 1991 óta működik a 112-es segélyhívószám, amely az Európa Tanács szándékai szerint az Unió polgárai számára minden tagállamban azonos elvek alapján biztosítja az egységes kapcsolatfelvétel lehetőségét a segítséget nyújtó készenléti szervekkel. A 112-es szám szinte egész Európában, így Romániában is ingyenesen hívható vezetékes vagy mobiltelefonról. Általa egyetlen számon elérhetők a mentők, a rendőrség, a csendőrség és a katasztrófavédelem — nem mindenki tudja azonban, hogy mikor kell hívni a 112-t?

A Giurgiu megyei Iulian például biztos nem, aki két hónap alatt több mint 1500 alkalommal tárcsázta a segélyhívót, hogy a diszpécserekkel csevegjen, de egyszer sem vészhelyzet miatt. Azonban nem Iulian a csúcstartó a visszaélésszerű hamis riasztásokban: egy Olt megyei személy például 9544 alkalommal hívta indokolatlanul az 112-t, egy Ilfov megyei lakosnak 7573 alkalommal sikerült, egy Vaslui megyei lakos 6779-szer csörrentette meg a diszpécsereket, egy Neamț megyei polgár 5695-ször, míg egy Kolozs megyei személy 5563-szor hívta a segélyhívót.

Nem ők az egyedüliek, aki nem tudják, valójában mire való az egységes segélyhívó: a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) összesítése szerint az idei első félévben 4,8 millió hívás futott be, amelyek közül mindössze 2,6 millió volt valós vészhelyzet. 311 ezer olyan eset is volt, amikor mindenféle fölösleges kérdésekkel, oda nem illő felvetésekkel keresték meg a diszpécsereket lakosok, sokan pedig újra és újra feltartva a vonalat — akár csak Iulian, 60 nap alatt 1500-szor. Szatmár megyéből 63 049 ízben tárcsázták a számot a lakosok: a hívások 54,24 százalékában a mentősök, a rendőrök, a katasztrófavédelem vagy éppen a csendőrség azonnali beavatkozására volt szükség, 45,76 százaléka a hívásoknak viszont nem volt sürgős vészhelyzet.

A 112-t csak és kizárólag emberi életeket, környezetet veszélyeztető baj (tűz, baleset, bűncselekmény, természeti katasztrófa), azaz veszélyhelyzet esetén szabad hívni. Hívja a 112-t a mentők, tűzoltók vagy rendőrök beavatkozását igénylő helyzetekben, például, ha súlyos közlekedési baleset tanúja, lát egy lángokban álló épületet, vagy észreveszi, hogy épp betörnek egy házba!

Ne hívja a 112-t, ha forgalmi információkat, időjárás-jelentést, vagy egyéb, általános tájékoztatást szeretne kapni! Az indokolatlan hívások túlterhelhetik a rendszert, veszélybe sodorva azoknak az életét, akik valóban a készenléti szervek segítségére szorulnak. A készenléti szintet a fals hívások is rontják. Soha ne hívja a 112-t beszélgetési célból vagy rosszindulatból!

A 112 indokolatlan hívása szabálysértésnek minősül és pénzbírságot vonhat maga után! Azokat, akiknek jobb elfoglaltságuk nincs, mint a 112-es számot hívogatni, akár 2 ezer lejes pénzbírsággal és 200 óra közmunkával „díjazhatják”, ha pedig a fals riasztásról van szó és a riasztott csapatok kiszállnak a helyszínre, a bírság 4 ezer lejre és 400 óra közmunkára emelkedhet — jegyzi meg a STS.

Bumbuluț Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

A mentőkre van szükség a leggyakrabban

Múlt hónapban több mint 12 és fél ezerszer tárcsázták Szatmár megyében a 112-es segélyhívót.
Vidék

Kétméteres kígyó egy piskolti konyhában

A csendőrök fogták meg a hüllőt és elengedték egy mezőn.
Szatmárnémeti

65 ezernél is többször tárcsáztuk a segélyhívót

Sokak számára meglepőnek tűnhet, de havi rendszerességgel több, mint tízezer alkalommal hívják a szatmáriak a 112-es egységes segélyhívó számot. A legtöbbször a mentőszolgálat és katasztrófavédelem segítségét kérik.