Vidék

Szoporon nyílnak az új oltóközpontok

2021.03.09 - 19:31

Bő két hónappal a kialakítását követően jövő hétfőn, március 15-én megnyitja kapuit az első Szatmár megyei vidéki oltóközpont Szoporon, a községközpont kultúrházában, ahová azon bogdándi, hadadi, szokondi és természetesen szopori lakosokat várják, akik be akarják majd oltatni magukat. Mint ismeretes, az oltáskampány januári startja előtt Szatmár megye négy községét, faluját (Aranyosmeggyes, Nagygérce, Szopor, Szelestyehuta) jelölték ki oltási központnak, s az érintett polgármesterek mindent meg is tettek, hogy az előírt dátumra kialakítsák és felszereljék a helyiségeket, amelyek azonban vakcinák hiányában eddig nem kezdhették meg működésüket. Jövő hétfőn viszont Szoporon, a kultúrházban kialakított központban kezdődik az immunizálás — köszönhetően a soron kívül érkező vakcinadózisoknak. Pár nappal korábban számolt be arról Altfatter Tamás prefektus, hogy a nyomatékos kérésekre „válaszként” kapott oltásoknak köszönhetően két újabb oltási vonalat helyeznek működésbe, tegnap pedig az is eldőlt, hogy mindkét vonal Szoporra irányítódik, ahol orvosi és asszisztensi csapat várja az oltásokat s az immunizálásra jelentkezőket — és amennyiben március végén az ígéretekhez híven megérkeznek a megyébe az újabb fluxusok, akkor megnyílik a nagykárolyi oltási központ, valamint még egy szatmárnémeti oltópont is.

Március 10-től lehet előjegyeztetni

Keddi sajtótájékoztatóján jelentette be dr. Valeriu Gheorghiţă, a COVID-19 elleni oltással kapcsolatos tevékenységeket koordináló országos bizottság (CNCAV) elnöke, hogy március közepétől országszerte 74 új oltópont (köztük a szopori is) nyílik a 65 év fölöttiek, a krónikus betegek és a fogyatékkal élők számára, időpontokat foglalni pedig március 10-től, azaz mától lehet. A katonaorvos közölte azt is, hogy március 15-től, az oltási kampány harmadik szakaszának kezdetétől a platformon végre elérhetőek lesznek azok a bizonyos várólisták is — azaz várólistára is regisztrálhatnak azok, akik előjegyeznék magukat az immunizálásra, a platformon megjelenő új oltási időpontokra az ezen a listán szereplők lesznek jogosultak, a rendszer ugyanis automatikusan lefoglalja számukra a helyet, amíg visszaigazolás érkezik részükről (minden oltóközpontnak saját várólistája lesz).

Ezen kívül azokban a megyékben, ahol a megyeközpontokban/nagyvárosokban a fertőzési arány meghaladja a 4,5 ezreléket, előre hozzák az oltási kampány teljes lakosságot felölelő, harmadik szakaszát (szomszédaink közül a Szilágyságban és Máramarosban is, hiszen mind Zilahon, mind Nagybányán elérték a mutatók ezt a számot). „Azért döntöttünk a 4,5 ezrelékes szám mellett, mert — mondjam úgy — félúton van a vízválasztó, piros zóna 3 ezreléke és a vesztegzár bevezetését jelentő 6 ezrelék között, és így közbelépve próbáljuk megakadályozni, hogy az adott település fertőzöttségi szintje elérje a 6 ezreléket, vagyis a vesztegzár bevezetését” — fogalmazott dr. Gheorghiţă.

Az idei legnagyobb napi esetszám: 122

Március 9-én Szatmár megye fertőzöttségi szintje 1,99 ezrelékre csökkent és a közegészségügyi igazgatóság adatai értelmében 10 413 igazoltan koronavírus-fertőzöttet tartottak hivatalosan nyilván, azaz az előző összesítés óta 122 új esetet regisztráltak — idén ez a legmagasabb napi esetszám, eddig ugyanis átlagosan 65–90 között mozgott naponta a frissfertőzöttek száma —, míg az újratesztelt páciensek közül 26-nak lett ismét pozitív a koronavírustesztje; a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban 55, a Nagykárolyi Városi Kórházban 104, míg az Avasfelsőfalui Városi Kórházban 51 beutalt koronavírus-fertőzöttet kezelnek.

Emelkedett a gyógyultak száma is, elérve a 9443-at, ami azt jelenti, hogy további 174 páciensnek sikerült legyőznie a kórt, de sajnos tovább, 211-re emelkedett az elhunytak száma is: egy 56 éves férfi páciens a Nagykárolyi Városi Kórház intenzív terápiás osztályán vesztette életét a koronavírus szövődményeinek következtében, s a közlemény értelmében többszörös krónikus betegségben szenvedett.

Házi elkülönítésben 415-en vannak, az elvégzett tesztek száma pedig 71 573-ra emelkedett, ami azt jelenti, hogy az előző adatközlés óta ismét sok, 533 mintavételt elemeztek, amelyeknek 28%-a lett pozitív.

Az elmúlt 24 órában is magas számban, 705-en kapták meg a koronavírus elleni vakcinát s ezzel a január 5-én megkezdődött oltáskampány keretében, a közegészségügyi igazgatóság számításai szerint már 17 833 személyt immunizáltak a megyében, helyi reakciós mellékhatások pedig hét esetben fordultak elő.

A petei átkelőnél az elmúlt 24 óra leforgása alatt mindössze 1462 utazó lépett az ország és a megye területére, s közülük 190 személynek kellett házi elkülönítésbe vonulnia, a többiek, mivel valamennyien a zöldnek, azaz biztonságosnak minősített országokból/régiókból érkeztek vagy felmutatták az oltási igazolást, a kikérdezés és gyorsvizsgálat nyomán tünetmentesnek minősítette őket az átkelőnél szolgálatot teljesítő egészségügyi személyzet, korlátozások nélkül folytathatták útjukat; míg a csanálosi átkelőnél 17 olyan utazó jelentkezett belépésre, akinek karanténba kellett volna vonulnia.

Szabó Kinga Mária

Fotó: MTI

 

 

 

Ajánljuk még a témában:

Egészség

COVID-oltás: nem befolyásolja a termékenységet

Újabb kutatás és ajánlás erősíti meg a gyermekvállalás előtt állók beoltásának fontosságát. A COVID-19 elleni védőoltás nem befolyásolja a termékenységet, ellenben a koronavírus-fertőzés a férfiak esetében a termékenység rövid távú csökkenésével járhat.
Belföld

Meghaladta a kétmilliót a járvány kezdete óta regisztrált fertőzések száma

Romániában átlépte a kétmilliót szombaton a járvány kezdete óta diagnosztizált koronavírus-fertőzések száma, az áldozatoké pedig a 60 ezret közelíti.
Belföld

Rafila: Romániában nem lesz kötelező a koronavírus elleni oltás, a megfelelő tájékoztatáson kell dolgozni

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter kijelentette, bár ő határozottan oltáspárti, véleménye szerint a koronavírus elleni védőoltás nem lesz kötelező Romániában; nem is lenne ez helyénvaló hazánkban, inkább az állampolgárok megfelelő tájékoztatásán kell dolgozni.