Vidék

Szökött rabok nyomában önkéntesek és hivatásosak

2020.10.19 - 08:00

Látványos és igencsak komplex, többórás helyzetgyakorlat keretében „vizsgáztak” az elmúlt hetekben tanult alpintechnikai, elsősegély- és GPS-es kereső-térinformatikai ismeretekből a tartolci és komorzáni önkéntes tűzoltók, illetve „edzettek” a hivatásos lánglovagok és vízimentők, valamint kommandósok, hiszen mint Fülöp Szabolcs, a Multisalva Speciális Mentőcsoport vezetője s egyben az egész, határon átnyúló projekt mozgatórugója fogalmaz: „Ezek a helyzetgyakorlatok a legfontosabbak. S bár ennek a projektnek is az egyik fő célja az intézmények közötti együttműködés erősítése, és több kormány-, illetve civil szervezet is részt vesz benne, a legfőbb cél a kapacitás, a tudás felmérése és a már meglévő ismeretek alkalmazása, gyakorlatba ültetése. Fontos, különösen a két országgal is határos Szatmár megye esetében, hogy a határok mindkét oldalán működő katasztrófavédelmi felügyelőségek és önkéntes mentőcsoportok ismerjék egymást, jól tudjanak kommunikálni baj esetén, s nem utolsósorban az ilyen akciók során rengeteget tanulnak is egymástól.”

A határ menti katasztrófavédelmi együttműködést erősítő CROSS–COOP-projektben a tartolci és komorzáni polgármesteri hivatal partnereként a kárpátaljai Técső járásban s a román-ukrán határtól alig két kilométerre lévő Alsóapsa község, valamint Csenger város önkormányzata vesz részt — no meg a Multisalva Speciális Mentőcsoport, a Szatmári Erdészet és a Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség kommandósai.

A helyzetgyakorlat forgatókönyve szerint Tartolc közelében balesetezik egy rabszállító jármű, a fogvatartottak pedig természetesen kihasználják a helyzetet s az erdős hegyoldalak nyújtotta lehetőséget, ártalmatlanná teszik őreiket, és elmenekülnek. Egyikőjük a falu szélén álló, félkész magánházba veszi be magát, de a szökevények keresésére indult motoros siklóernyős és a drón gyorsan lokalizálja, a kiérkező kommandósok behatolnak az épületbe, és elfogják. A második szökevény búvóhelyét is a drón lokalizálja, a mocsaras-csalitosban lévő akol körül viszont komoly tűzpárbaj zajlik a kommandósok és a rab között, akit több lövés is eltalál, ezért az önkéntes tűzoltók látják el sérüléseit, és kerekes hordággyal szállítják el az ingoványos területről. A harmadik szökevény úttalan utakon keresztül menekül (természetesen nyomában az erdészekkel és a kutyákkal, a sűrű erdőben ugyanis a drónt már nem tudják bevetni) míg végül eléri a kányaházi tavat, s azt átúszva szeretné lerázni üldözőit — de a csengeri Szent Flórián Tűzoltó és Vízimentő Egyesület tagjaitól nem lehet megszabadulni, rövid időn belül utolérik s elfogják.

„Persze sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy elkóborolt gombászok, eltévedt kirándulók helyzetét kell majd pontosan meghatározniuk az önkéntes tűzoltóknak a GPS-koordináták segítségével, mintsem menekülő rabokét, de soha nem lehet tudni, a lényeg, hogy be tudják azonosítani, hol van a bajba jutott, segítségre szoruló emberke, és eljussanak hozzá” — mondja Fülöp.

Szabó Kinga Mária

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Műanyagmentes Szamos a cél 2023-ban

Nevelés, tudatosítás, szemléltetés és bevonzás – többek között ezekkel a módszerekkel szeretnék műanyagmentesíteni a Szamost és környezettudatosságra nevelni az embereket az egy éven keresztül futó projektet megvalósító szatmári egyesületek.
Szatmárnémeti

Gyakorlat: mentés földrengés és -csuszamlás után

Az elmúlt hétvégén négy helyszínes, komplex, egész napos nemzetközi terepgyakorlat keretében mentették a földrengés után a romok alatt és kútban rekedt, valamint a földcsuszamlás által elsodort építkezésről az áldozatokat a hivatásos és önkéntes csapatok.
Szatmárnémeti

Már lehet időpontot foglalni

Jövő héttől újra beindul az ügyfélszolgálat a DRPCIV Szatmár megyei igazgatóságán, a gépjárművezetői engedély megszerzéséhez szükséges vizsgák pedig május 25-től folytatódnak.