A SZIV-projektre a Szatmárnémeti Református Gimnázium óvodája a nagyenyedi Első lépések óvodával, a Gyomaendrőd-Csárdaszállás-Hunya Kistérségi Óvodával és a debreceni Mesekert Óvodával közösen pályázott és nyert egy Erasmus+-program révén. Szilágyi Noémi, a református óvoda irányítója elmondta, hogy az együttműködés az óvodák között 2020 tavaszán kezdődött, és végül sikerült megnyerniük a pályázatot, melynek fő irányvonala a környezetvédelem és a környezettudatos nevelés, és ezen belül próbáltak a partnerekkel együtt olyan tevékenységeket és olyan mobilitásokat kitalálni, melyekből mind a 4 partnerintézmény nyertesen kerülhet ki. A koronavírus-járvány miatt a projekt gyakorlatba ültetése egy évvel kitolódott, ami újabb lehetőségeket biztosít a partnerintézményeknek közös tevékenységek lebonyolítására. Az idei tanévben eddig 3 tevékenységük volt a SZIV-projekt keretében, ugyanakkor október 12. és 14. között sikerült Debrecenben az első mobilitást is megtartani fizikai jelenléttel.
„Az egyik tevékenység a Szemétszüret volt, amit szeptemberben tartottunk, és környezetvédelemmel kapcsolatos volt, nagyon sok megvalósítást tudtunk végezni. A mi óvodánk azt vállalta fel a projekten belül, hogy különböző hulladékokat gyűjt: PET-palackot, villanyégőt, papírt, fáradt olajat, s ezeket különböző gyűjtőpontokon leadtuk. A Carrefour kampányában a leadott PET-palackokért cserébe gyümölcsöt kaptunk, és azt fogyasztottuk el uzsonnára, vagy ebéd után kapták meg a gyerekek. A fáradt olajat szintén le tudtuk adni, s az azért kapott olaj az óvoda konyhájára került. A papírgyűjtésből befolyt pénzt ökotarisznya, ökoszatyor beszerzésére fordítottuk, amit minden gyerek megkapott a projekt végén, és erre egy kis szívecskét ragasztottunk, s arra kértük a szülőket és gyerekeket, hogy ha bevásárolni mennek, ne egyszer használatos zacskókat vagy táskákat vigyenek, hanem ezzel menjenek, s ez a gyerekek méretéhez igazodott. A szülők segítettek az elkészítésben is, hálásak vagyunk érte — fogalmazott az intézményvezető, aki rávilágított, hogy a környezeti nevelés nem csak a természeti környezet megőrzése szempontjából létfontosságú, lényegesen hozzájárul a gyermek személyiségének kialakulásához is. A gyakorlati megtapasztalás az alapja: a kisgyermek azt óvja, védi és ápolja, amit megismert. A helyes óvodai életmód hatására kialakulnak azok a szokások, amelyek környezetbarát életvitelt eredményeznek, amely példa a szülők és a közvetlen környezet számára is. „Biztosak vagyunk abban, hogy a SZIV-projektben részt vevő gyermekek nem önző módon nyúlnak majd környezetükhöz, tudják és érzik, részei a természetnek, így másként szemlélik azt, és ez a mi célunk. Sok szép élménnyel, rengeteg ismerettel, tapasztalattal gazdagodva zárult a Szemétszüret projektünk, s reméljük, még sok hasonlóban lesz részünk a jövőben is” — fogalmazott Szilágyi Noémi. A következő esemény szeptember 30-án zajlott, amikor mind a 4 partneróvoda megrendezte a magyar népmese napját, mely a Mese mese mátka elnevezést viselte. Ez alkalomból a Napsugár óvoda vállalta, hogy azokat a népmeséket, melyeket kijelölt a négy partnerintézmény, feldolgozza, s elküldi azokat egy közös munkafelületre, ahol mindenki megnézheti, illetve ötleteket meríthet. A harmadik tevékenység pedig az állatok világnapja alkalmából megszervezett projekt volt, mely a Nálatok laknak-e állatok? elnevezést viselte, s a lebonyolítás során jobbnál jobb megvalósítások születtek.
Személyes találkozás
A fénypontja az elmúlt időszaknak a mobilitás volt, melyre Debrecenben került sor. „A Debrecenbe kéne menni mobilitást meg tudtuk valósítani fizikai jelenléttel, s ennek borzasztóan örültünk. Egyrészt annak, hogy másfél év után találkozhattunk egymással, hiszen eddig ez nem volt lehetséges a pandémia miatt, másrészt olyan tapasztalatokat és olyan jó gyakorlatokat tudtunk átvenni, tanulni egymástól, amelyeket hazahozva nagyon jól tudunk hasznosítani saját óvodánkban, saját környezetünkben. A debreceni mobilitás változatos és sokszínű volt. Megmutatták azokat a környezetvédelmi helyszíneket, ahova ők eljárnak, és bemutatták, ismertették a gyerekekkel a környezetneveléssel kapcsolatos dolgokat. Ugyanakkor részt vettünk a „Korszerű szemlélet az óvodai környezeti nevelésben, fenntartható fejlődés” címmel tartott képzésen. Megnézhettük, hogy az ottani óvónénik hogyan dolgoznak, hogyan valósítják meg a környezeti nevelést az ő óvodájukban, csoportjukban. Volt természetesen óvodalátogatás, és a találkozó záróakkordjaként közösen fát ültettünk az óvoda udvarán ennek a találkozónak az emlékére. A továbbképzés, melyen részt vettünk, interaktív volt, és mindenki elmondhatta a saját véleményét vagy azokat a megvalósításokat, melyeket ő már tapasztalt” — fogalmazott Szilágyi Noémi, aki azt is elmondta, hogy az idei évben a SZIV-projekt zárómomentuma egy karácsonyi videóüzenet lesz, melybe bevonják a gyerekeket is. Óvodások készítik óvodásoknak a karácsonyi üzenetet jókívánságokkal, versekkel, énekekkel, mely alkotás levetítésre kerül majd mind a négy partnerintézményben. A projekt jövőre újabb találkozókkal, programokkal folytatódik. A projektet az Európai Bizottság támogatja. A közleményben megjelentek nem szükségszerűen tükrözik az Európai Bizottság nézeteit.
Sógor Beáta