Szatmárnémeti

Szén-monoxid, a csendes gyilkos

2021.01.24 - 12:03

Tartsd be a biztonsági szabályokat, hogy elkerüld a tragédiákat! — hívja fel közleményében a lakosság figyelmét a Delgaz Grid vállalat szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményében, melyből az is kiderül, hogy tavaly 13 esetben történt szénmonoxid-mérgezés az országban, Szeben, Maros, Máramaros, Temes, Hunyad, Krassó-Szörény és Hargita megyékben, melyek során tíz személy vesztette életét, huszonketten pedig egy lépésre voltak a tragédiától. Sajnos már idén is történt három szénmonoxid-mérgezéses eset Arad, Maros és Szeben megyékben, ami négy áldozatot követelt, derül ki a közleményből.

A szénmonoxid-mérgezések leggyakoribb kiváltó okaként említik a gáztűzhely használatát a lakás melegítésére, de a hőközpontok és kályhák szellőző rendszerre való csatlakozásának hiányosságai, a kémények tisztításának elhanyagolás és a meghibásodott kályhák is mind tragédiák okozói lehetnek. „Szeretteink elvesztése sok fájdalmat okoz, és sajnálatos, hogy az emberek továbbra is olyan hibákat követnek el, amelyek ilyen tragédiákhoz vezetnek. Ezek könnyen elkerülhetőek, ha a hideg évszakra való felkészülés megfelelően, szakemberek segítségével történik. Különösen a fűtőberendezésekben, a kéményekben és az égéstermék-elvezető rendszerekben jelentkező hibák ellenőrzéséről és kijavításáról van szó” — hangsúlyozza Petre Stoian, a Delgaz Grid vezérigazgató-helyettese.

A fűtőberendezések vagy füstgázok kivezetésének rendszerében jelentkező meghibásodások eredményeként felhalmozódik a szén-monoxid — egy nagyon mérgező, fojtó gáz — a helyiségben, és megmérgezi az embereket. Mivel színtelen és szagtalan, nehéz felismerni, de vannak olyan tünetek, amelyek egy esetleges szénmonoxid-mérgezésre utalhatnak, nevezetesen hányinger, szédülés és fejfájás. Ezért, ha gyanú merül fel egy lehetséges szénmonoxid-mérgezéssel kapcsolatban, friss levegőre kell vinni az áldozatokat, alaposan ki kell szellőztetni a helyiségeket és fel kell venni a kapcsolatot a sürgősséggel. Gyakran azonban a mérgezés éjszaka következik be, amikor sokkal hosszabb ideig lélegzik be az áldozatok a mérgező gázt, és emiatt a túlélés esélye minimálisra csökken. Ezért ajánlatos a megelőzés, és a fűtőberendezések szakszerű beüzemelése és karbantartása.

Jó tanácsok

A fogyasztók biztonsága érdekében a Delgaz Grid a következőket javasolja. A lakóházakban élőknek ellenőriztetniük kell a kéményeket, a hideg évszak kezdete előtt kötelezően ki kell tisztítani, mindenképp csak engedéllyel rendelkező személyekkel végeztessék ezt a feladatot. Ugyanakkor ellenőrizni kell a fűtőkészülékek és a kémények közötti csatlakozásokat is, és szivárgásgyanú esetén szükséges az illesztések megjavítása, cseréje. Ugyanilyen fontosak a kandallók tömítései, amelyeket rendszeresen cserélni kell, mivel ellen kell állniuk a magas hőmérsékletnek. A tömbházakban lakóknak gondoskodniuk kell arról, hogy a konyhák, ahol gáztűzhelyek, gázzal működő főzőkészülékek vannak, el legyenek látva a füstgáz kifelé történő ürítésére alkalmas kivezető rendszerrel, szellőzőrácsokkal, ugyanakkor időszakosan ellenőrizni kell, hogy ezek nem tömődtek-e el. Bármilyen problémát észlelnek, szakképzett szakember segítségét kell kérni. Nagyon fontos, hogy a főzés ideje alatt nem szabad felügyelet nélkül hagyni a gáztűzhelyeket, mivel ha a láng elalszik, a felgyülemlett gáz gondot okozhat. Ugyanakkor a szakemberek azt javasolják, ne használjuk a gáztűzhelyeket a lakás fűtésére. Nem szabad a gyerekeket felügyelet nélkül hagyni a gázzal üzemelő berendezések működése idején. Nagyon fontos, hogy alaposan szellőztessük ki azokat a helyiségeket, ahol a gáztűzhelyet, vagy egyéb földgázzal működő eszközt használunk.

A Delgaz Grid javaslatai között szerepel, hogy lakásainkat szereljük fel szénmonoxid-detektorokkal, amelyek hallható jeleket bocsátanak ki, és figyelmeztetnek a szénmonoxid-mérgezéssel kapcsolatos esetleges veszélyre. A szénmonoxid-detektorokat nem szabad összetéveszteni az automatikus földgáz-detektorokkal. Ez utóbbiaknak az a szerepük, hogy jelezzék a gázszivárgást, és a megengedettnél magasabb gázkoncentráció esetén automatikusan megszakítják a beltéri létesítmények földgázellátását. Kötelező az automatikus földgázérzékelők telepítése olyan helyiségekben, ahol földgázzal működő készülékek találhatóak, és az ablakok vastagabbak 4 mm-nél, vagy speciális felépítésűek (biztonságos, termopán típusú stb.).

Sógor Beáta

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Gázkimaradások lesznek Szatmárnémetiben

Bejelentette idei hálózatfejlesztési ütemtervét a román gázszállító, de a szatmári megyeszékhelyen csak 4 kilométer hosszan fog csöveket cserélni. Több utcában is gázkimaradás lesz míg dolgoznak.
Belföld

Füst- és gázérzékelőket oszt a Delgaz Grid

Átlagban számolva napi tizennyolc lakástűz volt tavaly Romániában. Mivel ilyen esetekben minden perc számít, a gázszállító tízezer darab érzékelő-berendezést oszt szét tizennyolc megyéjében a országnak.
Belföld

Egyre nő a gáz- és áramlopások száma

Összeszámolta a országos gázszállító, hogy mennyi gázköbméterrel és áram kilowattal rövidítették meg tavaly a tolvajok. Negyven százalékkal nőtt az elhasznált, de ki nem fizetett mennyiség.