Szatmárnémeti

Szemétlerakónak használt folyóink

2020.09.17 - 11:49

Messze nem új keletű jelenség — sajnos —, hogy sokan szemétlerakónak tekintik és használják a folyók, patakok, tavak partját, s építkezési hulladéktól kezdve háztartási, gazdasági szeméten át mindent oda öntenek — idén nyáron pedig a tömeges turizmus szemetével is súlyosbodott a helyzet. A járványhelyzet és az utazási korlátozások miatt rengetegen döntöttek az itthon, országhatárokon belüli nyaralás mellett, ugyanakkor ugrásszerűen megnőtt a friss túrázók, „természetjárók”, kirándulók száma is — amivel elvileg nincs is semmi baj, hiszen sokan most fedezték fel, milyen természeti szépségek és látnivalók vannak esetleg lakóhelyük közvetlen közelében is, de a tömegturizmus sajnos tömeges szemetelést is hozott maga után, ugyanis a friss túrázók zömének (tisztelet a kivételnek) nincs semmiféle kirándulási kultúrája, s nem is igen törekedtek arra, hogy legalább a természetjárás minimális szabályait betartsák. Mert minek is vitték volna haza a kukába a nap végén a műanyag palackokat, üdítős vagy sörös dobozokat s mindazt a hulladékot, ami egyébként egy kirándulás vagy piknik normális velejárója, ha ott hagyhatták a folyó- vagy tóparton, ahol „úgyis az enyészeté lesz”. Nem lett — viszont a kis szemétkupac mintegy mágnesként vonzotta az utánuk jövő kirándulókat, majd az építkezési és/vagy háztartási hulladéktól megszabadulni akarókat, hogy nyugodtan hajítsanak, borítsanak oda minden szemetet.

A Szamos–Tisza Vízügyi Igazgatóság dolgozói augusztusban a fennhatóságuk alá tartozó öt megye (Kolozs, Szatmár, Máramaros, Beszterce-Naszód és Szilágy) nem kevesebb mint 191 közigazgatási egységének területén tartottak helyszíni ellenőrzéseket, górcső alá véve, hogy a polgármesteri hivatalok hogyan tesznek eleget a folyóvizek és partok tisztán tartására vonatkozó kötelezettségüknek. A pozitívumok mellett számtalan negatívummal is találkoztak, vagy mert az érintett önkormányzatnak nem volt anyagi lehetősége elszállíttatni a szeméthegyeket, vagy mert (s főleg egy-egy népszerűbb kirándulóhely esetében) egyszerűen nem győzték olyan gyorsan megtisztítani a természetet, mint amilyen gyorsan a kulturálatlan magatartású túrázók újratermelték a hulladékhegyet, de olyan önkormányzat is akadt, amely egyszerűen „belefáradt” már a mások szemetének sziszifuszi eltakarításába, mint ahogy olyan is, amelyet egyáltalán nem érdekelt az illegális szemétlerakó léte.

Az igazgatóság ismételten emlékeztetett: az önkormányzatoknak törvény által előírt kötelességük megóvni és megőrizni a környezetet, gondozni a folyóvizeket, megelőzni ezek szennyezését. „Ugyanakkor nyomatékosan felhívjuk a lakosság figyelmét is a folyóvizek-partok tisztaságának megőrzésére, s emlékeztetjük őket, akárcsak a gazdasági egységeket, hogy a folyók partjára vagy a medrekbe öntött szemét egyrészt esős évszakokban könnyen áradásokat okozhat, mert eltorlaszolja a víz természetes folyását, másrészt súlyos, nem ritkán visszafordíthatatlan környezeti károsodást okoz” — fogalmaznak közleményükben.

Szabó Kinga Mária

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Nem kezeljük jól a szemetet!

Kötelezettségszegési eljárást kezdeményezett az Európai Bizottság (EB) Románia, Bulgária, Ciprus, Csehország, Észtország és Ausztria ellen a hulladékokról szóló irányelv átültetésének hiányosságai miatt.
Szatmárnémeti

Nem lesz ingyenes zöldhulladék-elszállítási akció

Érvényben marad a 2021-ben életbe léptetett szabály, nincs már ingyenesen kínált, zöldhulladék-elszállítás Szatmárnémetiben és nem is lesz. Vagy komposztálni kell, önerőből elvinni, vagy pénzért elvitetni.
Belföld

Szeméthegyek alatt fuldoklik Máramaros – vészhelyzetet hirdettek

Vészhelyzetet hirdetett a Nicolae Ciucă miniszterelnök által vezetett országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) a hulladékválsággal küzdő Máramaros megye területén – sajtóinformációk szerint a szemétválság hátterében a nagybányai polgármester kavarta „kürtőskalács etnikai botrány” áll.