Belföld

Szatmár megyében 23 gyermek esett teherbe

Fotó: growingyourbaby.com
2021.01.11 - 15:08
Az EU országai közül Romániában a második legnagyobb a leányanyák száma. 2019-ben több mint 16 ezer serdülő esett teherbe az országban, Szatmár megyében 23 terhességet regisztráltak.

Az EU országai közül Romániában a második legnagyobb a leányanyák száma — állapítja meg az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) elmúlt hét végén közzétett tanulmánya. A dokumentum rámutat: a serdülőkori terhesség számos negatív következménnyel jár a kismamákra nézve, és magas társadalmi és gazdasági költségekkel jár. A jelenség ciklikus, ugyanazon családokban nemzedékről nemzedékre ismétlődik, és gazdasági, társadalmi és egészségügyi bizonytalansággal jár együtt.

Az UNICEF által az Agerpreshez eljuttatott sajtóközlemény szerint 2019-ben 16 639 terhesség fordult elő a serdülők között, ami 9%-os csökkenést jelent 2018-hoz képest. A 15 év alatti serdülők esetében a terhességek száma minden régióban csökkent, kivéve az északnyugati és északkeleti régiókat.

Átlagosan huszonhárom 15 éven aluli lány esett teherbe a romániai megyékben, a legtöbben Maros megyében (69-en), majd Dolj (47 terhesség), Brassó (40 terhesség), Bihar (38 terhesség), Bákó (31 terhesség), Konstanca (26 terhesség), Dâmboviţa és Szatmár megye következik (23–23 terhesség). 2018-hoz képest 2019-ben negyven százalékkal több 15 év alatti lány esett teherbe Tulcea, Hunyad, Dâmboviţa, Botoşani, Neamţ, Suceava és Máramaros megyében.

2019-ben 4290 abortuszt hajtottak végre a 15 és 19 év közötti lányok között. Az első szexuális partner életkora az esetek majdnem 70%-ában a serdülőkor határán van. A 15 és 19 év közötti serdülők körében 2019-ben a legtöbb terhesség Maros (827), Brassó (761), Dolj (700), Iaşi (691), Bákó (654), Konstanca (616), Bihar (593), Suceava (512), Dâmboviţa (503) és Prahova (483) megyében volt.

Oktatási és család-tervezési programok

A legtöbb korai terhesség a legalacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkezők körében van (31,7%), több mint háromszor annyi, mint azoknál, akik befejezték a kötelező oktatást vagy kijárták a líceumot. A jelentés szerint a 15 évesnél idősebb anyák terhességét oktatási és családtervezési programokkal lehetne megelőzni, amelyek ahhoz a társadalmi-kulturális környezethez igazodnak, amelyben ezek a serdülők élnek.

„Egy tinédzser életében az iskolai végzettség egyenesen arányos azzal, hogy hány éves az első párkapcsolat, illetve az első terhesség idején. A kiskorú anyák jelentős százaléka (adataink szerint 31,7%-a) nem fejezi be az alapfokú oktatást. Minden hatodik tinédzsernek, akinek 15 éves kora előtt született az első gyermeke, 18 éves kora előtt születik meg a második” — nyilatkozta Marina Oţelea, a tanulmány egyik kidolgozója.
A szerzők megjegyzik, hogy nincsenek programok a szociálisan hátrányos helyzetű serdülők és az iskolából kimaradók számára, ami növeli a nem kívánt terhesség kockázatát.

A jelentés rámutat arra, hogy komplex, többdimenziós megközelítésre van szükség a szexuális nevelésre irányuló integrált közpolitikákban, a közösség tudatosságának növelésével és a serdülők pszichológiai és érzelmi profiljához igazított szolgáltatások nyújtásával. Az ajánlások között szerepel egy jogi-közigazgatási reform kezdeményezése, amely elhárítja az akadályokat az elől, hogy a kiskorúak egészségügyi és szexuális információkhoz jussanak.

Javasolják továbbá, hogy az iskolai tantervbe kötelező tantárgyként vezessenek be szaporodással és szexuális felvilágosítással kapcsolatos tantárgyakat. „Szükség van továbbá a családtervezési szolgáltatások átszervezésére, valamint a családtervezési irodák hálózatának újjáépítésére. Ugyanakkor ajánlatos ingyenes fogamzásgátlót biztosítani általában a serdülőknek, különösen a hátrányos helyzetű fiataloknak” — teszi hozzá az UNICEF.

B.K.

Ajánljuk még a témában:

Belföld

„Edit” tudja, hogy mit csinálsz, miközben vezetsz

A középiskolások 38%-a használta telefonját vezetés közben fényképek vagy videók készítésére. Tíz középiskolásból legalább három hozott már olyan döntést, amellyel veszélybe sodorta magát az utakon.
Szatmárnémeti

Kék Pontot nyitott az UNICEF a Szatmár Megyei Könyvtárban

Kék Pontot nyitott az UNICEF a Szatmár Megyei Könyvtárban. A Kék Pont egy gyermek- és családtámogató központ, amely biztonságos menedéket, valamint alapvető szolgáltatásokat, játékot, védelmet és tanácsadást a gyermekek és anyák számára egy helyszínen.
Mi újság?

Augusztus első hete a szoptatás világhete

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) augusztus első hetét a szoptatás világhetévé, augusztus 1-jét az anyatej világnapjává nyilvánította. A WHO felszólítja a kormányokat: biztosítsák az édesanyáknak, hogy csecsemőiket hat hónapos korukig kizárólag szoptathassák!