Vidék

Szagtörvény: miként kell védekezni a szennyezés ellen?

2020.07.02 - 16:22

Megszavazták a szagtörvényt: ellehetetlenítik az állattartást címmel közöltünk cikket a június 29-i lapszámban, mely arról tájékoztat, hogy a képviselőház döntő házként elfogadta a 195/2005-ös számú sürgősségi kormányrendelet módosítását. Az úgynevezett szagtörvény elfogadása elégedetlenséget váltott ki a gazdákból, akik attól tartanak, hogy a helyi önkormányzatok egy tollvonással betilthatják az állattartást, akár a nagy farmok működését is, amennyiben valaki feljelentést tesz ellenük elviselhetetlen bűzre hivatkozva.

Faragó Péter, a képviselőház környezetvédelmi bizottságának tagja az állattartók megnyugtatására elmondta, hogy eddig is a környezetvédelemhez tartoztak bizonyos feltételrendszerek, melyek a szagra vonatkoztak, ezeken módosított, szigorított az országgyűlés, hiszen évek óta hatalmas problémát jelent, hogy nagyvárosok mellett üzemek, szeméttárolók, kisebb települések mellett disznófarmok környezetében, különböző üzemek, szeméttárolók közelében elég elviselhetetlen szag van. Ez a szag káros az egészségre, káros az egész környezetre, arról ne is beszéljünk, hogy milyen kellemetlen érzés ilyen környezetben élni. Természetesen a jogszabály nem olyan abszurd módon módosít, hogy holnaptól, ha egy polgármestert zavar a szag, akkor bezáratja az illető disznófarmot, a törvény ad egy száznyolcvan napos átmeneti időszakot a környezetvédelmi minisztériumnak, hogy kidolgozza a pontos alkalmazási mutatót arra, hogy miként kell védekezni a szagszennyezés ellen, mik a feltételei annak a jövőben, hogy környezetvédelmi engedélyt kaphassanak azok a gazdasági intézmények, amelyek tevékenységük folyamán bármilyen szinten szagszennyezést okozhatnak. A jogszabály kitér a már működő gazdaságok tevékenységére is. A jogszabály nem a polgármesteri hivataloknak, hanem az állami intézményeknek ad lehetőséget az ellenőrzésre, mutatott rá a képviselő. Előbb felszólítják a gazdasági tevékenységet végző céget, hogy próbáljon meg eljárni annak érdekében, hogy csökkentse a szagszennyezést, amire nagyon sok esetben van lehetőség kisebb-nagyobb befektetésekkel. A konform környezet megteremtéséért a parlamentnek meg kellett hoznia ezt a törvénymódosítást, rá kell bírni az állattartással foglalkozó gazdaságokat, hogy próbáljanak megoldást találni a felmerülő gondokra, hiányosságokra. Amennyiben a dolgok nem kerülnek egy elfogadható mederbe, az állami szervek büntetni fognak, végső esetben visszavonják a cégek működési engedélyét — magyarázta a honatya.

Elek György

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Megszavazták a szagtörvényt: ellehetetlenítik az állattartást?

Ellehetetlenítheti az állattartást, ha alkalmazni fogják a szagtörvényt. A képviselőház által megszavazott jogszabály értelmében a helyi önkormányzatok betilthatják az állattartást, ha valaki feljelentést tesz elviselhetetlen bűzre hivatkozva.