Belföld

Szabályosabb útpadka-takarítás

Fotó: A szerző felvétele
2020.12.08 - 14:41
Jót hozhat útkarbantartónak és úthasználónak is az a törvénymódosítás, amelyik pontosítja, kinek melyik út karbantartása a dolga. Ha be lesz tartva a törvény, javulhat az utak minősége.

Az országos rangú utakon, a megyei rangú utakon és a városi, községi tulajdonban lévő utakon való közlekedés egyaránt jó irányba változhat, mert új szabályozás született az útfelületek tisztán tartása érdekében. A leglényegesebb változás, hogy például a megyei tanács tulajdonában lévő utak — amikor bármilyen évszakban történő és bármilyen fajta karbantartásról van szó — nem érnek véget a helységnévtábláknál, mint ahogy eddig véget értek, azokat egész hosszában a megyei önkormányzat munkagépei fogják karbantartani.

Balesetveszély

Az útkarbantartást illetően a legrosszabb dolog az volt, hogy ilyesmi gyakorlatilag egyáltalán nem történt, de ami a leginkább szembetűnő volt a szimpla autózók számára, az az útpadkák és árokszélek elhanyagoltsága, mind a mai napig. Az országutak kivételével mindenütt az aszfaltig be vannak nőve az utak rózsabokorral, akáccal, parlagfűvel és egyéb gazokkal, cserjékkel és bokrokkal, néhol szinte egybefüggő falat alkotva rögtön az úttest mellett. Ez nem csak balesetveszélyes, de sokat ront az út tartósságán is, lerövidíti a burkolat élettartamát. Az aszfaltig érő növényzet ugyanis megköti a tövénél a port, gyakorlatilag ráköltöztetve ezzel a talajt az aszfaltra, amelyik nem csak keskenyedik emiatt, de az esővíztől sem tud szabadulni. Az utak egyik átka, hogy nincs megoldva a víz elvezetése, így az nemcsak hogy folyamatosan mossa a burkolatot, de ha tartósan ott marad a téli időszakban, akkor megfagyva repeszti is.

Vízelvezetés

Ha a közintézmények be fogják tartani a szabályt, és nem csak néhanapján javítják, de rendszeresen karban is tartják majd a hozzájuk tartozó utakat, az sokat javíthat nemcsak a költségvetésükön, de a közlekedési körülményeken is. Ha metszik, irtják és nyírják majd az útszéli csalitost, kisebb lesz esélye annak, hogy hirtelen ugrik egy-egy autó elé valamilyen vad, kisebb lesz az esély, hogy előforduljanak vadbalesetek. Ha tisztítva lesz az útszél, a növények nem kötik majd meg a port, nem fognak „ránőni” az aszfaltra. Nem fogják ezáltal keskenyíteni az útfelületet, és ami még fontosabb: az esővíz le fog tudni folyni az útról, nem okoz majd károkat a kopórétegben vagy még mélyebben a nedvesség.

Princz Csaba

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

A Túr partját tisztították meg az önkéntesek

Sikeresnek bizonyult a SamCivica szombatra meghirdetett szemétgyűjtési akciója, a takarítással ezúttal a Túr partjának megtisztítását célozták meg.
Szatmárnémeti

Országos takarítási akciót hirdettek

Szeptember 18-án tartják meg a Let’s do it Romania! országos takarítási akciót. Szatmárnémetiből is várják az önkénteseket.
Szatmárnémeti

Kalákában takarított közterek

Tisztább közterek, de lakossági hozzájárulással — így foglalható össze a módosító javaslatcsomag, amelyik egyértelműsít több olyan közrendi szabályozást, ami eddig nem volt teljesen világos.