Szatmárnémeti

Szabad vízi fürdőzés — ésszel!

2021.06.22 - 10:47
Az épp beköszöntő nyári kánikulának és szabad vízi fürdőzésnek máris megvan az első áldozata — a tragédia nyomán a katasztrófavédelem azt kéri: ésszel fürödjünk a tavakban, folyókban.

A tikkasztó melegben nincs is kellemesebb, mint a vízben hűsölni, és a zsúfolt strandok helyett sokan választják a valamivel „szellősebb” szabad vízi partokat, főleg, ha azok lakóhelyük közvetlen közelében találhatók — ezt tette szombaton késő délután az a 20 éves fiatalember is, aki a gombáspusztai homokkitermelő tóban fürdött, és hirtelen elmerült a vízben. Keresésére a katasztrófavédelem hét tűzoltója érkezett gumicsónakkal, csáklyákkal felszerelkezve, s élettelen testét közel másfél óra múlva sikerült kiemelniük a tóból.
A tragédia és a közelgő vakáció kapcsán a katasztrófavédelem több alap- és aranyszabályt is a fürdőzők emlékezetébe idéz — persze az már más kérdés, hogy a majd' egész nap szülői felügyelet nélkül vakációzó lurkók mennyire is tartják be ezeket, illetve a felnőttek milyen példával járnak elöl egy-egy folyó- vagy tóparti piknik alkalmával. Hiszen Szatmár megye igencsak gazdag szabad vizekben, számtalan lehetőséget biztosítva a fürdőzésre, a sportra, a horgászatra és a szabadidő egyéb hasznos és szórakoztató módon való eltöltésére — ám ahhoz, hogy a víz jó barát maradjon, nem szabad megfeledkezni a veszélyekről sem.
A szabad vizek legfőbb veszélye — különösen kotort folyómedrek, bányatavak esetében —, hogy hirtelen mélyülnek, ezért 10–15 foknyi is lehet a hőmérséklet-különbség a felső, párcentis vízréteg és a lentebbi között. Számtalan gondtalanul strandoló járta már meg: míg egyik pillanatban alig térdig érő, kellemesen langyos vízben pancsolt, pár lépés vagy karcsapás után hirtelen mély (sokszor tíz méternél is mélyebb) gödör hideg tátongását érezte a lábai alatt — a jó lélekjelenléttel és megfelelő vízbiztonsággal rendelkezők számára is komoly sokkot okozva. Épp ezért különösen fontos figyelni arra, hogy a hirtelen hideg izomgörcsöt vagy szívbénulást is okozhat — naptól felforrósodott testtel pedig soha ne vessük magunkat a habok közé! Unalomig ismeri, hallotta mindenki ezt a mondatot — mégis számtalan tragédia történik a nyári hónapokban emiatt.
A gyengén úszók vagy kevés vízbiztonsággal rendelkezők csak sekély vízben fürödjenek, és lehetőség szerint meg kell ismerni a vízterület sajátosságait és mederviszonyait. Soha ne ugorjanak a vízbe anélkül, hogy előzetesen meggyőződtek a meder mélységéről és arról, hogy a vízfelszín alatt nincsenek-e nagy kövek, cölöpök, karók, egyéb tárgyak! Aki nem tud úszni, mély vagy erős sodrású vízbe még felfújható fürdőeszközzel (gumicsónak, gumimatrac) se merészkedjen be, az úszni nem tudó gyermekeknek pedig kötelező mentőmellény vagy mentőgallér használata. Ha pedig fürdés közben váratlan veszélyhelyzet adódik (erős sodrás, örvénylés, a mederfenék egyenetlenségei, gödrök, ahol nem ér le a láb), ne pánikoljunk be! Ugyanis a bepánikolt ember, akárcsak az élet minden területén, így a vízben sem tud helyes döntést hozni, kapkod, a végtagjai „lebénulnak”, ami végzetes következményekkel is járhat.
Akár zárt, akár szabadstrandon töltjük a forró nyári napokat, mindig tartsuk szem előtt: a vízbe csak az menjen, aki megfelelő vízbiztonsággal rendelkezik!


Szabó Kinga Mária

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Jövő héten jön az enyhülés

Lehet, hogy még egy kis esőt is kapunk!
Belföld

Nyakunkon a sivatagi por

Most nem a Szahara felől érkezik a kánikulai szennyeződés.
Szatmár megye

Fokozódik a kánikula, minden olvad

Másodfokúból elsőfokúba vált a nagy hőség miatti meteorológiai figyelmeztetés.