Európa legnagyobb sugárterápiás klinikai hálózata veti meg a lábát Szatmárnémetiben. Az Amethyst Radioteraphy onkológiai szolgáltatásokat, onkológiai konzultációkat, gyógyító-, palliatív-, sztereotaktikus sugárterápiát, brachyterápiát, MRI- és CT-vizsgálatokat, immunterápiát és kemoterápiát nyújt, illetve a szolgáltatásai között megtalálható még a pszichológiai- és táplálkozási tanácsadás és fájdalomtanácsadás.
Az Amethyst-hálózat most egy 10 millió eurós befektetést eszközöl a megyeszékhelyen. Ezzel a beruházással egy onkológiai kezelésekkel foglalkozó kórház felépítéséhez kezdtek hozzá – jelentette be Kereskényi Gábor polgármester a City Rádió Városinfó rovatában. Mint mondta, az építkezés már megkezdődött a 15-ös lakótelepen, a volt Celima hátánál, egy volt ipari területen.
Az onkológiai kórház speciális sugárterápiás blokkal rendelkezik, ugyanakkor a páciensek számára egy 100 férőhelyes parkoló is rendelkezésre áll majd. Az elöljáró azt is elmondta, hogy az említett 10 millió euró csak a sugárterápiás egység megépítéséhez szükséges, maga a kórház még megközelítőleg ugyanekkora összegbe kerül. A munkálatokkal jól haladnak, a hálózat tervei szerint 2025 elején kezdi meg a működését az onkológiai központ. A kórház a legkorszerűbb berendezésekkel és tapasztalt szakemberek csapatával, a legmagasabb szintű és nemzetközi szabványoknak megfelelő kezelést nyújt majd a betegenek.
"Soha ne kerüljünk oda, hogy egészségügyi intézményeket kelljen látogassunk" – mondta a polgármester, viszont azt is hozzátette, indokolt esetben nagy segítség lesz az, hogy a betegekenek nem kell Nagyváradra, Kolozsvárra vagy éppen Marosvásárhelyre utazniuk ahhoz, hogy ilyen jellegű kezelést vegyenek igénybe.
Sajnos, nagy szükség van rá
Románában évente mintegy 95 ezer új rákos megbetegedést diagnisztizálnak és 54 ezren veszítik el a harcot a rosszindulatú daganatos betegségekkel szemben. A becslések szerint 6 százalékkal emelkedni fog 2035-ig a rákos megbetegedésekl száma, a közegészségügyi szakemberek 8,3 százalékos növekedést prognosztizálnak a férfiak és 3,3 százalékot a nők esetében.
A férfiak esetében a leggyakoribb a tüdőrák, a prosztatadaganat, a vastagbél- és végbélrák, a húgyhólyag daganat, valamint a gyomorrák. A nők esetében a leggyakrabban emlődaganat, vastagbél- és végbélrák, méhnyakrák, tüdőrák, méhtestrák és non-Hodgkin Limfóma fordul elő.
Szatmár megyében 2022-ben 989 új daganatos beteget regisztráltak, így az év végére a rosszindulatú daganatos betegek száma elérte a 11 821-et. Szatmárban az országos átlagnál rosszabb volt a rákebetegségek előfordulási mutatója: százból 3,6 személy küzdött a kórral.
Bumbuluț Krisztina