Azok a Szatmár megyei onkológiai páciensek, akiknek sugárterápiás kezelésre van szükségük, egy ideje már nemcsak Kolozsváron, Nagyváradon vagy Debrecenben élhetnek a kezeléssel, hanem Nagybányán is.
A Dr. Constantin Opriş Megyei Sürgősségi Kórházban valamivel több mint egy évvel ezelőtt avatták fel a korszerű sugárterápiás központot, amely nemcsak a máramarosi, hanem a Szatmár megyei és szilágysági pácienseket is fogadja. A máramarosi kórház tájékoztatása szerint a sugárterápiás kezelésekkel a koronavírus-járvány berobbanásával sem álltak le, március 16. és június 15. között 130 pácienst láttak el, 105 máramarosi, húsz Szatmár megyei és öt Szilágy megyei, daganatos betegséggel küszködő lakost. A leggyakrabban mellrákot és a női nemi szervek rosszindulatú daganatait vetették alá sugárkezelésnek itt, valamint a prosztata- és tüdődaganatos kezelések is gyakoriak. Az idei évben már 3832 sugárkezelést végeztek a szomszédos megyében.
Azok a Szatmár megyei lakosok, akiknek sugárterápiára van szükségük, az onkológus szakorvos javaslatára, küldőpapírral, előzetes időpontfoglalással vehetik igénybe a nagybányai kórház sugárkezelési központjának szolgáltatását.
A Szatmár Megyei Tanácsnak és a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórháznak egyébként egy onkológiai sugárkezelő központ létrehozása már rég szerepel az egészségüggyel kapcsolatos tervei között, egy ilyen jellegű beruházás azonban rengeteg időbe és még több pénzbe kerül. A nagybányai központ megvalósítása például már 2013-ban elkezdődött, 2017-ben sikerült kialakítani a sugárterápiás laboratóriumot és „bunkert”, a 2019 áprilisában beüzemelt felszerelések értéke pedig a 2,2 millió eurót is meghaladta.
Bumbuluţ Krisztina