Belföld

Sokan elbagatellizálják a klímaváltozást

Fotó: magyarmezogazdasag.hu
2024.10.14 - 09:18
A megélhetés és az infláció sokkal jobban aggasztja a romániaiakat, mint a klímaváltozás.

A romániaiaknak mindössze 4 százaléka tartja az éghajlatváltozást napjaink legfontosabb kérdésének, szemben a megélhetési költségek és az infláció miatti aggodalmakkal, amelyeket a válaszadók 62 százaléka említett - derül ki a közelmúltban közzétett Románia klímahelyzete 2024-ben elnevezésű jelentésben szereplő adatokból, amelyet az Agerpres hírügynökség idéz.

A felmérés szerint a környezetet érintő problémák sorában a klímaváltozás az 5. helyen állt; a lakosság 7 százaléka gondolta prioritásnak. A romániaiak szerint a legsúlyosabb problémát az erdőirtások jelentik (37 százalék), majd a háztartási hulladékok (12 százalék), a légszennyezés (11 százalék) és a természeti erőforrások kimerülése (11 százazék) következik sorban.

Az erdőirtás egybehangzóan a legsúlyosabb környezeti probléma úgy a nők, mint a férfiak körében, utóbbiak esetében azonban a klímaváltozás csupán a hatodik helyen állt a listán. Ugyanakkor több nő (51 százalék) mint férfi (46 százalék) gondolta úgy, hogy az éghajlatváltozás az emberi tevékenység eredménye.

A megkérdezettek közel fele (49 százalék) vélte úgy, hogy a klímaváltozás kizárólag az emberi tevékenység következménye, míg 36 százalék azon a véleményen volt, hogy ezeket az ember és a természeti folyamatok egyenlő mértékben okozzák.

Arra a kérdésre, hogy milyen hatással lesz az éghajlatváltozás az életükre, a válaszadók 17%-a mondta azt, hogy rendkívül negatív hatással lesz. Az átlagos megítélés is negatív volt, ugyanis az egy 1-től 10-ig terjedő skálán, ahol az 1 a rendkívül negatív, a 10 pedig a rendkívül pozitív hatást jelenti, 3,64 pont jött ki. Ami az országra kiváltott hatást illeti, az átlagos megítélés még rosszabb volt, 2,9-es az 1-től 10-ig terjedő skálán.

Ami az éghajlatváltozásnak a közpolitikák által befolyásolható ágazatokra gyakorolt hatását illeti, a romániaiak meg vannak győződve arról, hogy a mezőgazdaságot fogja leginkább érinteni (37%), ezt követi a vízellátás (29%), a gazdaság (24%) és az egészségügy (22%). Emellett a lakosság nagy része (68%) állította azt, hogy hajlandó változtatni életmódján, hogy csökkentse az éghajlatváltozás környezetre gyakorolt negatív hatásait, a nők (74%) nagyobb arányban, mint a férfiak (60%).

Sokan semmin nem változtatnának

A demográfiai elemzés rámutatott, hogy az idősebb generációk, az 1928 és 1946 között, illetve az 1946 és 1964 között születettek hisznek a legkisebb mértékben abban, hogy az éghajlatváltozásokat az emberi tevékenység idézi elő.

Ugyanakkor az 1981 és 1996 között, illetve az 1946 és 1964 között születettek hajlandóak a legkisebb mértékben életvitelük megváltoztatására.

A Románia klímahelyzete 2024-ben kutatást egy 11 kutatóból álló csoport készítette. A jelentés bemutatja a legfrissebb éghajlati adatokat és előrejelzéseket, elemzi a szélsőséges időjárási jelenségek, valamint a romániai éghajlat-, környezet- és energiapolitikák alakulását, részletezi az energiarendszerrel kapcsolatos előrelépéseket és jövőbeli terveket, valamint foglalkozik a románok éghajlatváltozáshoz való hozzáállásával.

Hírszerkesztő

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Bemutatták az elnöki hivatal jelentését a klímaváltozás oktatásáról és a környezeti nevelésről

Az oktatás az éghajlatváltozásra adott válaszlépések javításának egyik alappillére - jelentette ki kedden Klaus Iohannis.
Külföld

Több ezer milliárd dollárra van szüksége a világnak, hogy felvegye a harcot a klímaváltozás hatásaival (AFP)

Az éghajlatváltozás aszályokra, árvizekre, hőhullámokra és trópusi megaviharokra gyakorolt sokszorosító hatásával szemben leginkább sebezhető országok támogatására több ezer milliárd dollárra lesz szükség, nem pedig dollármilliárdokra, ahogyan azt az Egyesült Nemzetek Szövetségének pénteken zárult éghajlatváltozási konferenciáján (COP26) hangoztatták - derül ki az AFP által megszerzett ENSZ-jelentés tervezetéből.
Belföld

Klaus Iohannis hétfőn és kedden részt vesz az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének 26. ülésén

Klaus Iohannis hétfőn és kedden részt vesz a skóciai Glasgowban az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének 26. ülésén (COP26) - közölte az elnöki hivatal.