Belföld

Sok munkavállaló küszködik

Fotó: freepik.com
2021.12.02 - 15:35
Míg a koronavírus-járvány első évében a lakosság 30 százaléka mondta azt, hogy már eléggé kiégett a munkahelyén a megnövekedett stressz miatt, addig egy friss felmérés szerint a hazai munkavállalók 47 százalékának sehogy sem sikerült összeegyeztetnie a munkáját a magánéletével — derül ki egy november 1–18. között készített online felmérésből.

Ennek megfelelően a munkavállalók 22 százaléka áttárgyalná a munkabeosztását, hogy kevésbé legyen leterhelve, 21 százaléka pedig sporttal, jógával, olvasással és hasonló tevékenységekkel próbál feltöltődni. A munkavállalók 14,4 százaléka az elmúlt egy évben már szakemberhez is fordult, hogy javítson pszichés állapotán, 24,2 százalékuk pedig hasonlót tervez.

A kiégés okai között leggyakrabban a megnövekedett munkamennyiség, a pszichikai kimerültség és a járvány okozta stressz szerepel. A válaszadók 45 százaléka érezte rendkívül stresszesnek és megterhelőnek a járvány eddigi időszakát, és mindössze 18 százalékuk mondta azt, hogy nem voltak problémái.

A kiégés vagy burnout szindróma egyébként bármely foglalkozási területen megjelenhet, ahol a munka érzelmi megterheléssel jár, de a segítő foglalkozásúak fokozottan veszélyeztetettek. Leggyakrabban az orvosokat, pszichológusokat, pedagógusokat, szociális segítőket, ápolónőket, hospice-házakban dolgozókat, lelkészeket, mentősöket és más hasonló, emberekkel kapcsolatos tevékenységeket végzőket sújtja; különösen azokat, akik túlzottan igényesek magukkal szemben, folyamatosan nehezen teljesíthető elvárásokat támasztanak önmagukkal szemben. SZFÚ

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Sokaknak pszichés problémákat okoz a munkahelyi stressz

Romániában tíz munkavállalóból hétnek pszichés problémákat okoz a munkahelyi stressz, egyharmaduk kiégésre panaszkodik – derül ki a legnagyobb munkaközvetítő portál, az eJobs Románia felméréséből.