Belföld

Sok fiatal választja külföldet

2020.09.16 - 14:48

Romániában még mindig égető problémát jelent a frissen érettségizett tanulók itthon marasztalása. Annak ellenére, hogy az országban számos kitűnő felsőoktatási intézmény működik, mint például a Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) vagy a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE), a romániai fiatalok nagy része inkább a külföldi egyetemeket választja, hogy folytassa tanulmányait. Az oktatási szakemberek szerint a jelenség következményei már érzékelhetők, a jövőben pedig ezek beláthatatlanok lesznek.

Az Educativa civil szervezet készített egy kutatást, amelynek eredményeiből kiderül, hogy évente 6–7 ezer érettségizett tanuló hagyja el az országot és folytatja külföldön tanulmányait, legyen szó alap- vagy mesteri képzésről. Alexandru Ghiţă, az Educativa szervezet alapítója a kutatás eredményeit elemezve elmondta, hogy a kivándorló tanulók közül két-három ezren a mesteri képzés miatt hagyják el az országot, közel négyezer diák pedig az alapképzés miatt.

A kutatás szerint a legtöbb fiatal a nyugat-európai, főleg francia és angol felsőoktatási intézményeket választja, tíz százalékuk pedig egészen az Amerikai Egyesült Államokig repül egy biztonságos jövőt érő diploma reményében. Ennek oka többek között az egyetemeken kínált oktatás magas színvonala és a számos tandíjkedvezmény, nem beszélve a munkaerőpiacra kerülést követő magasabb bérezésről.

A problémát tovább fokozza az is, hogy a külföldre költöző diákok nagy része tanulmányai befejezését követően sem tér vissza Romániába. Tanulmányaik befejezése után az ifjú munkavállalók kikerülnek a munkaerőpiacra, a megszerzett tudást pedig külföldön kamatoztatják. Így munkájuk által más országok gazdasági fejlődéséhez járulnak hozzá. A későbbiekben pedig családot is külföldön alapítanak. Az Eurostat adatai szerint Románia sajnálatos módon ezen a területen is — negatív értelemben — listavezető.

A fiatalok elvándorlásának csökkentésére számos kezdeményezés, program született az utóbbi időben, ezek eredményei azonban még váratnak magukra.

Fotó: northampton.ac.uk

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Segítség a hátrányos helyzetű fiataloknak

A munkaerő-foglalkoztatási ügynökség több programot is kidolgozott, melyekkel a társadalom perifériájára szorult, hátrányos helyzetű fiatalok munkaerőpiacon való elhelyezkedését, illetve inasképzésbe való bekapcsolódását segítené, tájékoztat az AJOFM.
Belföld

Bírálják az egyetemistaszervezetek a nyugdíjkorhatár kitolásának lehetőségét előíró tervezetet

- Bírálja a Romániai Egyetemistaszervezetek Országos Szövetsége (ANOSR) a kormány azon tervezetét, amely lehetővé tenné - többek között az egyetemi tanárok számára is - a nyugdíjkorhatár 70 évig történő kitolását. A szövetség kéri a parlamenttől, hogy törölje az előírást a jogszabályjavaslatból.
Belföld

Cîţu az egyetemisták utazási kedvezményéről: Semmi nincs ingyen ezen a világon

Florin Cîţu miniszterelnök úgy nyilatkozott csütörtök este a Digi24 műsorában a diákok utazási kedvezménye kapcsán: semmi nincs ingyen ezen a világon, és Románia volt az egyetlen ország Luxemburgon kívül, amely 100%-osan ingyenes utazást biztosított a diákoknak.