Szatmárnémeti

Segítség a hátrányos helyzetű fiataloknak

Fotó: pixabay.com
2021.07.15 - 18:54
A munkaerő-foglalkoztatási ügynökség több programot is kidolgozott, melyekkel a társadalom perifériájára szorult, hátrányos helyzetű fiatalok munkaerőpiacon való elhelyezkedését, illetve inasképzésbe való bekapcsolódását segítené, tájékoztat az AJOFM.

A Szatmár Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség (AJOFM) szerkesztőségünknek elküldött közleményében ismét felhívja a figyelmet arra, hogy a 2002/76-os számú, a munkanélküli-segély megítéléséről szóló törvény 93-as cikkelyében foglaltak alapján lehetőség van arra, hogy a munkaerő-foglalkoztatási ügynökségek személyre szabott szociális támogatást biztosítsanak a társadalom perifériájára szorult, hátrányos helyzetű, munkahelyet nehezen találó, 16 és 26 év közötti fiataloknak. A társadalmi kirekesztettség veszélyének kitett fiatalok eleget kell hogy tegyenek a munkanélkülivé válás feltételeinek, ugyanakkor regisztrálniuk kell a lakhelyük szerinti munkaerő-foglalkoztatási ügynökségnél. A szociális kirekesztettségnek kitett fiatalok munkába állásának támogatását tűzte ki célul az Országos Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség. Ennek érdekében személyre szabott szociális támogatást dolgoz ki, felhívja a munkaadók figyelmét ezekre a fiatalokra, illetve különböző támogatási módokat dolgoz ki a társadalmi kirekesztettség veszélyének kitett fiatalok alkalmazására. A tájékoztatás és az alkalmazást elősegítő tevékenység a megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökségek közbenjárásával valósul meg, egy szociális szerződés alapján.

Az érintett fiatalok társadalomba, munkába való beilleszkedését elősegítendő az ügynökség egy vagy maximum három évre szóló szolidaritási szerződést köt velük — a szerződés aláírásakor az illető 26 évnél fiatalabb kell hogy legyen —, ugyanakkor ingyenes szakmai tanácsadást biztosít számukra. A szerződést kötött fiatalok munkát kapnak az ügynökség által értesített munkaadónál, aki a szolidaritási szerződés teljes időtartamára szóló egyéni munkaszerződést köt a fiatalokkal. Az ilyenformán alkalmazott személyekért az ügynökség minden hónapban kifizeti a munkaadónak a szerződésben megállapított fizetést, ám ez nem lehet nagyobb, mint a szociális referenciaérték négyszerese.

Inasképző

Mivel a fiatalok közül sokan azért nem tudnak munkába állni, mert nincs iskolai végzettségük, vagy nem rendelkeznek szakmai tapasztalattal, erre a problémára nyújt megoldást a 2005/279-es számú törvény, melynek módosítása lehetővé teszi az inasprogramban az elemi iskolai végzettséggel rendelkező személyek szakképzését és alkalmazását. Az inasképzésre egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek, hiszen ezáltal nemcsak a 16 éves fiatalok szakképzése valósítható meg, hanem mostantól az elemi iskolai végzettségűeké is.

Az AJOFM emlékeztet, hogy havi 2250 lejes állami támogatás jár a kezdő szakmunkást alkalmazó cégeknek, amennyiben ezek a 279/2005-ös törvényben leírtaknak megfelelő módon, inasmegbízatás címén kötnek munkaszerződést a fiatallal. A munkaadó által igényelt, havi rendszerességgel utalt támogatást mindaddig folyósítja és utalja a cég államkincstári számlájára az AJOFM, amíg érvényben van az inasfoglalkoztatási egyezség a két fél között.

Az inasszerződés érvényességi idejét képzési szint alapján besorolt kategóriánként határozza meg az erről rendelkező törvény, ez hat hónaptól három évig tarthat attól függően, hogy a gyakornok az időszak lejártával a legalacsonyabb, egyes vagy a legmagasabb, négyes szintű minősítést kapja. Az inasjelöltet maximum 30 napos próbaidőre is lehet alkalmazni. A szakképzés ideje alatt a munkaadónak biztosítania kell a szükséges körülményeket a minőségi elméleti és gyakorlati oktatáshoz, majd a képzés végén igazolást kap az inas. A munkaügyi felügyelőség ugyanakkor arra is rávilágít, hogy az inasképzés idején a jelölt fizetése legalább az országos bruttó minimálbérrel megegyező kell hogy legyen, ugyanakkor azok a munkaadók, akik inasképzési szerződést kötnek, havi 2250 lejes támogatásban részesülnek a képzés teljes időszakára.

A munkaerő-foglalkoztatási ügynökség igyekszik különböző ösztönző támogatásokkal elősegíteni a fiatalok, különösen a nehezen alkalmazhatók elhelyezekedését, ám ehhez a jogi lehetőségen túl a munkavállalók és munkaadók akarata is elengedhetetlen.

Sógor Beáta

 

 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Gázolaj-támogatás a gazdáknak

Az április 1-je és június 6-a közötti időszakban vásárolt és felhasznált gázolaj után járó támogatást kérvényezhető.
Szatmár megye

APIA: igénylési határidő közeleg

A 2024-es évre járó mezőgazdasági és álattartási támogatást április 4. és június 7. között lehet kérvényezni a Szatmár Megyei Mezőgazdasági, Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnél.
Szatmár megye

70 ezer euró vissza nem térítendő támogatás fiatal gazdáknak

A 41. életévüket be nem töltöttek pályázhatnak erre a vissza nem térítendő, 70 ezer eurós támogatásra. A pályázó mezőgazdasági szakirályú végzettséggel kell rendelkezzen: akár tanfolyammal, akár szakiskolai végzettséggel, egészen az szakirányú egyetemi végzettségig.