Augusztus 16-án a nagykárolyi Károlyi-kastélyban nyílik meg a Ruha István-emlékszoba. Ezt követően a Kalazanci Szent József római katolikus templomban emlékeznek meg a világhírű hegedűművészről, majd a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmónia kamarazenekara ad koncertet.
17-én a nagykárolyi temetőben megkoszorúzzák Ruha István síremlékét, majd az Ady Endre Társaság emléktáblát helyez el a Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum falára. 18 órától a kastélyban Ruha István-emlékkoncertet adnak volt barátai, tanítványai, pályatársai, valamint a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmónia művészei. Lakatos Pál kispeleskei származású, jelenleg Kecskeméten élő szobrászművész elkészítette Ruha István szobrát, s a szobor költségeinek fedezésére gyűjtést szerveznek — tudtuk meg Bogdan Georgescutól, a nagykárolyi Gróf Károlyi Idegenforgalmat Népszerűsítő Központ vezetőjétől.
Ruha István 1931. augusztus 17-én született Nagykárolyban. A kolozsvári Gheorge Dima Zeneakadémián Balogh Ferenc professzor osztályában végzett, majd Moszkvában David Ojsztrah irányításával tökéletesítette tudását. 1949 és 1957 között a Kolozsvári Magyar Opera hangversenymestere volt, majd 1958-ban a Kolozsvári Állami Filharmónia szólistája lett. 1962 és 1988 között a filharmónia Transilvania Kvartettjét vezette. Haláláig tanított a Kolozsvári Zeneakadémián. Mintegy negyvenéves művészi pályafutása során Románia majd' minden városában koncertezett, valamint fellépett Magyarországon, Németországban, Spanyolországban, Franciaországban, Belgiumban, Ausztriában, Törökországban, Görögországban, Bulgáriában és Svájcban. Ázsiai, amerikai, japán és kanadai fellépései során világszínvonalú zenekarokkal és karmesterekkel dolgozott együtt. Számos nemzetközi hegedűverseny nyertese, díjazottja volt. Románia az érdemes művész, Magyarország a kiváló művész címmel tüntette ki. 1997-ben megkapta a Nagykároly díszpolgára címet.
Elek György