Szatmárnémeti

ROBOR, EURIBOR: eszik-e vagy isszák?

Fotó: A szerző felvétele
2022.08.23 - 11:00
Jobb hitelfelvevő-tájékoztatást kér a pénzintézetektől a fogyasztóvédelem. Nem csak azt szeretné elérni, hogy többet kommunikáljanak a bankok, de kicsit képezné is a hitelért folyamodókat.

Sok bank ad úgy hitelt, hogy nem köt mindent az ügyfeleknek az orrára, és sokan vesznek fel hitelt úgy, hogy az alapvető banki fogalmakkal sincsenek tisztában, nem tudják, mit kockáztatnak, annyit sem tudnak, hogy mit jelent a ROBOR, az EURIBOR vagy az ISCC. 

Nagyon sok panasz érkezik emiatt a fogyasztóvédelemhez (ANPC) és a pénzpiaci ügyekben eljáró békéltető központhoz (CSALB). Az ANPC vezetősége egyeztetett a Romániai Bankok és Hitelintézetek Egyesületével a témában, és elmagyarázták: szükséges lenne némi felkészítést nyújtani azoknak, akik hitelért folyamodnak vagy valamilyen más banki szolgáltatást akarnak leszerződni.

Gyors tudásteszt

A fogyasztóvédők szerint az lenne a jó, ha a bankok végeznének egy gyors felmérést, mielőtt aláíratják a szerződést az ügyféllel, hogy kiderüljön, a laikusnak van-e egyáltalán fogalma arról, hogy mibe vágja a fejszéjét. A kezdeményezők egy egyszerű rácstesztre gondoltak, amelyik a minimális bankpiaci ismeretek meglétére vagy hiányára mutatna rá. Fontos lenne ugyanakkor az is, hogy a szerződést hazavihesse az ügyfél átolvasásra, mielőtt aláírja, az esetek túlnyomó többségében ugyanis a bankok a papír helyben való átnézését és annak mielőbbi aláírását preferálják.

Következmények

Az ismeretek tesztelgetése mellett az ANPC kötelezővé tenné a banki ügyintézők számára, hogy szerződéskötés előtt magyarázzák el az ügyfélnek, mit jelentenek a szerződésben szereplő, és a hitel-visszafizetés menetéről szóló, a hitel költségeit, inflálódását befolyásoló fontosabb kifejezések. Legyen elmondva az is, milyen esetekben fog megdrágulni a hitel, vagy milyen történések vezetnek oda, hogy a hitel olcsóbb legyen, illetve milyen következményekkel jár, ha a kölcsönért folyamodó nem tudja fizetni a törlesztőrészleteket.

Más algoritmus

Összetettebb kockázatelemzést is kötelezővé tenne a bankok és hitelintézetek számára a fogyasztóvédelem. Úgy lenne pontos a felmérés, ha az ügyfél anyagi lehetőségeit nem csak a hitelfelvétel pillanatában nézné meg a hitelező, hanem rendszeres időközönként „pillantást vetne rá”, tehát hogy hogyan alakulnak az anyagi lehetőségei az ügyfélnek a futamidő későbbi szakaszaiban. Amikor rendelkezésre álló összegről beszél a hitelező, akkor ennek szintjének megállapításában vegye figyelembe azt is, hogy gyerek születése esetén nőnek a létfenntartás költségei, illetve ahogy halad előre a korban az ügyfél, úgy lesz kevésbé versenyképes a munkapiacon, úgy változik a munkabírása, ami miatt lehet, hogy megcsappan a jövedelme.

Princz Csaba

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Sok banki ügyfél, kevés automata

Télen és tavasszal a hidegben, most a tűző napon ácsorognak az emberek, hogy a pénzükhöz jussanak, mert vannak időszakai a hónapnak, amikor hosszú sorok képződnek az automaták előtt.
Szatmárnémeti

Egyre több az online csaló

Már a kétlépcsős ellenőrzés sem elég a bankoknak: a kártyaadatok megadása mellett SMS-ben kapott kód és mesterjelszó is kell az online fizetéshez, de maradtak a klasszikus figyelmeztetések is.
Belföld

Kevesen mernek az interneten fizetni

Szeptember 4–10. között online zajló kutatást végzett a Reveal Search Marketing. A felmérésben 1018, 18 év feletti személy válaszát dolgozta fel a marketinges kutatócsoport.