Az egységes bértörvény előírja, hogy az önkormányzatokban dolgozók fizetése az alpolgármester vagy a megyei tanács alelnökének a fizetésének függvényében alakul, amelyet évente a minimálbér értékéhez kell igazítani a törvény értelmében. Azonban a jogszabályt az elmúlt négy évben nem alkalmazták megfelelően minden területen, ennek következtében jelentős bérkülönbségek alakultak ki. A helyi közigazgatásban sem történt fizetésemelés az elmúlt négy évben, amely méltánytalan helyzeteket és különbségeket idéz elő az állami szférában. Az RMDSZ kizárólag az önkormányzati alkalmazottak fizetéseinek igazítását támogatja.
„A megélhetési költségek válsága, a megugrott infláció és a kirívó energiaárak miatt természetes, hogy a lakosság jelentős része megdöbbenéssel fogadja a fizetésemelésre vonatkozó javaslatot. Hangsúlyoznunk kell azonban, hogy kistelepülések önkormányzatainak működése kerül veszélybe azáltal, hogy nem tartjuk be az egységes bértörvény előírásait. Valós a veszélye annak, hogy alkalmazottak nélkül maradnak egyes polgármesteri hivatalok” – mutatott rá Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Nyomatékosította, ez a béremelés nem veszélyeztet egy jövőbeni nyugdíj-, illetve minimálbér-emelést, amelyről a jövő évi költségvetés összeállítása során egyeztet a kormánykoalíció. „A méltányosságra kell törekednünk. A törvényes keretet úgy kell alakítani, hogy az valós megoldásokat adjon az emberek problémáira. Ezt tesszük a bérekkel, és ezt szorgalmazzuk a nyugdíjak esetében is” – mondta.
Az RMDSZ képviselőházi frakciója a hétfő délutáni gyűlésén megerősítette azt az álláspontot, miszerint a képviselők és szenátorok fizetéseinek a 2021-es minimálbér függvényében történő újraszámolása nem prioritás, és kizárólag az önkormányzatokban dolgozó alkalmazottak juttatásának az emelését támogatják a keddi képviselőházi plénumon.
Mint ismeretes, a szenátus alig pár nappal korábban — és épp azon a napon, amikor az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek ítélte a közalkalmazotti bérek emelését célzó törvényeket — fogadta el a közalkalmazotti béremelésről szóló törvénytervezetet, amelynek nyomán a közjogi méltóságok, törvényhozók és a helyi választott tisztségviselők javadalmazása is nőne november elsejétől.
Az indítvány kezdeményezői, Turos Lórand és Fejér László Ödön RMDSZ-es szenátorok szerint az intézkedés a „jelenlegi méltánytalanságokat” hivatott felszámolni; szenátorkollégáik közül 92-en támogatták, 22-en ellenezték, négyen pedig tartózkodtak a szavazáson — s az ominózus szerdai nap óta a politikusok jóformán folyamatosan magyarázkodnak, s próbálják tisztázni, hogy nem a honatyák (képviselők, szenátorok), hanem a a helyi önkormányzati dolgozók fizetésemeléséről volt szó. „Egy polgármesteri hivatalban nem maradhatsz tisztviselők nélkül, ha el akarod végezni a munkát, márpedig a tisztviselők nem fognak ott maradni 3000–3100 lejért” – szögezte le Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes és az RMDSZ elnöke az Euronews Romániának adott, múlt heti interjújában.
Hírszerkesztő