Belföld

Nem emelnek a magánvállalkozók

2021.03.11 - 18:58

Felmérést készített tagsága körében a Kis és Közepes Magánvállalkozások Országos Tanácsa (CNIPMMR), többek között arról, hogy milyen mértékű béremelést terveznek bevezetni idén, illetve hogy mekkora emelését tudnák elviselni az egyébként kötelező minimálbérnek. A túlnyomórészt kilenc alkalmazottnál kevesebbet foglalkoztató cégek vezetőitől érkező válaszok 49,5 százaléka szerint semmilyen mértékű béremelést nem lenne szabad ráerőltetnie a vállalkozásokra a minimálbér emelésével a kormánynak, és 47 százalék válaszolt úgy, hogy ettől függetlenül sem fog semmilyen fizetésemelést bevezetni idén.

Csökkenések

A vállalkozói véleményeket figyelmen kívül hagyva a kormány mégis emelt, így elnevezéséhez hasonlóan minimálisan, 2230-ról 2300 lejre emelkedett 2021. január 13-tól a bruttó minimálbér. Emiatt a vállalkozók 48 százaléka fog drágítani, 41 százalékuk számít arra, hogy csökkenni fog a cég profitja emiatt, és 26 százalék véli úgy, hogy el kell majd bocsátania néhány alkalmazottat. Fele-fele arányban szavaztak úgy a cégvezetők, hogy meg kellene tartani a minimálbérszint-különbséget a felsőfokú végzettséget igénylő munkát végző alkalmazottak és az ettől képzetlenebb munkavállalók között.

Sok az adó

Elmaradhatatlan kérdés volt a magánzók felé, hogy mikor gondolják, hogy újra olyan lesz az iparűzés, mint 2020 márciusa, azaz a koronavírus-járvány kitörése előtt volt. A megkérdezettek 68 százaléka érzi úgy, hogy soha nem lesz már olyan az élet, mint volt annak előtte, és ez főleg abban fog megnyilvánulni, hogy soha nem lesz ugyanolyan létszámú az alkalmazotti gárda, mint az első szükségállapot előtt volt. A vállalkozók szerint minimálbérszint-emelés helyett a kormánynak csökkentenie kellene a foglalkoztatás megadóztatásának mértékét, közelebb kellene hoznia a nettó fizetést a bruttóhoz, ezzel sokkal tartósabb béremelkedést érhetne el. És igazságosabb is lenne, hiszen ha a magánvállalkozások bevételeit megterhelte a koronavírus-járvány, ezekből a terhekből a kormánynak is át kellene vállalnia úgy, hogy bevételeiből visszaenged valamennyit azoknak, akik azt kitermelik.

Princz Csaba

Fotó: sabion.ro

Ajánljuk még a témában:

Belföld

RMDSZ: nem prioritás a képviselők és szenátorok fizetésének újraszámolása

A kistelepülések önkormányzatainak működése kerül veszélybe azáltal, hogy nem tartják be az egységes bértörvény előírásait. Valós a veszélye annak, hogy alkalmazottak nélkül maradnak egyes polgármesteri hivatalok. Az RMDSZ csak az önkormányzati alkalmazottak bérezésének az újraszámolását támogatja — áll közleményükben.
Belföld

Zárva maradhatnak januárban az iskolák a tanügyi alkalmazottak általános sztrájkja miatt

Nagy eséllyel zárva tartanak majd az iskolák januárban, mert a pedagógusok sztrájkkal készülnek tiltakozni amiatt, hogy jövőre nem a törvénynek megfelelően nő a fizetésük - derül ki két szakszervezeti szövetség vezetőjének nyilatkozataiból.

Elszabadult a román infláció!

A magyarországi gazdasági sajtó is foglalkozik a romániai inflációval, akkora. Szeptemberben már 6,3 százalékra gyorsult, főleg az energia és az üzemanyag látványos drágulásának a hatására.