Külföld

Rengeteg emberéletet követel a hétfői földrengés

2023.02.08 - 16:21
Egyre több áldozata van a hétfő hajnali földrengésnek Törökországban és Szíriában, a kereső- és mentőcsapatok pedig az idővel futnak versenyt — ráadásul szerda délben újabb 4,5-es erősségű földrengés volt érezhető Törökországban.

Mostanra már több mint 11 200 ember halt meg a Törökországot és Szíriát sújtó földrengésben – írja a BBC. A török hatóságok szerint 8574 ember halt meg az országban. Ami Szíriát illeti, bár pontos számadat nehezen áll rendelkezésre, az eddigi megerősített halálos áldozatok számát 2662-re becsülik.

Recep Tayyip Erdogan szerdán a dél-törökországi Kahramanmarasban közölte, hogy 8574-re emelkedett a hétfői földrengéssorozat törökországi halálos áldozatainak száma. Erdogan arról is beszámolt, hogy a sebesültek száma 49 133-ra nőtt. A török államfő elmondta, hogy a mentési munkálatokat az első nap több nehézség hátráltatta, főként, ami a repülőtereket és az utakat illette, de a második napra és mostanra urai lettek a helyzetnek. Elismerte ugyanakkor, hogy az üzemanyag-ellátással továbbra is gondok vannak a katasztrófa sújtotta térségben.

A földrengés sújtotta Törökországban és Szíriában azonban óráról órára emelkedik a halálos áldozatok és a sérültek száma, hiszen rengeteg, a romok közé szorult ember élet-halál között lebeg.

hirek/2023/februar/foldrenges/getty2-1.webp

Súlyos következmények

A hétfői földmozgást Libanonban, Izraelben, a Gázai övezetben és Cipruson is érezni lehetett.

Recep Tayyip Erdogan török elnök keddi televíziós beszédében három hónapos rendkívüli állapotot hirdetett a hétfői földrengések sújtotta 10 dél- és délkelet-törökországi tartományban. A három hónapos időtartam azt jelenti, hogy a rendkívüli állapot nem sokkal a köztársaságielnök- és parlamenti választás tervezett időpontja, május 14-e előtt ér véget, amennyiben nem hosszabbítják meg.

A fedél nélkül maradt embereket antalyai szállodákban helyezik el. A természeti katasztrófa sújtotta térségben az emberek a tél átvészeléséért is küzdenek – számukra humanitárius sátrakat állítottak fel. Az embereknek csak annyijuk maradt, amit éppen magukon viseltek a földrengés idején, és azt mondják, hogy két nap óta először ettek. Ráadásul a téli időjárás és a földrengésben megrongálódott utak csak tovább nehezítik az adományok eljuttatását.

hirek/2023/februar/foldrenges/profimedia5.jpg

Rengetegen próbálnak segíteni

Miután Törökország aktiválta az uniós polgári védelmi mechanizmust, 19 tagállam – Ausztria, Bulgária, Horvátország, Ciprus, Csehország, Észtország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Málta, Németország, Olaszország, Lengyelország, Portugália, Románia, Spanyolország, Szlovákia, Szlovénia és Magyarország –, valamint Albánia és Montenegró az uniós katasztrófaelhárítási koordinációs központtal és a török hatóságokkal együttműködve mentőcsapatokat állított fel és indított el a katasztrófa sújtotta térségbe.

Mint kiderült, a magyar és a román mentőegységeknek egyaránt sikerült életet menteniük kedden a pusztító földrengés sújtotta Törökországban. 

A törökországi küldetésben lévő román kereső- és mentőegység (RO-USAR) például befejezte azt a küldetést, amelynek során egy háromtagú családot mentettek ki a romok alól Antakya városban – tájékoztatott kedd este az országos katasztrófavédelmi felügyelőség (IGSU). A felügyelőség szerint három személyt húztak ki a romok alól: a két felnőtt életben van, őket átadták a mentőszolgálatnak; a gyermeket azonban holtan találták, őt a rokonság vette át. Bogdan Vlăduțoiu, a törökországban már szolgálatot teljesítő mentőcsapat vezetője kijelentette: „ez a legnehezebb küldetés, a legnagyobb pusztítással, amit eddig láttunk".

hirek/2023/februar/foldrenges/profimedia4.jpg

Emellett a Baptista Szeretetszolgálat speciális mentőcsapatának egy fiút sikerült kimentenie törökországi Antakyában.

A törökországi földrengés következményeinek elhárításában segítő lengyel mentők eddig kilenc embert mentettek ki élve a romok alól - közölte szerda hajnalban Andrzej Bartkowiak dandártábornok, a lengyel állami tűzoltóság főparancsnoka.

A mai nap folyamán a katasztrófavédelem további két, a túlélők keresésére és mentésére kiképzett speciális egységet (RO-USAR) küldött országunkból Törökországba.

Eddig huszonegy román állampolgárt hoztak haza a földrengés sújtotta országból.

Hírszerkesztő
 

Ajánljuk még a témában:

Külföld

Júliusban 223 földmozgást regisztráltak

Múlt hónapban több mint kétszáz 223 földmozgást regisztráltak a Kárpát-medencében.
Külföld

Útlevél nélkül Törökországba

Recep Tayyip Erdogan török elnök aláírt kedden egy rendeletet, amely szerint a turisztikai célból Törökországba utazó román állampolgárok személyi igazolvánnyal is beléphetnek az országba.
Belföld

Tizenhárom nap, tizennégy földrengés

Két földrengést is mért szombaton Temesvár közelében a román földfizikai intézet, ezekkel együtt tizenhárom nap alatt összesen tizennégy kisebb erősségű földrengés volt az országban.