Szatmárnémeti

Rendhagyó választási kampány kezdődött

2020.11.07 - 08:42

Közeledik a december 6-án esedékes parlamenti választás. A tegnap reggel kezdődött kampányidőszakot ezúttal nemcsak a politikai csatározások, hanem a koronavírus rohamos terjedése is beárnyékolja. Sokan gondolják úgy, hogy el kellene halasztani a decemberi választásokat tavaszra, ám Klaus Iohannis államfő csütörtök este ismét megerősítette, hogy december 6-án voksolunk. A kampányt megelőzően a Szatmár Megyei Választási Bizottság (BEJ) november 3-án kisorsolta, hogy milyen sorrendben szerepeljenek a szenátusi és a képviselőházi szavazólapokon a politikai pártok, szövetségek, kisebbségi alakulatok és független jelöltek. A BEJ alelnöke, Mureşan Paula Gabriela bíró által felügyelt és jóváhagyott sorsoláson mind a szenátusi, mind a képviselőházi listán az 5. helyre került az RMDSZ. A szenátusi lista a megyénkbeli szavazólapokon tehát így alakul: Szociáldemokrata Párt (PSD), Pro Románia, Népi Mozgalom Párt (PMP), USR–PLUS Szövetség, Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), Nemzeti Liberális Párt (PNL), Új Románia Párt, Románok Egységéért Szövetség Pártja, Román Ökológiai Párt (PER), Nagy-Románia Párt, Humanista Erő Pártja, Maniu Mihalache Nemzeti Parasztpárt.

A képviselőházi lista elég hosszúra sikeredett, és első alkalommal Szatmár megyében egy független jelölt is indul Marcela Papici személyében, aki a szavazólista utolsó helyén szerepel. A képviselőházi szavazólapon tehát a következő sorrendben találják majd a jelölteket a decemberi voksoláson: PSD, Pro Románia, PMP, USR–PLUS Szövetség, RMDSZ, PNL, Új Románia Párt, Románok Egységéért Szövetség Pártja, Román Ökológiai Párt (PER), Nagy-Románia Párt, Humanista Erő Pártja, Maniu Mihalache Nemzeti Parasztpárt, Romániai Orosz Lipovánok Szövetsége, Romániai Örmények Szövetsége, Romániai Csehek és Szlovákok Demokratikus Szövetsége, Romániai Lengyelek Szövetsége, Pro Európa Roma Párt, Romániai Macedónok Egyesülete, Romániai Törökök Demokratikus Szövetsége, Romániai Bánsági Bolgárok Szövetsége, Romániai Horvátok Szövetsége, Romániai Szerbek Szövetsége, Romániai Zsidó Hitközségek Szövetsége, Romániai Olaszok Egyesülete, Romániai Ukránok Szövetsége, Német Demokrata Fórum (NDF), Romániai Ruténok Kulturális Szövetsége, Romániai Albánok Ligája, Romániai Görögök Szövetsége és Marcela Papici független jelölt.

Kampányszabályok

A parlamenti választásokat megelőző kampány pénteken kezdődött, és december 5-én reggel 7 órakor ér véget. Külföldön két napon át, december 5-én és 6-án zajlik majd a szavazás, míg az ország határain belül december 6-án várják majd az urnákhoz a választópolgárokat, tájékoztat az Agerpres hírügynökség.

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) adatai szerint október 31-én 18 981 242 választópolgár szerepelt a választói névjegyzékben, 2012-vel kevesebb, mint szeptember végén. A külföldön élő román állampolgárok közül 39 238-an regisztráltak a levélszavazásra. A legtöbb ilyen kérés Nagy-Britanniából (9224) érkezett, Németországból 5772-en, Olaszországból 3378-an, Spanyolországból 3338-an, Franciaországból 2769-en regisztráltak. Ugyanakkor 3939 külhoni román állampolgár választotta a szavazókörzetnél való voksolás lehetőségét.

A helyhatósági választások kampányához hasonlóan ez a korteshadjárat is a koronavírus-járvány indokolta szigorú óvintézkedések mellett zajlik. A szabályok értelmében a zárt térben megrendezésre kerülő kampányeseményeken legtöbb 20 személy, a szabadtéri rendezvényeken pedig legfeljebb 50 személy vehet részt. Az utcán zajló rendezvények esetében legtöbb hatfős csoportokban vonulhatnak a résztvevők, a kopogtatós (door-to-door) kampányakciókon pedig legfeljebb kétfős csapatok vehetnek részt. Az egészségügyi és a belügyminiszter közös rendelete értelmében a választási események szervezőinek kötelességük gondoskodni a következő szabályok és intézkedések betartásáról: a kampányrendezvényen részt vevő valamennyi személynek az orrot és szájat eltakaró maszkot kell viselnie; a kampányrendezvények helyszínén jól látható helyen ki kell függeszteni a be- és kifelé vezető útvonalakat, illetve az egyéni védekezési szabályokat; mindenki esetében kötelező a szemrevételezéses szűrés és a kézfertőtlenítés az esemény helyszínére való érkezéskor; azokat a személyeket, akiknél légúti fertőzés tüneteit észlelik, tilos beengedni az esemény helyszínére; a zárt térben megtartandó kampányrendezvények/gyűlések időtartama nem haladhatja meg a 2 órát; a szabadtéri kampányrendezvényeken személyenként 4 négyzetméternyi felületet kell biztosítani a résztvevők számára; a választási propagandaanyagok terjesztése önkiszolgáló standoknál történhet.

Sógor Beáta

Fotó: SZFÚ

Ajánljuk még a témában:

Belföld

A mai a választási kampány utolsó napja

Véget ér szombat reggel az idei év első választási kampánya, vasárnap európai parlamenti és helyhatósági választásokat tartanak Romániában. A választópolgárok szavazhatnak az Európai Parlament (EP) romániai tagjairól, de emellett polgármestereket, helyi tanácsosokat, megyei tanácselnököket és megyei tanácsosokat is választ az ország.
Mi újság?

A kockázatok nélküli vakáció a cél Szatmárban

Prevenciós kampányt szervezett a szatmárnémeti kábítószer-ellenes központ a Szatmár megyei fiataloknak — a kampányt főleg a nyári vakációban folyó táborokban és eseményeken folytatják le.
Vidék

Harmónia az iskolákban, biztonság az életben

Az erőszakról, annak megelőzéséről, illetve leküzdéséről tanulhattak az avasfelsőfalui általános iskolás diákok szerdán.