Örülnek a konyhakertet tartók a megyében, mert csapadékban nem volt hiány az utóbbi időben, a minden kiskertben megtalálható növények ki is használták a körülményeket, jól fejlődnek a csapadékos időben.
Kulitár Mihály az eVerde kertésze óva inti a kertészkedőket attól, hogy elbízzák magukat a fejlődés láttán, hiszen a gyors növekedés fokozott munkamennyiséget is jelent. Nem szabad elhanyagolni a paradicsomoktól energiát elszívó levéltő-hajtások eltávolítását, húsz centinként karóhoz kell kötni a növényt, mert egyébként könnyen megtizedelheti a paradicsom-ültetvényt egy erős szél. A párás meleg a gombakártevőknek is kedvez, figyelni kell a növényt, nem szabad elodázni a permetezést, a tünetek első jelére védekezni kell.
Megbetegedés fenyegeti ilyen időben az uborkát is, a mozaik-kór fertőzés nagyon esélyes. Akinek sok uborkája van és motor permetezője is, az üres tartállyal végigfújhatja eső után az uborkát,ugyanis megszárítva a leveleket kisebb az esély a párás melegre gerjedő gombásodásra.
Paprikára, paradicsomra érdemes ilyen fokozott fejlődési időszakban kalciumot permetezni, szép egészséges lesz tőle a növény, foltmentes a termés.
Levél és termés
Kulitár eloszlatott egy tévhitet is: a mendemondákkal ellentétben nem szabad túlzásba vinni a paradicsom levelének letöredezését. Igaz, hogy levél híján több fényt kap a termés, nagyobb lesz, finomabb lesz, csakhogy kevesebb. Levél híján ugyanis kevesebb gumót növeszt a növény, szép érett és ízletes lesz a paradicsom, de tíz helyett csak kettő lesz a növényen.
Princz Csaba