Szatmárnémeti

Petárda: az egészségre is káros

2020.12.29 - 17:35
A szilveszter egyik hagyományos látványossága, a tűzijáték nem csak környezeti károkat okozhat, de az egészségünkre is káros lehet. Szatmárnémetiben már napok óta durrogtatnak.

Az elmúlt években a tűzijátékot ellenzők elsősorban a hangzavarra és a pirotechnikai eszközök miatt elszökő állatokra hívták fel a figyelmet. Német orvosok azonban a közelmúltban azt is kimutatták: az újév napján a levegő finomporterheltsége egész évben nem tapasztalható csúcsértéket ér el, ami ingerli a légutakat, és felerősítheti bizonyos betegségekben szenvedők panaszait — írja a hazipatika.com.

Egy hasonló eredménnyel végződött kutatás hatására a közelmúltban az indiai hatóságok is szabályozták a tűzijátékok használatát. Ezentúl a vallási ünnepek alatt csak olyan „zöld” tűzijátékokat használhatnak, amelyek kisebb zajt és légszennyezettséget okoznak. A rakétákban lévő anyagok robbanáskor vízmolekulákat szabadítanak fel, amelyek a szálló port magukba zárva nem engedik szétterjedni azt a levegőben. Kutatások szerint azonban ezek az eszközök sem működnek teljesen környezetbarát módon, csupán némileg csökkentik a szálló por mennyiségét és a szervezetre káros anyagok kibocsátását. A szakemberek öt pontban foglalták össze, hogy miért is károsítják az egészségünket ezek a látványos pirotechnikai bemutatók.

A szemnek sem tesz jót

A tűzijáték miatt a szálló por mennyisége ugrásszerűen megnő a levegőben, ami irritálhatja a torok és az orr nyálkahártyáját. Magasabb koncentrációban — ami leginkább azokat éri, akik közelebb tartózkodtak a felrobbant rakétákhoz — fejfájás, szédülés is kialakulhat miatta.

Betegségeket okozhat

A petárdák miatti légszennyezés különböző légzőszervi betegségeket — krónikus bronchitis, asztma, tüdőgyulladás — okozhat, illetve felerősíti a már meglévő betegségek tüneteit. Az asztmások különösen érzékenyek lehetnek a szálló por magas koncentrációjára.

Mérgező, radioaktív anyagok

A felrobbanó tűzijátékok színét olyan nehézfém-vegyületek — kadmium, ólom, króm, vagy az amúgy radioaktív bárium — kölcsönzik, amelyek nagyobb koncentrátumban rákkeltők is lehetnek.

Halláskárosodást okoz

Az emberi fül számára a normális zajszint 60 decibel alatti, ami egy átlagos iroda hangerejének felel meg. Ha hosszabb ideig 85 decibelnél magasabb zajszintben tartózkodunk, a hallásunk már károsodhat. Egy tűzijáték felrobbanásának zaja meghaladhatja a 140 decibelt is, ami mellett a fülvédő használata is indokolt.

Veszélyben a kismamák

A tűzijátékok kilövésekor olyan gázok jutnak a levegőbe, amelyek a magzatok egészségére is veszélyt jelenthetnek. Az erős zajterhelés is gondot jelenthet számukra, ezért a várandós nők jobb, ha szilveszter éjfélkor inkább a lakásban tartózkodnak.

B. K.

Ajánljuk még a témában:

Egészség

Fontos a magas vérnyomás kezelése

Kardiológusok, neurológusok, diabetológusok és háziorvosok kongatják meg a vészharangot a magas vérnyomásos esetek elterjedtsége miatt Romániában. A felhívás pedig épp a hipertónia világnapján érkezik, amelyet minden évben május 17-én tartanak.
Egészség

Penészgombák: komoly bajt okozhatnak

A penészgombák olyan vegyületeket állítanak elő, amelyek egy része hasznos, mint az antibiotikum, azonban számos közülük káros egészségügyi hatással bír, ilyenek például a mikotoxinok. Élelmiszereinkben és otthonainkban egyaránt előfordulhatnak.
Egészség

Mindent a szívedért — országos kampány

165 ezer középkorú lakost kívánnak megvizsgálni egy országos szűrőprogram keretében, hogy azonosítsák a kardiovaszkuláris kockázati tényezőkkel rendelkező személyeket. A kampány zöme a csatlakozó háziorvosok rendelőiben zajlik majd.