Több mint egy éve keseríti meg a nagykárolyiak életét az egész városban terjengő szag, és más megoldása nem maradt az önkormányzatnak, mint az, hogy jogi útra terelje az ügyet.
„Több ügyvédi irodával is tárgyalást folytatunk. Azt az ügyvédet fogjuk kiválasztani, hogy képviselje az ügyünket a bíróságon, akit a legmegfelelőbbnek találunk erre a célra. Bírósági úton kívánjuk megtámadni ugyanis azt a környezetvédelmi engedélyt, amelyet 2019. január 31-én kapott meg a biogázüzem képviselője. Ez az engedély tette lehetővé, hogy állati eredetű maradványokat is felhasználjanak a biogáz előállítására. Mióta ez a papír kiállításra került, azóta terjeng ez a szag a városban” — mondta Kovács Jenő polgármester.
A nagykárolyi önkormányzat képviselője ugyanakkor a helybeliek támogatását is kéri, hogy még nagyobb nyomatékkal képviselhesse az ügyet a per során. Aláírásgyűjtési kampányba kezdenek.
„Meggyőződésünk, hogy az összegyűjtött aláírások megfelelő módon támasztják majd alá kérésünket a bíróság előtt. Remélem, hogy minél nagyobb számban sikerül aláírásokat összegyűjtenünk, mert egy olyan jellegű szennyezésről van szó, amely a lakosság egészét érinti városunkban” — jelentette ki a polgármester.
Mindazon nagykárolyiak, akik aláírásukkal szeretnék támogatni ezt az ügyet, a kijelölt aláírási pontokon hitelesíthetik az íveket. Augusztus 4-től kezdve a Károlyi-kastély amfiteátrummal szembeni bejáratánál várják az aláírókat hétköznap a 16 és 20 óra közötti időszakban.
Egyénileg is lehet gyűjteni az aláírásokat. Ehhez nem kell mást tenni, mint letölteni és kinyomtatni a Nagykárolyi Polgármesteri Hivatal hivatalos Facebook-oldalán található táblázatot. Az aláírásgyűjtést felvállaló személynek kell gondoskodnia arról, hogy a táblázatban feltüntetett adatok megfeleljenek a valóságnak. Mindezért az aláírásgyűjtő vállal felelősséget aláírásával, illetve hivatalos adataival. Az egyénileg gyűjtött aláírásokat a kastélykert bejáratánál található sátornál lehet leadni.
Kovács Jenő elmondta, hogy határozottan és jogi úton fognak fellépni a megyei környezetvédelmi ügynökség és a környezetvédelmi őrség képviselőivel szemben, mivel többszöri megkeresésre sem tettek semmit a helyzet megoldása érdekében.
„Hivatali visszaélés miatt is feljelentést teszünk mind a környezetvédelmi ügynökség, mind pedig a környezetvédelmi őrség képviselői ellen, mivel megpróbáltak kibújni a felelősség alól, s csak passzolgatták egyik irodától a másikig a problémát immár egy éve anélkül, hogy bármiféle megoldási javaslattal szolgáltak volna” — mondta a polgármester.
Kovács Jenő ugyanakkor cáfolta azokat a közösségi médiában megjelent találgatásokat, melyek szerint a város szélén, az egykori cukorgyár mellett található ülepítőtelep lenne a várost ellepő bűz forrása.
„Környezetvédelmi problémát jelent az Ardealul gyárból származó nyálkás anyag tárolása is, azonban nem innen származik az a bűz, melynek a megszüntetése érdekében most fellépni szándékozunk. Kinn voltunk a helyszínen, és ez a közösségi felületeken megjelent feltételezés nem igazolódott be” — mondta Kovács.