Programajánló

Páskándi-emlékest a múzeum udvarán

2020.06.05 - 19:31

Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa a Harag György Társulat ezen előadásával emlékezett nemrégiben a Páskándi-évfordulóra.

Az előadás szerkesztő-rendezője a társulat örökös tagja, Szugyiczky István, aki az elmúlt években számos pódiumesttel örvendeztette meg a költészet és a színház szerelmeseit. Ezeket a rendkívül sikeres költői esteket a meghívásoknak eleget téve már több hazai és magyarországi színpadon is bemutatták.

A pódiumest mottója Páskándi szavait idézi:

„Nem tartozom immár senkinek.

A talmi háládatosság Prokrusztész-ágyát — imé — tűzre dobtam.

S ettől fogva Istenen kívül már csak 1956-nak vagyok hálás,

amely újra megmutatta nemzetem régi méltóságát.”

Az előadásban fellépnek: Kovács Éva Poór Lili-díjas, Nagy Csongor Kaszás Attila-díjas, Rappert-Vencz Gábor Kovács György-díjas, Frumen Gergő, valamint Rappert-Vencz Stella színművész.

Páskándi Géza szatmárhegyi születésű költő, dráma- és prózaíró. Már szatmári diák korában országos lapokban jelentek meg költeményei, újságcikkei. A Bolyai Tudományegyetem harmadéves magyar szakos hallgatójaként jogot is hallgatott, amikor 1957 márciusában letartóztatták az 1956-os diákszövetségi reformtervhez fűzött kiegészítései miatt. Börtönbe zárták, szabadulása után Bukarest volt kijelölt kényszerlakhelye, majd Kolozsváron élt és dolgozott a Kriterion Könyvkiadó lektoraként. 1974-ben telepedett át Magyarországra, ahol a Kortárs c. folyóirat főmunkatársa, a Nemzeti Színház dramaturgja volt. Költői, írói munkásságát József Attila- és Kossuth-díjjal is elismerték.

A Harag György Társulat bérletet nevezett el róla.

Ajánljuk még a témában:

Belföld

In memorian P. Sebők Anna – Páskándi Anikó

Az idei Páskándi-megemlékezés szomorú kísérője, hogy pár nappal korábban, Budapesten elhunyt a költő felesége, P. Sebők Anna, illetve Páskándi Anikó. Az alábbiakban egy öt évvel korábban, 2017-ben a Magyar Időkben megjelent interjúval emlékezünk rá s idézzük fel életüket.
Vidék

Legyünk olyanok, mint Páskándi volt!

Az ő nagy jelleme, és nem a tehetsége emelte ki a tömegből Páskándi Gézát, értékesebb ez a fajta erény, mint a tehetség — hangzott a szatmárhegyi megemlékezésen, ahol most nemcsak a lázadó költő, de pár napja elhunyt felesége emléke előtt is főt hajtottak.
Vidék

El kell jönni ehhez a házhoz, Páskándi szülőházához

A járványhelyzet miatt sokkal szűkebb körben emlékeztek péntek délután a magának és népének szabadságát visszakérő, örök lázadó, klasszikus-kortárs, a groteszk és abszurdoid látásmóddal merészen kísérletező író-költő Páskándi Gézára Szatmárhegyen.