Idén 120 éves Szatmárnémeti elponyvázott fényű gyöngyszeme, ám sajnos ez a „születésnap” is a felújítási vagy komolyabb állagmegőrzési munkálatok nélkül telik el — annak ellenére, hogy év, pontosabban február elején még úgy tűnt: csak-csak moccan valami, hiszen a magyarországi MANEVI Zrt. tulajdonában lévő Dacia Kft.-nek minden műemlékvédelmi, kultuszminisztériumi, szakhatósági és a többi engedélye meglett ahhoz, hogy elkezdhesse az egykori Pannónia Szálló restaurálási munkálatait.
De nem kezdte. És egyhamar valószínűleg nem is fogja. Persze nem futottak még ki az időből — mármint a különféle engedélyek érvényességi idejéből. „Az önkormányzatnak és szatmárnémeti magyar lakosként nekem személy szerint is szívügyem a Pannónia Szálló sorsa — még ha a törvény egyik minőségemben sem ad különösebb mozgásteret. Rengeteg és a legkülönfélébb fórumokon elmondtuk már nagyon sokszor, hogy az épületet fel kell újítani és eredeti rendeltetésének megfelelően, szállodaként működtetni — ez a szatmáriak régi álma. 2017-ben, amikor a magyarországi tulajdonos megvásárolta, úgy tűnt, elindultunk a megvalósulás felé vezető úton. S bár tudtuk, hogy rengeteg a bürokrácia (sőt, még annál is több, mivel A kategóriás műemléképület), hogy ezek a malmok lassan őrölnek, az utóbbi hónapok, majdnem év ilyetén megtorpanására nem gondoltunk. Miközben értesüléseink szerint a jelenlegi tulajdonosok egymás között azon vitatkoznak és konkurálnak egymással, hogy ki vezesse majd a még fel sem újított szállót.” – fogalmazott a minapi lakossági fórumon Kereskényi Gábor polgármester a város egyik legfájóbb pontjával kapcsolatban.
Mint kifejtette, a tulajdonosok részéről ígéretek vannak, s az továbbra is áll, hogy a felújítás-állapotmegőrzés első szakaszát el fogják végezni — tudomása szerint ezen munkálatokra „félre is van téve” 2,5 – 3 millió euró. De hogy mikor?
„Szkeptikus vagyok. Nem tudni, mikor kezdenek neki. Próbáltuk szép szóval nógatni őket, amikor annak semmi eredménye nem lett, 500 %-os adót róttunk ki rájuk — akkor kezdtek el mozogni, vagyis inkább mocorogni. Az önkormányzat júliusban kibocsátotta az építkezési engedélyt, ami két évi érvényes… Most mondjam azt: van idejük? Sajnos ez a történet (megint) túllép rajtunk, a polgármesteri hivatalon. Nem tudunk úgy odahatni, hogy valóban lépésre kényszerítsük őket. Nem a mi kezünkben van sem az ásó, sem a pénz…” summázta.
Pedig már nagyon itt lenne az ideje elkezdeni az 1902-ben felavatott épület komoly felújítási munkálatait, 2018 óta erre vár mindenki — s közben már-már el is felejtjük, milyen szép ez az épület, a majolikadíszítései, hiszen évek óta „be van csomagolva”.
Szabó Kinga Mária