Összesen nyolcféle mintából hozott a nagykárolyi pálinkaestre a Panyolai Szilvórium Pálinka Manufaktúra. Koncz Nóra marketingvezető először a panyolai Elixírek családjáról szólt, és a bemutató alatt a hangulatosan berendezett lovagterem asztalinál a klasszikus szatmári szilvából is lehetett kortyolgatni — ezt meg is tették a szépszámú közönség tagjai.
A „nemtudom” (szatmári) szilva történetéről is szó esett: ez az apró szemű, többek között árterekben termő gyümölcsfajta rendkívül sok természetes cukrot tartalmaz, amelyek az erjedés során alkohollá formálódnak. A szilvapálinkáról a múltban a kutatók a helyi termelőket, lakosokat kérdezgették, hogy vajon milyen fajta szilvából készül a nedű. A megkérdezettek mindegyike azt válaszolta, hogy nem tudom, mivel a gyümölcs eredete ismeretlen. A szakirodalomba pedig így került bejegyzésre, ugyanis azt hitték, ez a neve. A fajta egyébiránt Magyarországon állami elismerés és oltalom alatt áll.
A szíverősítőknek szentelt est folyamán az is elhangzott, hogy az igazi szilvórium 50 foknál kezdődik, és a panyolai szilva is 52 százalékos. Koncz szerint tévhit, hogy a magas alkoholfok elveszi a gyümölcsös ízt. Ezt be is bizonyították a helyszínen az úgynevezett szárazpróba segítségével: a csuklóra csepegtetett pálinkát 4-5 másodpercig hagyjuk, ez alatt az idő alatt elpárolog az alkohol, és marad a gyümölcsillat. Ha érezzük az eredeti gyümölcs jelenlétét, akkor minőségi párlattal van dolgunk.
A kóstolás során jó tanácsok is elhangzottak: két minta között érdemes vizet tölteni a pohárba és meginni azt, ugyanis a víz elveszi a kóstolópohárba előzőleg betöltött párlat tulajdonságait, így a következő ízlelésekor nem téveszt meg.
A nagykárolyi rendezvényen ágyas párlatokat is lehetett ízlelgetni — ezek friss gyümölcsön pihentetett párlatok leszűréséből készülnek. A frissen szeletelt gyümölcsön ugyanolyan ízű, magas fokú gyümölcspárlat pihen fél éven át, majd lefejtik róla és palackozzák. Ilyen például az Aranybirs is, amelynek a színe adja a nevét. Ez 38%-os desszertpálinka. „Azt mondják róla, hogy kontyalávaló, azaz női ital, de el kell árulnom, sokkal több férfi kedveli, mint nő” – vallotta be Koncz.
A panyolai párlatok számos díjjal kitüntetett, magyar specifikumú termékek. A manufaktúrának komoly exporttevékenysége van. 45%-os Eszenciái például több mint egy évig állnak aszaltgyümölcs-ágyon, és kétszer annyi aszalék van a tartályban, mint amennyi nedűt ráöntenek — azzal büszkélkedhetnek, hogy ez a termékük egyedülálló a világon.
Végh Balázs