Kevés városi óvoda rendelkezik olyan felszereltséggel, mint amilyennel az egri, míg a napokban elkészült sportpályával egy sem — de mitől olyan különleges ez a sportpálya? „Mert speciálisan a kicsik igényeire van szabva.
A magyar innováció lehetőséget ad a gyermekeknek a különböző csapatjátékok megismerésére; komplex jellegének köszönhetően nem csak a focival, de a kosárlabdával, a röplabdával, a tenisszel, a kézilabdával, a lábtenisszel és a tollaslabdával is megismerkedhetnek a csöppségek, de ezek mellett speciális fejlesztő játékok — például beszédhiba-korrigáló — játszására is, valamint a tartós vagy részleges mozgássérültek rehabilitációjára is alkalmas. Ezek a sportpályák hosszú éveken át tartó tervezői, kivitelezői, óvodapedagógusi és futballedzői egyeztetés eredményeként jöttek létre, és kiemelt szempont volt például, hogy a gyermekek mozgásigényét száz százalékban kielégítsék, alapot teremtve a jelenlegi kényszer szülte óvodai gyakorlat megreformálására — a legtöbb intézményben ugyanis a gyerekek mozgásigényét zárt térben és szűkre szabott kis termekben kénytelenek kielégíteni.
De a mozgásigény kielégítése mellett a 3–6 éves korosztály fizikai, szellemi és lelki sajátosságaira is külön ügyeltek a tervezők, s ennek köszönhetően a speciális méretű (6 x 12 méteres) pálya minden gyerkőc számára biztosítani tudja a legoptimálisabb feltételeket a különböző mozgásformák elsajátításához” — magyarázza érthető módon nem palástolt örömmel Márton Zsuzsanna egri polgármester. Mint mondja, az Ovi-Foci Programba négy Szatmár megyei település nyújtott be pályázatot, s az Erdélyért Polgári Egyesület közreműködésével, valamint Magyarország kormányának támogatásával Mezőterem, Csomaköz és Kaplony mellett Egriben is megépülhetett az 50 000 euró értékű műfüves sportpálya. „De nem csak magát a pályát kaptuk, hanem a különböző sportágak megismeréséhez, műveléséhez szükséges felszereléseket (labdákat, teniszütőket stb.) is, és kiemelten fontos, hogy az Ovi-Foci Alapítvány vállalta az óvónénik képzését is annak érdekében, hogy a pálya nyújtotta lehetőségek valóban maximálisan ki legyenek használva. Egriben azért is nagyobb az öröm, mert négy évvel ezelőtt itt még egy régi pékség épületében működött az óvoda, amiben nem volt vezetékes víz, a csöppségeket az udvari, pottyantós WC-be vitte ki a dadus, játékok alig, kültéri játékok, csúszda, hinta egyáltalán nem volt — nagyon rossz volt a helyzet. Még azon az őszön átköltöztettük az ovit az iskola épületébe, ma pedig már új, tágas épületben, játszóteres és most már speciálisan számukra kialakított sportpályával rendelkező épületben „laknak” a gyerekek; beindítottuk a hosszított programú napközit is, amire hatalmas igény volt — nem mondom, hogy egyszerű vagy könnyű volt mindezt elérni, de vallom: lehet és kell tenni a közösségért, a minőségi oktatás pedig már az óvodában el kell kezdődjön. És meg is lett az eredménye, mert egyre kevesebb szülő viszi most már be Szatmárnémetibe a gyermekét (ősszel is 40 gyerkőccel indul az óvoda), hiszen olyan körülményeket teremtettünk, amelyekkel túlzás nélkül állítom, nagyon kevés városi óvoda büszkélkedhet; a kicsik nincsenek kiszakítva közösségükből, itthon kezdik a tanulást és itthon is folytatják a megújult iskolában” — mondja a polgármester.
Szabó Kinga Mária