Szatmárnémeti

Összefogás kell a biztonságos félévkezdéshez

2021.02.06 - 08:41

Tegnap délben közös sajtótájékoztatót tartott Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter és Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter, melynek keretében kihangsúlyozták, hogy nehéz döntést kellett meghozniuk, hiszen az alkotmányban foglalt, az oktatáshoz és egészséghez való alapjogokat kellett összhangba hozniuk. Igyekeztek minden lehetséges óvintézkedést bevezetni annak érdekében, hogy hétfőtől a diákok és a pedagógusok biztonságos körülmények között térhessenek vissza az iskolákba, óvodákba, ahol erre lehetőség van. Hétfőtől az óvodások, illetve az előkészítős és I–IV. osztályos diákok forgatókönyvtől függetlenül visszatérnek a jelenléti oktatáshoz, ezenkívül a zöld forgatókönyv szerint minden tanuló az iskolában tanul, sárga esetén a kicsik mellett a nyolcadikos és tizenkettedikes, illetve a szakiskolák tizenegyedikes diákjai térhetnek vissza az iskolába, míg vörös jelzés esetén csak a kicsik tanulhatnak a tanintézetekben. 

Szatmár megyében a február 5-i adatok alapján vörös forgatókönyv szerint kezdik a második félévet Turc, Sződemeter, Apa és Mikola község diákjai, Batarcs, Szamosdob, Szatmárnémeti, Szatmárpálfalva, Ráksa, Szatmárudvari, Csanálos, Halmi, Aranyosmeggyes, Batiz, Avasfelsőfalu, Vetés, Erdőd, Kolcs, Ákos, Homoród, Mezőfény, Borválaszút, Tasnád, Sárközújlak, Szilágypér, Komorzán, Nagykároly, Lázári, Szatmárhegy területi-közigazgatási egységekben a sárga forgatókönyv érvényes, és zöld forgatókönyv érvényesül Borválaszúton, Vámfaluban, Kányaházán, Túrterebesen, Bikszádon, Krasznabélteken, Szaniszlón, Avasújvárosban, Nagytarnán, Érendréden, Kisgércén, Bogdándon, Avasújfaluban, Majtényban, Magyarcsaholyban, Piskolton, Tartolcon, Börvelyben, Mezőteremen, Pusztadarócon, Egriben, Királydarócon, Érkáváson, Tasnádszántón, Hadadon, Szokondon, Szoporon, Berekszón, Kálmándon, Csomaközön, Kökényesden, Érszakácsiban, Krasznaterebesen, Mezőteremen és Szamosborhídon. 
A sajtótájékoztatón kihangsúlyozták, hogy a jelenléti oktatás során a legfontosabb a maszkviselés, a termek időszakos szellőztetése és a higiéniai szabályok betartása. Vlad Voiculescu kihangsúlyozta, hogy készítenek egy Biztonságos iskolák útmutatót, melyet igyekeznek majd a legtöbb érintetthez eljuttatni; ez az egészségügyi minisztérium honlapján is elérhető lesz majd. Elmondása szerint az iskolákat felszerelik antigéngyorstesztekkel; ezek egy részét már kiosztották az intézményeknek. Leszögezte ugyanakkor, hogy nem kérnek a háziorvos által kiállított igazolást az iskolapadokba február 8-án visszatérő tanulóktól.

Átfogó miniszteri rendelet

Az iskolakezdést szabályozó rendelet értelmében úgy kell összeállítani az órarendet, hogy az órák lehetőség szerint különböző időpontokban kezdődjenek, hogy ezáltal elkerüljék a zsúfoltságot az iskola bejáratánál. Amennyiben az iskolába több váltás jár, a váltások között legalább egy óra szünetet kell hagyni — áll még a dokumentumban. A szünetek időpontját úgy kell meghatározni, hogy az átfedési idő a lehető legkisebb legyen, és el kell kerülni, hogy a különböző osztályokba járó diákok között csoportok alakuljanak ki. A pedagógusok a szünetben is felügyelik a diákokat, hogy mindenkor érvényesüljenek a fizikai távolságtartás szabályai, írja az Agerpres. 

Ugyanakkor a diákok nem fogyasztanak közösen ételt vagy italt, és nem cserélnek egymás között személyes tárgyakat (telefonok, táblagépek, íróeszközök, játékok stb.). A szülők vagy más kísérők nem léphetnek be a tanintézetbe, leszámítva a rendkívüli eseteket, amelyekben szükség van a vezetőség jóváhagyására.

A rendelet szerint csak olyan sportjátékokra kerülhet sor, amelyekben be lehet tartani a fizikai távolságtartás szabályait, s ezeket — ha az időjárási körülmények megengedik — szabadtéren kell lebonyolítani. A sportteremben tartott testnevelésórákon kerülni kell a megerőltető gyakorlatokat, a termet gyakran szellőztetni kell. A testnevelésórák alatt figyelni kell arra, hogy a gyerekek ne érintsék a kezükkel az arcukat, szájukat és szemüket. Az órák előtt és után a tanulóknak fertőtleníteniük kell a kezüket. Az órák között a sporttermet minden alkalommal ki kell szellőztetni — írja még a rendelet.

Kötelező a védőmaszk

A védőmaszk használata kötelező az oktatási intézmény minden alkalmazottjának, azt tanárnak, diáknak és minden alkalmazottnak folyamatosan viselnie kell az osztályban, a tanári szobában, a folyosókon, az órák és a szünetek alatt, az épületben és az iskola udvarán egyaránt. A rendelet szerint a védőmaszk kötelező az elemi osztályoktól az egyetemekig az oktatás minden szintjén, de nem kötelező az óvodásoknak.

A rendelet azt is előírja, hogy az egészségügyi személyzet vagy ennek hiányában az oktatási egység által kijelölt személy kiképezi a pedagógusokat és a kisegítő személyzetet a tanulók egészségügyi állapotának megfigyelésére és e rendelet előírásainak végrehajtására. A tanintézetek saját szabályokat állíthatnak fel a hétfőtől az iskolába visszatérő gyerekek testhőmérsékletének mérésével kapcsolatban. 

Fel kell függeszteni a fizikai jelenléttel zajló oktatást abban az elemi osztályban vagy óvodai csoportban, ahol egy személynél igazolják a SARS-CoV-2 vírust — írja elő a rendelet. A dokumentum értelmében a fizikai jelenléttel zajló oktatást 14 napra kell felfüggeszteni az adott osztályközösségben. Amennyiben az illető osztályterembe két osztály is jár felváltva, csak annak az osztálynak kell áttérnie az online oktatásra, amelynek közösségében a fertőzés megjelent, a másik osztály folytathatja tevékenységét, miután a termet kifertőtlenítették. Ha az igazolt eset az általános iskolai, líceumi vagy szakiskolai osztályban jelenik meg, el kell végezni a járványügyi ankétot, és tesztelni kell a fertőzött személy kontaktjait. A vezetőség a közegészségügyi igazgatósággal való konzultálás után eldönti, hogy karanténba helyezik-e a kontaktokat, vagy felfüggesztik az oktatást. Ha két igazolt eset jelenik meg, az osztálynak 14 napra át kell térnie az online oktatásra. Ugyanakkor a közegészségügyi igazgatóság elvégzi a járványügyi vizsgálatot, és az iskola vezetőségével közösen eldönti, hogy szükséges-e karanténba helyezni további személyeket (más osztályokba járó tanulókat, tanárokat, kiegészítő személyzetet).
Az intézmény személyzete köteles jelenteni a vezetőségnek, ha elkapja a vírust, a vezetőség pedig értesíti az egészségügyi igazgatóságot, amely elvégzi a kontaktkutatást, és az oktatási intézménnyel közösen eldönti, hogy szükséges-e felfüggeszteni a fizikai jelenléttel zajló oktatást az intézmény szintjén. A felfüggesztésről szóló határozatot a megyei vészhelyzeti bizottság adja ki az oktatási intézmény vezetőségének a javaslatára, a közegészségügyi igazgatóság jóváhagyásával. A koronavírus-fertőzés miatt felfüggesztett jelenléti oktatás újrakezdéséről valamely osztályban vagy tanintézetben a vezetőségnek kell határoznia a közegészségügyi igazgatósággal való konzultálást követően. A tanítás újrakezdéséről szóló határozatot a megyei vészhelyzeti bizottság adja ki az oktatási intézmény vezetőségének a javaslatára, a közegészségügyi igazgatóság jóváhagyásával.
A felsőoktatási intézmények esetében az egyetem szenátusa hozza meg a határozatot a közegészségügyi igazgatóság jóváhagyásával.

Megfelelő előkészületek

Az iskolák újranyitása előtt minden oktatási intézménynek meg kell tennie bizonyos előkészületeket a koronavírus-járvány terjedésének megelőzésére, a vezetőségnek pedig ki kell neveznie egy felelőst az alkalmazottak közül, aki koordinálja a megelőzésre tett erőfeszítéseket, és folyamatosan tartja a kapcsolatot az egészségügyi személyzettel, a tanfelügyelőség képviselőivel, a megyei közegészségügyi igazgatósággal és a helyi önkormányzatokkal.

A rendelet előírásai értelmében minden közoktatási intézményben lennie kell egy külön helyiségnek, ahol a koronavírusfertőzött-gyanús személyeket ideiglenesen el lehet szigetelni. Az osztálytermeket úgy kell berendezni, hogy a tanulók között legalább egyméteres távolságot biztosítsanak (ha ezt nem lehet megvalósítani, a lehető legnagyobb távolságot kell biztosítani a tanulók között); a szünetekben, az udvaron is lehetővé kell tenni a gyerekek közötti fizikai távolságtartást; továbbá biztosítani kell a szükséges mennyiségű fertőtlenítő- és higiéniai szert; folyamatosan raktáron kell tartani elegendő védőfelszerelést a tanulók és a személyzet számára; és tájékoztatni kell a személyzetet az intézkedésekről. A dokumentum értelmében ugyanakkor az oktatási intézmények specifikumtól függően kiadhatnak kiegészítő szabályokat is.

Szemrevételezéses szűrés

A pedagógusok az oktatás teljes ideje alatt folyamatosan szemrevételezéses szűrést végeznek, és ha bármilyen koronavírus-fertőzésre utaló tünetet észlelnek, alkalmazzák az elkülönítési eljárást — írja egyebek mellett az oktatási és az egészségügyi miniszter közös, a február 8-ai iskolakezdést szabályozó rendelete.
A dokumentum szerint amennyiben a szülő vagy törvényes gyám előzetesen aláírt nyilatkozatban beleegyezését adta, hogy gyerekétől, akinek tünetei vannak, nazofaringeális váladék vehető, akkor a tanuló egészségi állapota első körben antigéngyorsteszttel ellenőrizhető az iskola orvosi rendelőjében. Amennyiben a szülő vagy a törvényes gyám nem adta előzetes beleegyezését a vizsgálathoz konkrét tünetek esetén, illetve abban az esetben, ha az iskolában nincs orvosi rendelő, fel kell venni a kapcsolatot a családorvossal, aki eldönti, hogy mi a teendő. 

El kell különíteni a tanulókat

A koronavírus-fertőzésre utaló tüneteket — láz, köhögés, nehézlégzés, hasmenés, hányás, izomfájdalom — mutató tanulókat el kell különíteni a csoport/osztály többi részétől. Az ilyen esetekre előírt eljárás szerint azonnal értesíteni kell a gyerek szüleit/törvényes képviselőit, valamint — esetenként — az iskola egészségügyi személyzetét, és a gyereket el kell különíteni a többiektől. Az érintett tanulónak védőmaszkot kell viselnie, és felügyelet alatt kell maradnia, amíg érte mennek. A szülő/törvényes képviselő érkezése előtt nem szabad a gyereket családorvoshoz vagy kórházba szállítani, de ha súlyos tünetei vannak, hívni kell a 112-es egységes segélyhívó számot. A karanténidőszak vége után az óvodás/iskolás/egyetemi hallgató visszatérhet a tanintézetbe a család- vagy kezelőorvos által kiállított igazolással, amelyen szerepel a diagnózis, illetve az, hogy az érintett nem jelent epidemiológiai kockázatot.

Sógor Beáta

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Câmpeanu: meg kell találni az eszközöket, hogy meggyőzzük a fiatal generációkat az olvasás fontosságáról

Olvasás nélkül elképzelhetetlen a képzett Románia, meg kell találni a legmegfelelőbb eszközöket, hogy meggyőzzük a fiatal generációkat ennek fontosságáról - jelentette ki kedden Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter.
Szatmárnémeti

Februári vakáció, kompetenciák felmérése a terv

Nem mondható megszokottnak az oktatás szervezése az elmúlt hónapokban, mivel a pandémia alaposan felborította az addig megszokott rendet.
Szatmárnémeti

Egyetlen megyében sem állnak át online oktatásra

A tegnapi adatok szerint egyetlen megyében sem érte el a 75 százalékot a kórházi Covid-osztályok telítettsége, így sehol nem állnak át jövő héttől megyei szintű online oktatásra. Szatmár megyében a Covid-betegekeknek elkülönített ágyak 46,66%-a foglalt.